Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 7 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Mexico Fantastico…

Esensja.pl
Esensja.pl
… czyli przegląd klasycznych meksykańskich filmów SF odbędzie się w dniach 3 czerwca – 3 lipca w pięciu polskich miastach (Łódź, Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok). Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie 6 filmów z lat 1945-1966.

Mexico Fantastico…

… czyli przegląd klasycznych meksykańskich filmów SF odbędzie się w dniach 3 czerwca – 3 lipca w pięciu polskich miastach (Łódź, Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok). Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie 6 filmów z lat 1945-1966.
Przeglądowi współorganizowanemu przez Ambasadę Meksyku w Warszawie towarzyszyć będzie wizyta Hectora Orozco z Sala de Arte Publico Siqueiros w Mexico City, który jest kuratorem przeglądu. Jego wykład na temat meksykańskiej fantastyki naukowej otworzy prezentację Mexico Fantastico w Warszawie.
Przegląd odbędzie się w następujących miastach:
  • Łódź: Kino Charlie, 3-6.06.
  • Białystok: Kino Forum, 10-14.06
  • Kraków: Kino pod Baranami, 13-16.06
  • Poznań: CK Zamek, 16-19.06
  • Warszawa: Kino.Lab, 27.06-3.07
W czasie przeglądu pokazane zostaną następujące filmy:
El sexo fuerte / Silna płeć (1945, 81′)
Reżyseria: Emilio Gómez Muriel
„Film ten powstał na zamówienie Królestwa Edenu i jest uzupełnieniem rzeczywistej, uniwersalnej historii opisującej wydarzenia, które wstrząsnęły światem w pierwszych latach ery atomowej” – obwieszcza lektor na początku filmu. Po katastrofie statku, Adán – hodowca bydła z gór Jalisco oraz jego przyjaciel Curro Hiszpan trafiają do Królestwa Edenu – krainy rządzonej przez piękne amazonki, którym usługują mężczyźni. Królowa Ewa XLV zakochuje się w Adánie i aby zdobyć jego względy postanawia wykorzystać zwyczaj pochodzący z jego dalekiej ojczyzny – Meksyku. Opróżniwszy butelkę tequili wraz z kilkoma przyjaciółkami wyśpiewuje pod jego balkonem miłosne serenady…
La Momia Azteca vs. el Robot Humano / Aztecka Mumia kontra Robot (1957, 65′)
Reżyseria: Rafael Portillo
W trzeciej części trylogii o Azteckiej Mumii (poprzednie to: „Aztecka Mumia” i „Klątwa Azteckiej Mumii”), dr Krupp hipnotyzuje pannę Flor, która w transie zaprowadza go do grobowca Popoca – Azteckiej Mumii. Śladem złowieszczego doktora podążają Eduardo i Pinacate. Szalony naukowiec chwyta ich w pułapkę – uwięzieni z przerażeniem obserwują jak Krupp powołuje do życia ogromnego Robota, którego zadaniem ma być pokonanie Mumii. Do jeżącej włos na głowie konfrontacji obu potworów dochodzi na opuszczonym cmentarzu…
La nave de los monstruos / Statek potworów (1959, 81′)
Reżyseria: Rogelio A. González
Po śmierci ostatniego wenusjańskiego mężczyzny, władca planety wysyła dwie piękne Wenusjanki – Gammę i Betę – na międzyplanetarne poszukiwanie samców. Krążąc po Wszechświecie udaje im się schwytać kilka egzemplarzy wymarłego na Wenus gatunku – tyle, że o dość odrażającej powierzchowności. Kiedy ich statek kosmiczny ulega awarii, Gamma i Beta (oraz ich robot – Tor) muszą przymusowo lądować w meksykańskiej prowincji Chihuahua, a pierwszymi ziemianami, których napotykają są Laureano i jego brat Chuy. Laureano wyjaśnia wenusjankom czym jest miłość, ale tylko Gamma w pełni pojmuje wywody poczciwego Meksykanina. Beta postanawia podbić Ziemię wykorzystując do tego celu robota i potwory przywiezione z kosmosu. Laureano musi teraz ocalić Ziemię, jednocześnie zabiegając o względy pięknej Gammy.
