Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Gdyńskie klimaty w Telewizji Kino Polska

Esensja.pl
Esensja.pl
Kino Polska
W czerwcu w Telewizji Kino Polska zawieje wiatr od morza: z okazji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zobaczymy „Nostalgiczne Studio Festiwalowe” i wielkie tytuły, nagrodzone kiedyś Złotymi Lwami. Ci zaś, których udział w festiwalu ominie, będą mogli śledzić jego przebieg w specjalnych wydaniach magazynu „Na ekranie i na planie”.

Kino Polska

Gdyńskie klimaty w Telewizji Kino Polska

W czerwcu w Telewizji Kino Polska zawieje wiatr od morza: z okazji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zobaczymy „Nostalgiczne Studio Festiwalowe” i wielkie tytuły, nagrodzone kiedyś Złotymi Lwami. Ci zaś, których udział w festiwalu ominie, będą mogli śledzić jego przebieg w specjalnych wydaniach magazynu „Na ekranie i na planie”.
– W tym roku Gdynia śmiało wkracza w nową erę, a my chcemy przypomnieć widzom, jak ten festiwal zmieniał się na przestrzeni lat – mówi Joanna Rożen Wojciechowska. – Stąd pomysł na „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”, nadawane codziennie między 6 a 11 czerwca o godzinie 20:20. Po każdym z odcinków „Studia” nasi widzowie będą też mogli zobaczyć filmy, które w kolejnych latach opuszczały festiwal z głównymi nagrodami. Jak zniosły próbę czasu i czy dziś również mówią nam coś ważnego? Warto sprawdzić! Dodam, że cztery z nich – „Barwy ochronne”, „Kobieta w kapeluszu”, „Ucieczka z kina Wolność” i „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” – pokażemy na naszej antenie po raz pierwszy.
Redaktorką „Nostalgicznego Studia Festiwalowego” została Magdalena Juszczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, a przy tym – pasjonatka kina. To ona zapyta o festiwal organizatorów, bohaterów i uczestników gdyńskiej imprezy. – W sześciu 10-minutowych odcinkach rozłożymy fenomen Gdyni na czynniki pierwsze. Które z nagrodzonych tytułów można dziś uznać za kamienie milowe w historii polskiego kina? Co się kiedyś nosiło na czerwonym dywanie? Jak wyglądało na festiwalu życie towarzyskie i uczuciowe? I dokąd dziś zmierza ta historyczna impreza? Zachęcam do poszukania odpowiedzi na te pytania w naszym „Nostalgicznym Studiu”. – mówi Magdalena Juszczyk.
Gdyńska impreza to nie jedyny impuls do wspomnień, jaki w czerwcu znajdzie się na antenie Telewizji Kino Polska. W tym roku trzydzieste urodziny obchodzi „Miś”. Korzystając z tej okazji (bo w końcu, jak wiadomo, nawet awaria jest jakąś okazją, a co dopiero trzydziesta okrągła rocznica!), Telewizja Kino Polska umawia nas na spotkanie z „Bareją wieczorową porą”. Począwszy od 14 czerwca, w każdy wtorek o godzinie 20:20 obejrzymy wyborne komedie tego reżysera: „Żonę dla Australijczyka”, „Bruneta wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia” oraz „Poszukiwany, poszukiwana”.
Rocznicowy wymiar ma też inny z czerwcowych cyklów stacji. 20 lat temu odszedł Roman Wilhelmi, jedna z najbardziej unikalnych osobowości aktorskich w polskim kinie. Większość widzów kojarzy go z rolami serialowymi; wspominając aktora po latach, warto jednak sięgnąć do jego mniej znanych wcieleń: dziennikarza audycji radiowej, który co noc walczy o życie swoich zrozpaczonych rozmówców w hipnotycznej „Ćmie” Tomasza Zygadły, czy brutalnego kelnera w „Zaklętych rewirach” – odpychającego małością, a jednocześnie pełnego tragizmu. Warto dodać, że za obie te role Wilhelmi dostał nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który wtedy był jeszcze organizowany w Gdańsku, a nie Gdyni. Oprócz wymienionych tytułów w serii z tym aktorem zobaczymy także filmy „Odwet”, „Okolice spokojnego morza” i „Zapach psiej sierści”. Cykl będzie nadawany od 5 czerwca w każdą niedzielę po godzinie 20:00.
– Na naszych oczach tworzy się historia polskiego kina, w której Gdynia to ważny punkt odniesienia – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska. – Bez tego festiwalu i nagradzanych na nim filmów dzisiaj nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy. Takie wydarzenia zawsze mają też w sobie pewien ekscytujący magnetyzm. Bardzo się cieszę, mogąc w tym roku obiecać widzom, że dzięki naszym programom gdyńskie klimaty poczują nawet we własnym domu pod Pruszkowem.
Szczegółowe informacje o czerwcowym programie na stronie Telewizji Kino Polska.
koniec
22 maja 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Kino Polska
— Łączymy pokolenia

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.