Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Sierpień 2015
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka ‘Achika’ Szady [90%]
Zbiór powiązanych ze sobą opowiadań Mike′a Resnicka próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy zbudowanie utopii, choćby tylko w małej skali, jest możliwe? Mamy tutaj terraformowaną planetoidę, zamieszkałą przez potomków kenijskiego plemienia Kikuju, którzy postanowili wrócić do obyczajów i trybu życia przodków: pasą bydło, tkają na krosnach, poddają młodzież rytuałom przejścia w dorosłość, wierzą w czary, Tylko szaman Koriba (główny bohater i zarazem narrator) ma kontakt ze światem zewnętrznym za pośrednictwem komputera. W każdym opowiadaniu pojawia się problem, z którym duchowy i intelektualny przywódca społeczności musi się uporać, najczęściej odnosząc zwycięstwo okupione niezasłużonym cierpieniem innej osoby. Kikujska utopia ma bowiem to do siebie, że nie przewiduje ani jakiegokolwiek rozwoju, ani istnienia jednostek niedostosowanych. Książka jest świetnie napisana i znakomicie przetłumaczona, choć wymaga pewnego zawieszenia niewiary w kwestii tego, jakim cudem przybysze z XXI-wiecznej cywilizacji dali radę kompletnie zapomnieć o swoim poprzednim życiu i uwierzyć w rzucanie klątw czy sprowadzanie deszczu. Na szczęście dzięki wciągającej narracji łatwo przejść nad tym do porządku dziennego i skupić się na socjologicznej (czy może filozoficznej) warstwie opowieści.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski
O czym to powieść? Najprostsza odpowiedź powinna chyba brzmmieć: o losach Juliana Sorela w epoce restauracji Burbonów (1814-1830). Oczywiście jest Julian bohaterem pierwszoplanowym i towarzyszymy mu od czasów nauki w prowincjonalnym miasteczku, przez seminarium duchowne, aż po wielką politykę Paryża, obserwując jednocześnie wybory dokonywane przez tego wielbiciela Napoleona zmuszonego ukrywać swoje sympatie pod płaszczykiem skromnego kleryka. Jest więc Julian pierwszorzędnym hipokrytą, znającym na pamięć łacińską Biblię, ale zupełnie w nią niewierzącym, uznającym swoją karierę duchowną za najłatwiejszy sposób na zdobycie przyziemnych zaszczytów („piękna sukienka kapłańska, która wiedzie do wszystkiego”). Jednocześnie, mimo wielkiego mniemania osobie, Julian okazuje się postacią nad wyraz przeciętną, która mimo fenomenalnej pamięci i niespełnionych ambicji nie może poszczycić się niczym szczególnym. Wydawać by się nawet mogło, że właśnie cała jego pogoń za zaszczytami i sukcesami jest niczym innym jak próbą dowiedzenia sobie i innym, że jest kimś szczególnym. Jest to jednak w równiej mierze opowieść o Sorelu, co opowieść o dziewiętnastowiecznej, ponapoleońskiej Francji, w której zakłamanie stało się dla wielu sposobem na życie. W swoich bohaterach, szczególnie tych drugoplanowych, Stendhal prezentue cały, niezwykle barwny przekrój ówczesnego społeczeństwa, od prowincjonalnych polityków, dla których najważniejszym argumentem w życiu było „przynosić dochód”, przez seminarium duchowne rządzące się swoimi własnymi prawami narzucanymi przez nadzorujących je księży, aż po wielkich arystokratów. Nie brak tu zresztą współczesnej polityki, która czyni z bohaterów Francuzów z 1830 roku (a może, chciałoby się powiedzieć, Francuzów w ogóle). Ów rok, w którym rozgrywa się powieść, jest zresztą dość kłopotliwy, bo na pierwszy rzut oka widać, że całość trwa o wiele dłużej niż dwanaście miesięcy, a mimo to rewolucja lipcowa nie następuje i Francja zdaje się trwać w marazmie pod władzą Burbonów. Oczywiście Stendhal napisał i opublikował książke przed wydarzeniami z lipca 1830 roku. Jednocześnie ta rozbieżność między rzeczywistością powieściową a historyczną nadaje „Czerwonemu i czarnemu” tylko dodatkowego uroku, szczególnie jeśli spojrzymy na wydarzenia z 1830 jako, jak określił to wiele lat później Wiktor Hugo, „rewolucję wstrzymaną w pół kroku”.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka ‘Achika’ Szady [30%]
W Anglii, po zwycięstwie partii republikańskiej, cała rodzina królewska od kilkunastu lat żyje w nędznej dzielnicy, zarządzanej przez nowobogackiego biznesmena. Kraj pogrąża się w ogólnym upadku: szkoły nie uczą już niczego, rząd wprowadził dowody osobiste i kamery śledzące wszystkich, nawet w domu. Niestety, na skutek pewnej narracyjnej przesady efekt jest raczej groteskowy niż w stylu „Roku 1984”, do którego ta książka bywa nietrafnie porównywana. Poruszył mnie natomiast opis Camilli, która, pragnąc się wyrwać do kawałka natury nad rzekę – ponieważ mieszkańcom osiedla dla „przestępców, nieudaczników, otyłych i Windsorów” nie wolno wychodzić bez zezwolenia poza teren – odcina zapiętą na nodze bransoletkę z identyfikatorem, niczym uciekający więzień. Wszystko razem jest przygnębiające, a miejscami mocno hermetyczne, bo książka to w dużej mierze satyra na brytyjskie realia polityczne. Fabuła nie jest porywająca, tak naprawdę wciągnął mnie tylko wątek policjanta zakochanego w samotnej matce z marginesu, w dodatku porzucony przez autorkę bez wyraźnej puenty.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka ‘Achika’ Szady [70%]
Trzy mikropowieści wzajemnie się uzupełniające. Bohaterowie żyją w układzie dwóch bardzo blisko położonych planet (niemożliwym z punktu widzenia astronomii, ale za to jakże malowniczo opisanym!). W dwóch tekstach realia stanowią połączenie mniej więcej XIX wieku (bardzo dekadenckiego i z elementami pasującymi raczej do starożytnego Rzymu) oraz supernowoczesnej techniki, natomiast akcja trzeciego rozgrywa się przed kolonizacją, wśród rdzennych mieszkańców planety-siostry. Głównym tematem książki jest tożsamość osoby i różne wątpliwości jej dotyczące. Fakt, że w tym uniwersum istnieje klonowanie, a tubylcy byli zmiennokształtni, pozwala na postawienie kilku interesujących pytań. Całość jest bardzo ładnym, choć nie najłatwiejszym w lekturze stylem i wciąga – nawet mimo tego, że fabuła toczy się niezbyt spiesznie.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski [60%]
Nie należy po książce Wróblewskiego oczekiwać wnikliwego reportażu, dogłębnej analizy rosyjskiej duszy, ani nawet porywających wydarzeń, w których autor brał udział. „Przejażdżka po Rosji”, jak rzadko która opowieść o wschodzie, została napisana dla samej frajdy pisania i dla przyjemności zarówno autora, jak i czytelników. Dostajemy więc zbiór luźno powiązanych ze sobą historyjek i wydarzeń, w których brał udział sam autor: od prób handlowania kawiorem, przez pośrednictwo w sprzedaży instrumentów muzycznych, aż po nieudany epizod sprzedaży drewna. Wszystko to opisano w sposób, który sprawia, że czytając książkę mało dbamy o to, ile w niej faktów, a ile zmyślenia (choć fragmenty, w których autor postanowił swoją opowieśc podkoloryzować można łatwo wyłowić z całej reszty).
koniec
« 1 2
31 sierpnia 2015

