Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

PrzeMieszczanie. Przedmieszczanin w Krakowie

Muzeum Krakowa
Ekspozycja „Przedmieszczanin” stanowi pierwszą część projektu pt. „PrzeMieszczanie”, złożonego z pięciu wystaw poruszających problem narracji o współczesnym mieszczaninie – mieszkańcu Krakowa. Projekt ten stanowi osnowę jubileuszu 120-lecia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wernisaż: 15 lutego (piątek), godz. 17.00, Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41, Kraków. Wystawa czynna 15.02.2019-01.09.2019.

Muzeum Krakowa

PrzeMieszczanie. Przedmieszczanin w Krakowie

Ekspozycja „Przedmieszczanin” stanowi pierwszą część projektu pt. „PrzeMieszczanie”, złożonego z pięciu wystaw poruszających problem narracji o współczesnym mieszczaninie – mieszkańcu Krakowa. Projekt ten stanowi osnowę jubileuszu 120-lecia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wernisaż: 15 lutego (piątek), godz. 17.00, Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41, Kraków. Wystawa czynna 15.02.2019-01.09.2019.
Cykl wystaw „przeMieszczanie”
Rok 2019 jest dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa szczególnym. 31 maja 1899 roku decyzją Rady Miasta Krakowa została powołana do życia instytucja, której nadrzędnym celem jest badanie, propagowanie historii Krakowa, zachowanie dziedzictwa i miejskich tradycji oraz przekazywanie wiedzy o mieście oraz jego mieszkańcach kolejnym pokoleniom. Jubileusz 120-lecia MHK, obok wspomnień związanych z samą instytucją i osobami, które to miejsce budowały i zostawiły w nim cząstkę samego siebie, jest okazją do refleksji nad przyszłością miasta, które Muzeum opisuje i jego mieszkańców, których Muzeum słucha.
Instytucja kultury, tak bardzo zaangażowana w działania na rzecz budowania silnej tożsamości kulturowej Krakowa, postanowiła wyjść – „dosłownie i w przenośni” – w przestrzeń centrum oraz poszczególnych dzielnic miasta i twórczo skonfrontować się ze współczesnym jego mieszkańcem. Umieszczone w przestrzeni Krakowa lustra z napisem „#jestemKrakow” to okazja do spojrzenia na samego siebie i w odbijające się w lustrzanej tafli miasto. Projekt wystawienniczy „przeMieszczanie” jest z kolei próbą ukazania współczesnego Krakowa i jego mieszkańców w kontekście przeszłości oraz obecnych, dynamicznych przemian, które wpływają na zmianę wyglądu miasta i na życie codzienne jego obywateli.
W obliczu obserwowanych zmian Muzeum podjęło się próby odpowiedzi na pytania, kim jest dzisiejszy mieszczanin? Kim jest współczesny mieszkaniec Krakowa?
Zagadnienia kształtowania się społeczeństwa miejskiego, jak i zmian w tkance miasta o tak bogatej historii jakim jest Kraków, nie sposób zilustrować w formie jednej wystawy. W projekcie partycypuje zatem pięć oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Kamienica Hipolitów, Dom Zwierzyniecki, Muzeum Podgórza, Stara Synagoga i Oddział Dzieje Nowej Huty. Tak różnorodne miejsca, które na co dzień badają historię i kulturę różnych dzielnic miasta, zespoliły swoje działania w celu opisania krakowianina drugiej dekady XXI wieku.
„PRZEDMIESZCZANIN”
Kurator: dr Wacław Szczepanik
Przedmieścia były nieodzowną częścią każdej, albo przynajmniej prawie każdej struktury miejskiej. Miały nieocenione znaczenie gospodarcze dla każdego miasta. Na przedmieściach mieszkali ludzie, którzy w jakiś sposób wykraczali poza prawa, normy i zwyczaje typowe dla miast i mieszczaństwa. Za przedmieszczanina można uznać zarówno lokatora podmiejskiego dworu z XVI, XVII, XVIII czy XIX w. jak i średniowiecznego partacza czy artystę zafascynowanego pięknem podmiejskiego krajobrazu.
