Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Przegląd filmów Haile Gerimy na 4. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Esensja.pl
Esensja.pl
Manana
Wydarzeniem specjalnym 4. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino! będzie przegląd filmów Haile Gerimy, najpopularniejszego etiopskiego reżysera. Pokazane zostaną cztery filmy artysty, m.in. „Teza” – zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i nagrody za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Wenecji oraz „Niedoskonała podróż” – dokument zrealizowany razem z Ryszardem Kapuścińskim.

Manana

Przegląd filmów Haile Gerimy na 4. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Wydarzeniem specjalnym 4. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino! będzie przegląd filmów Haile Gerimy, najpopularniejszego etiopskiego reżysera. Pokazane zostaną cztery filmy artysty, m.in. „Teza” – zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i nagrody za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Wenecji oraz „Niedoskonała podróż” – dokument zrealizowany razem z Ryszardem Kapuścińskim.
Plakat imprezy
Plakat imprezy
Haile Gerima, nazywany przez Martina Scorsese „wielkim etiopskim filmowcem”, to jeden z najwybitniejszych twórców Czarnego Kontynentu. Ten filozof, profesor, pisarz, producent i reżyser zajmuje wyjątkowe miejsce w historii światowej kinematografii, jako jeden z niewielu filmowców z Afryki, którzy zyskali międzynarodową sławę. Sam Gerima mówi o sobie „niezależny filmowiec Trzeciego Świata”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych.
FILMY HAILE GERIMY na 4. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!:
TEZA – premiera polska
reż. Haile Gerima; Etiopia 2008, 140 min.
Nagroda Specjalna Jury, nagroda za najlepszy scenariusz, Nagroda ’CinemAvvenire’ – MFF Wenecja 2008
Jeden z najważniejszych afrykańskich filmów tego roku, owacyjnie przyjęty na tegorocznym MFF w Wenecji. Wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, ukazująca dramat etiopskiego narodu – począwszy od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego aż do rządów kapitalistycznych.
SANKOFA – premiera polska
reż. Haile Gerima ; Etiopia 1993, 124’
konkurs MFF Berlinale 1993, MFF Toronto 1993
Najbardziej znany film Haile Gerimy. Sankofa z brutalnym realizmem przedstawia okres niewolnictwa Afrykańczyków. Bohaterką jest modelka, która przenosi się w czasie i trafia na plantację cukrową, gdzie doświadcza fizycznego i psychicznego horroru. Film odniósł ogromny sukces wśród amerykańskiej widowni.
ŻNIWA: 3 TYSIĄCLECIA/ HARVEST: 3000 YEARS/ MIRT SOST SHI AMIT – premiera polska
Kadr z filmu „Teza”
Kadr z filmu „Teza”
reż. Haile Gerima; Etiopia 1975, 150 min.
MFF Cannes 1976, MFF Toronto 1976, Srebrny Leopard i Nagroda Jury Ekumenicznego – MFF Locarno 1976
Realistyczny dramat opowiadający o rodzinie, która walczy o przetrwanie na farmie bogatego, despotycznego właściciela ziemskiego, w warunkach przypominających niewolniczą przeszłość.
To film o całym narodzie, o walce o sprawiedliwość i pomyślność losu. (Martin Scorsese). Żniwa… to ponadczasowe dzieło, o niezwykłej wymowie wizualnej, które posiada siłę, poetyckość i ekspresję kina niemego.
NIEDOSKONAŁA PODRÓŻ/ IMPERFECT JOURNEY
reż. Haile Gerima; Etiopia 1994, 88 min.
Dokument zrealizowany wspólnie z Ryszardem Kapuścińskim. Twórcy podróżując po różnych regionach Etiopii – począwszy od Gondor (miejsca urodzenia Gerimy) do stolicy Addis Ababa – rozmawiali z napotkanymi ludźmi o tym, co wydarzyło się w ich kraju w ostatnich latach.
Haile Gerima
Haile Gerima (ur. 1946 r. Gondor, Etiopia) niezależny filmowiec, który ze sztuką związany jest od najmłodszych lat. Jako młody chłopak występował w trupie teatralnej swojego ojca – dramatopisarza i aktora. Jeździł po całym kraju wystawiając swoje oryginalne sztuki, które zawsze zakorzenione były w kulturze Etiopii.
Swą przyszłość zawodową Gerima wiązał z teatrem. W wieku 21 lat wyjechał do USA, gdzie uczył się sztuki aktorskiej w Goodman School of Drama w Chicago. Potem jednak odkrył potęgę kina i przeniósł się na studia do Los Angeles (UCLA).
Kadr z filmu „Żniwa: 3 tysiąclecia”
Kadr z filmu „Żniwa: 3 tysiąclecia”
Dzięki filmom mógł wyrazić swoje poglądy. Koniec lat 60., społeczne protesty i rewolucyjne nastroje wśród afro-amerykańskiej społeczności USA były wyzwaniem dla młodych filmowców, którzy swoją edukację budowali na społecznych związkach. Haile Gerima właśnie wtedy zainteresował się świadomością afrykańskiego społeczeństwa na poziomie społecznym, politycznym i historycznym, wtedy też zaczęła się jego przygoda z filmem eksperymentalnym.
Haile Gerima na stałe mieszka w USA. Od 1975 roku wykłada sztukę filmową na uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Oprócz prac nad filmami o Afryce i Diasporze, pracy na uniwersytecie, prowadzi także warsztaty alternatywnej reżyserii i scenopisarstwa, nie tylko w Stanach. Warsztaty prowadził również w Południowej Afryce, a w roku 1995 został zgłoszony do Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodymi filmowcami, podkreślając, że twórca filmowy musi być zaangażowany w nieustający proces pracy nad sobą, a jednocześnie musi uczyć się od społeczności, której służy.
Chociaż Gerima pracuje i mieszka w USA, utrzymuje kontakt z innymi afrykańskimi reżyserami. Jako członek związku afrykańskich twórców filmowych FEPACI (Fédération Panafricaine des Cinéastes i Comité Africain des Cinéastes) jest również koordynatorem wielu seminariów i spotkań afrykańskich reżyserów w USA. Jego studio Mypheduh Films jest jednym z głównych dystrybutorów afrykańskich i afro-amerykańskich filmów w USA. W strategii dystrybucji kieruje się specyficzną filozofią niezależnego filmowca.
Haile Gerima odnosi sukcesy jako producent i reżyser od ponad 30 lat i jest uznawany za jednego z ważnych, wpływowych i przekonujących „twórców-outsiderów” światowej kinematografii.
Filmy Świata Ale Kino!
Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! to przegląd najciekawszego kina spoza zachodniego kręgu kulturowego : z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. 4. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-30 listopada, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.
Organizatorami festiwalu są kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana.
Pełen program imprezy zostanie ogłoszony 4 listopada na stronach www.alekino.pl oraz www.manana.pl.
koniec
1 listopada 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Ryba z wkładką

Z filmu wyjęte:

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.