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

PRL w kryminale: Nie bądź jak kura w Wołominie!
Sebastian Chosiński

3 V 2024

Szczęsny to ma klawe życie! Nie nudzi się nawet jednego dnia, ponieważ w peerelowskiej Warszawie zbrodnie popełniane są bez opamiętania. A że jest inteligentny i zawsze dopina swego, wzbudza podziw współpracowników i przełożonych. Miewa też magnetyczny wpływ na kobiety, chociaż nie pozwala sobie zamącać umysłu ich urodą. Dlatego też udaje mu się w końcu rozwikłać w „Dwóch włosach blond” wielce skomplikowaną intrygę kryminalną.

więcej »

Przerwane beztroskie dzieciństwo
Marcin Mroziuk

2 V 2024

Z jednej strony „Sprzedawca marzeń” to po prostu wciągająca powieść przygodowa, z drugiej zaś strony książka Katarzyny Ryrych przybliża młodym czytelnikom gęstniejącą atmosferę przed wybuchem II wojny światowej i cierpienia ludności cywilnej na jej początku.

więcej »

Krótko o książkach: Komu mogłoby zależeć?
Joanna Kapica-Curzytek

2 V 2024

W „PS. Dzięki za zbrodnie” jest bardzo dużo tropów prowadzących w stronę klasycznej powieści detektywistycznej. Znajdziemy tu wszystko, co najlepsze w gatunku cozy crime.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Byłe imperium od kuchni
— Grzegorz Wiśniewski

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Innego końca świata nie będzie
— Miłosz Cybowski

U progu zimnej wojny
— Joanna Kapica-Curzytek

Cień i Pazur: Czeladnik małodobry i jego miecz
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Fizyka w teorii i praktyce
— Miłosz Cybowski

Brune, gdzie jesteś?
— Marcin Mroziuk

Gdy tropikalny raj staje się piekłem na ziemi
— Marcin Mroziuk

Rodzina
— Joanna Kapica-Curzytek

Groza na rajskich wyspach
— Anna Nieznaj

Osty kłują
— Magdalena Kubasiewicz

I potępieni mogą marzyć
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.