W historycznym ujęciu przedmieszczanin to człowiek mieszkający na przedmieściach, czyli na terenie położonym między miastem a wsią. Przez wiele dziesięcioleci, do początków XX wieku, Zwierzyniec był właśnie takim przedmieściem. Ludzie tutaj mieszkający w większości zarabiali na życie dzięki funkcjonującemu w sąsiedztwie miastu, a jednocześnie korzystali z relatywnej taniości życia poza obrębem granic administracyjnych miasta.
Dzisiaj trudno zdefiniować co to jest przedmieście i przedmieszczanie. Czy w ogóle istnieje odrębna grupa społeczna „przedmieszczan”? Gdzie znajdują się przedmieścia?
Czy przedmieścia to tereny położone wokół granic administracyjnych Krakowa? Czy to tereny położone jeszcze wewnątrz tych granic, a ich przedmiejskość definiuje typ zabudowy i zajęcia ich mieszkańców? Czy za przedmieszczan możemy uznać ludzi mieszkających w okolicznych do Krakowa osadach, jednakże pracujących w mieście? A może przedmieściami są współczesne osiedla mieszkaniowe, w których, podobnie jak na Zwierzyńcu sto lat temu, mieszkania są o wiele tańsze niż w prestiżowych miejskich dzielnicach?
Co definiuje miasto a co przedmieścia jeżeli chodzi o tkankę urbanistyczną? Czy są to rozwiązania komunikacyjne i cywilizacyjne? Czy charakterystyczny typ zabudowy, czy też gęstość tej zabudowy?
Gdzie w tym schemacie umieścić, kreowaną zwłaszcza przez artystów „sielskość” przedmieść, gdzie życie jest przyjemniejsze niż w zatłoczonym centrum? Czy ucieczki ludzi do podmiejskich osiedli domków jednorodzinnych i wielorodzinnych apartamentowców można uznać za podróż w poszukiwaniu przedmiejskiego dworku?
W końcu trzeba założyć, że teren współczesnego przedmieścia Krakowa jest inny dla różnych ludzi – dla jednych Kraków kończy się aktualnymi granicami administracyjnymi, jednakże jeszcze dziś można spotkać takie osoby, które za Miasto, niczym łacińskie Urbs, uważają jedynie obszar zamknięty Plantami ewentualnie drugą obwodnicą. Czy zatem dla tych drugich wszystko, co znajduje się poza obszarem Miasta jest przedmieściem? Być może dla kogoś to jego ulica będzie należała do miasta a sąsiednia już nie.
Wystawa, będąca chronologicznie pierwszą z pięciu, ma także w zamyśle skłonić do namysłu nad większym zagadnieniem, jakim jest stan współczesnej społeczności Krakowa. Stąd w niniejszym skrócie pojawia się tak wiele pytań.
koniec
14 lutego 2019
Muzeum Krakowa
31-011 Kraków, Rynek Główny 35, Pałac Krzysztofory
tel. (12) 422-32-64, (12) 619-23-02
fax (12) 422-32-64

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2019-02-15 17:00
Do: 2019-09-01
Muzeum Krakowa, Kraków, Królowej Jadwigi 41

Najnowsze

Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Znak i kolor w Radomiu
MCS „Elektrownia”

19 IV 2024

Rajmund Ziemski
Znak i kolor
Wernisaż: 12 kwietnia 2024
Wystawa czynna do 8 września 2024
Kuratorzy: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Muzeum Krakowa
— Żywe obrazy Tetmajera – konkurs

Muzeum Krakowa
— PrzeMieszczanie. Kazimierzanin w Krakowie

Muzeum Krakowa
— PrzeMieszczanie. Mieszczanin w Krakowie

Muzeum Krakowa
— Nowohucianin w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
— Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich 2018

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
— Szopki w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
— Wystawa nabytków Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Kamienica Hipolitów, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
— Jak pies z kotem w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
— Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
— Jedziemy do wód w Krakowie

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.