Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
CyklSputnik nad Polską
MiejsceWarszawa
Od20 listopada 2014
Do30 listopada 2014
WWW

Konczałowski, German, Storożewa wśród konkursowej szesnastki Sputnika

Esensja.pl
Esensja.pl
W sekcji konkursowej 8. „Sputnika nad Polską”, prezentowanej w Kinotece od 20. do 30. listopada, do walki o Grand Prix przystąpi 16 najlepszych filmów rosyjskich, reprezentujących różnorodną tematykę i problematykę, zaskakujących znakomitą reżyserią, pracą operatorską oraz grą aktorską.

Konczałowski, German, Storożewa wśród konkursowej szesnastki Sputnika

W sekcji konkursowej 8. „Sputnika nad Polską”, prezentowanej w Kinotece od 20. do 30. listopada, do walki o Grand Prix przystąpi 16 najlepszych filmów rosyjskich, reprezentujących różnorodną tematykę i problematykę, zaskakujących znakomitą reżyserią, pracą operatorską oraz grą aktorską.

‹8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
CyklSputnik nad Polską
MiejsceWarszawa
Od20 listopada 2014
Do30 listopada 2014
WWW
Jak już wcześniej informowaliśmy, polska publiczność będzie miała okazję obejrzeć zwycięzcę tegorocznego Kinotawra, obraz bez słów Aleksandra Kotta – „Próba”. W konkursie znajdzie się także nowe dzieło Jurija Bykowa – „Dureń”. Jest to film-manifest, którego nakręcenie wymagało nie tylko umiejętności i talentu, ale i niezwykłej odwagi. Kolejny film konkursowy „Jeszcze jeden rok” to długo wyczekiwane dzieło Oksany Byczkowej – reżyserki „Piter FM” i „Plus jeden”. Znana widzom z „Rusałki” i „Marsa” Anna Melikian w tym roku zaproponuje nam swój nowy film „Gwiazda”, który z niezwykłą lekkością łączy tragizm z subtelnym humorem. O statuetkę zawalczy także zwycięzca nagrody publiczności na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, dramat Władimira Tumajewa „Biały mech”. Autor błyskotliwych „Opowieści” Michaił Segał powróci na Sputnik w wielkim stylu, przedstawiając swój nowy, pełnometrażowy „Film o Aleksiejewie” – wymyśloną biografię pieśniarza i łamacza damskich serc, który u schyłku życia dostaje szansę przeżyć je jeszcze raz. Ocenie widzów poddamy również trzy rewelacyjne, pełnometrażowe debiuty. Pierwszy to „Klasa specjalna” Iwana I. Twierdowskiego, poruszająca tematykę funkcjonowania niepełnosprawnych dzieci w warunkach szkolnych. Drugi – „Kombinat Nadzieja” Natalii Mieszczaninowej – w sposób realistyczny, niemal dosadny opowiada o młodych mieszkańcach Norylska – zamkniętego przemysłowego miasteczka na północy Rosji. Trzecim debiutem tegorocznej sekcji konkursowej będzie znakomity film Niginy Sajfułłajewej „Jak mam na imię”. Obraz stworzony przez kobiety i o kobietach sprawnie przedstawia ich portrety na tle burzliwych relacji międzyludzkich.
Wśród filmów konkursowych znajdzie się także zdobywca Srebrnego Lwa na tegorocznym Festiwalu w Wenecji – film „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” Andrieja Konczałowskiego. Obraz przedstawia życiorys listonosza, który zrządzeniem losu jest głównym ogniwem, łączącym nielicznych mieszkańców opuszczonych rosyjskich wiosek z cywilizacją. Oddaleni o tysiące kilometrów od miast, żyją oni w odosobnieniu, często zdani są wyłącznie na siebie. Wraz z głównym bohaterem – listonoszem Aleksiejem Triapicynem – w każdej z tych wiosek poznajemy historie ludzi, ich problemy, przeszłość i tradycje. Reżyser podjął w filmie próbę ukazania, a także zrozumienia systemu wartości tamtejszej ludności.
