Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Plebiscyt - najlepszy film Romana Polańskiego

Zapraszamy do udziału w kolejnym plebiscycie organizowanym przez Internetowy Serwis Filmowy Stopklatka.pl oraz magazyny "Cinema" i "Esensja". Tym razem chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na temat najlepszego filmu w reżyserskim dorobku Romana Polańskiego.

Plebiscyt - najlepszy film Romana Polańskiego

Zapraszamy do udziału w kolejnym plebiscycie organizowanym przez Internetowy Serwis Filmowy Stopklatka.pl oraz magazyny "Cinema" i "Esensja". Tym razem chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na temat najlepszego filmu w reżyserskim dorobku Romana Polańskiego.
Ryszard Ochódzki nerwowo czeka na telefon, ciągle zmieniając kolor światła w mieszkaniu, w którym romansuje z Aleksandrą Kozeł. Telefon wreszcie dzwoni - międzynarodowa. Z Londynu. Ochódzki odbiera telefon i woła z radością "Cześć Romeczku!", po czym konspiracyjnym szeptem oznajmia swej partnerce: "Polański!". Na jej twarzy widzimy zrozumiałe poruszenie. Ryszard chwilę rozmawia, wreszcie oznajmia, że twórcy filmowi chcą z niego zrobić Fronczewskiego, bo najpierw Janek Hochwander zaprosił go do filmu, a teraz sam Polański szuka polskiej pary do swej nowej produkcji.
To wszystko oczywiście kompletna mistyfikacja, bo po drugiej stronie linii telefonicznej nie ma żadnego Polańskiego, tylko dzwoniący z apteki Stuwała, a cała akcja ma zapewnić współpracę panny Kozeł w akcji przejęcia pieniędzy z londyńskiego konta małżeństwa Ochódzkich, ale w jakiś sposób obrazuje jaką estymą musiał się cieszyć w Polsce przełomu lat 70. i 80. Roman Polański.
Cóż, był jednym z dość nielicznych Polaków, którym udało się zrobić wielką karierę na zachodzie. W Polsce nie pozwolono mu zaistnieć - film, który później zdobył oscarową nominację, był mocno atakowany przez władze i państwową krytykę. Polański wyjechał więc i w latach 60. i 70. zaczął kręcić jeden wybitny film po drugim, zgarniając nagrody i wyróżnienia. Później było gorzej - ale właśnie wtedy, gdy przebąkiwano już o zmierzchu mistrza, Polański pokazał światu, że jest w stanie powrócić na piedestał i po kilku nieudanych filmach, swym kolejnym obrazem zgarnął zarówno "Złotą Palmę" jak i Oscara za reżyserię, każąc znów oczekiwać z niecierpliwością na swe ostatnie dzieło.
Roman Polański to z pewnością postać niezwykle barwna, o bardzo pogmatwanym życiorysie, w którym są i tragedie wojenne, i dramaty osobiste, i burzliwe romanse, i konflikty z prawem - ale dlatego też, nie zostanie z pewnością zapomniany. Ale nie zostanie zapomniany przede wszystkim dlatego, bo jest wybitnym artystą. Na razie wybierzmy najlepszy film Romana Polańskiego.
Nasz plebiscyt potrwa do 12 września. Jego rozwiązania szukajcie pod koniec następnego miesiąca w Stopklatce oraz na stronie internetowej "Cinemy" i w "Esensji". Aby oddać swój głos zapraszamy TUTAJ. Wśród uczestników zabawy rozlosujemy atrakcyjne nagrody.
koniec
23 sierpnia 2005

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wybierz najlepsze filmy o żywych trupach!

2 IX 2020

Wakacyjny Leksykon Filmów o Żywych Trupach dobiegł końca. Ponieważ był skonstruowany na zasadzie przewodnika, nie wartościowaliśmy wymienianych w nim filmów. To zadanie zostawiliśmy Wam – Czytelnikom Esensji. Pomóżcie nam stworzyć ranking najlepszych filmów o zombie, wybierając 10, Waszym zdaniem, najlepszych pozycji z zaprezentowanych poniżej.

Zabawa trwa do niedzieli 6. września do godziny 23:59.

więcej »

Konkurs stypendialny na scenariusz filmu o generał Zawackiej

14 IV 2019

W tym roku mija 110. rocznica urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji fundacja jej imienia ogłosiła konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na podstawie biografii bohaterki. Patronem konkursu jest marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych.

więcej »

Piąty konkurs na recenzję filmową
Esensja

18 IV 2017

Już po raz piąty zapraszamy do nadsyłania tekstów w konkursie na recenzję filmową. Zapoznajcie się ze szczegółami – w tym listą filmów do recenzji.

więcej »

Polecamy

Android starszej daty

Z filmu wyjęte:

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.