El planeta de las mujeres invasoras / Inwazja krwiożerczych kosmitek (1965, 90′)
Reżyser: Alfredo B. Crevenna
Film ten jest sequelem Planetarnych gigantów (Gigantes planetarios); wygląda na to, że aktorzy nie zdawali sobie sprawy z tego, że nakręcone z ich udziałem sceny zostaną wykorzystane do zrobienia dwóch filmów a nie jednego. Bawiąc w wesołym miasteczku, trójka naszych bohaterów: bokser Marcos, jego „zastępca” Taquito oraz piękna Silvia, przypadkiem dostają się na pokład latającego spodka – biorąc go za jedną z jarmarcznych atrakcji. Tymczasem spodek odlatuje, zabierając ich na Sibilię – odległą planetę rządzoną przez królową Adastreę. Sibilianie zamierzają wykorzystać przybyszów z Ziemi do eksperymentów medycznych, które umożliwią przystosowanie płuc kosmitów do ziemskiej atmosfery – i przeprowadzić inwazję na Ziemię. Albumia – łagodna siostra bezwzględnej królowej – ostrzega naukowca Daniela Wolfa o niebezpieczeństwie grożącym Ziemi. Wolf wyrusza na Sibilię z zamiarem uwiedzenia złej królowej i pokrzyżowania jej planów…
Santo vs. la invasión de los Marcianos / Santo kontra inwazja Marsjan (1966, 85′)
Reżyser: Alfredo B. Crevenna
Do Ziemi dociera Marsjańskie ultimatum: o ile ludzie nie zaprzestaną prób nuklearnych, ich planeta zostanie zniszczona przy pomocy kosmicznego lasera. Aby zademonstrować swoje możliwości, Marsjanie postanawiają dla przykładu zniszczyć najpierw pacyfistyczny Meksyk. Znienacka pojawiają się w sportowym kompleksie Magdalena Mixuca w Mexico City – gdzie Santo (jedna z ikonicznych postaci meksykańskiego wrestlingu – lucha libre) akurat trenuje grupę dzieci – i unicestwiają około setki osób. Okazuje się jednak, że kosmiczni najeźdźcy mają problemy z oddychaniem ziemskim powietrzem i co jakiś czas muszą zażywać specjalne pigułki. Udaje im się porwać kilkanaście osób, ale zdają sobie sprawę z tego, że ich plany może pokrzyżować tylko jedna osoba – Santo: Człowiek w Srebrnej Masce. Nasz bohater w międzyczasie wchodzi w posiadanie marsjańskiego pasa, będącego jednocześnie urządzeniem teleportacyjnym, które umożliwi mu dostanie się na pokład marsjańskiego statku, który stanie się areną ostatecznej konfrontacji z najeźdźcami z Kosmosu.
Arañas infernales / Pająki z piekła rodem (1966, 85′)
Reżyser: Federico Curiel
Podczas gdy niczego nie podejrzewający Ziemianie zgromadzili się by oglądać występ asa meksykańskiego wrestlingu ukrywającego się pod pseudonimem Blue Demon, do Ziemi zbliża się flota latających spodków. Kosmici przybywają z odległej galaktyki Arachnii i odżywiają się głównie ludzkimi mózgami. Kosmiczne potwory przybierają ludzką postać i porywają ludzi, by dostarczyć ich swojej królowej – Arianec. Blue Demon odkrywa, że otaczają nas istoty z innej planety i usiłuje pokrzyżować ich plany. Najpierw jednak będzie musiał pokonać w ringu ich władcę – księcia Araca.
koniec
10 maja 2005

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Android starszej daty

Z filmu wyjęte:

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.