Waleria Gaj Germanika, autorka prezentowanego już na Sputniku filmu „Wszyscy umrą, a ja nie”, w tym roku osobiście zaprezentuje swój dramat „Tak, tak”. Prowokacyjny obraz Germaniki przedstawia historię miłości młodej dziewczyny do utalentowanego artysty awangardowego, cierpiącego na silną chorobę alkoholową. Sama reżyserka opisuje swój nowy film słowami: „Miłość to podróżowanie do piekła z zamkniętymi oczami”.
Dobrze znana naszym widzom reżyserka „Podróży ze zwierzętami” – Wiera Storożewa – przypomni o sobie w konkursie 8. Sputnika, przedstawiając swój najnowszy film „9 dni i jeden poranek”. Była wychowanka domu dziecka – Anna – przyjeżdża do prowincjonalnego rosyjskiego miasta, w którym spędziła wczesne dzieciństwo. Wiele lat temu została adoptowana przez parę Francuzów. Zrobiła karierę jako modelka i zajęła się działalnością charytatywną w imieniu słynnego koncernu kosmetycznego. W ciągu dziewięciu spędzonych w rodzinnym mieście dni Anna poznaje wielu ludzi, z którymi znajomość zmusza ją do zastanowienia się nad sensem swojego dotychczasowego życia.
W konkursie Sputnika pojawi się komediodramat Angeliny Nikonowej (reżyserki „Portretu o zmierzchu”) „Welkome home”, opowiadający o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie sukcesu, dla którego zatracają wartości wyznawane w młodości. Nowy Jork jest dla nich polem bitwy, na którym codziennie toczą walkę o własne szczęście.
„Do widzenia Mamo” Swietłany Proskurinej to opowieść o tym, jak przypadkowe spotkanie błyskawicznie niszczy idealny świat szczęśliwej rodziny. O tym, jak pożądanie i namiętność stają się ważniejsze od kochającego męża i synka. Historia szaleństwa kobiety, której nie udało się odnaleźć swojego szczęścia.
Skomplikowane relacje rodzinne ukazuje także „Syn” w reżyserii Arsienija Gonczukowa. Andriej mieszka z chorą matką, cierpiącą na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą – ojciec dawno odszedł, siostra wyjechała i od kilku lat nie daje znaku życia. Andriej nie poddaje się, codziennie opiekuje się matką i zbiera pieniądze na leczenie w Niemczech. Los jest jednak bezlitosny wobec głównego bohatera – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Andriej wyrusza w podróż, aby spotkać się z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu oraz zrozumieć samego siebie…
Konkurs zamknie ostatnie dzieło Aleksieja Germana „Trudno być bogiem”. Praca nad filmem, opartym na motywach powieści braci Strugackich, trwała ponad 10 lat i została dokończona dopiero po śmierci reżysera. Na planecie, pogrążonej w mrokach średniowiecza, pracują naukowcy – ziemianie. Delikatnie, wręcz niezauważalnie starają się wpłynąć na rozwój wydarzeń, nie zakłócając przy tym logicznego biegu historii. Główny bohater – Rumata – ignoruje obowiązek zachowania neutralności i angażuje się w konflikt na odległej planecie Arkanar, gdzie bestialskie „czarne bractwo” obala dotychczasowe rządy „szarych”. Rumata chwyta za miecz, aby ukarać niegodziwców, tym samym zmienia bieg historii, naruszając wszelkie obowiązujące zasady.
Jury – w składzie Przewodniczący, wybitny polski reżyser i scenarzysta Maciej Pieprzyca, znakomita reżyserka, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka Maria Sadowska oraz zdolna dziennikarka filmowa, współprowadząca „Weekendowy Magazyn Filmowy” Kaja Klimek – wybierze trzy najlepsze filmy 8. Sputnika. Obrazy z sekcji konkursowej wzbogacone o tytuły z Kalejdoskopu Nowego Kina oddamy również pod ocenę widzów w głosowaniu na Nagrodę Publiczności.
koniec
8 listopada 2014

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.