Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Dorodango w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
Tomasz Pobiedziński | Dorodango
otwarcie 8.03
wystawa czynna do 7.04.2024

BWA Zielona Góra

Dorodango w Zielonej Górze

Tomasz Pobiedziński | Dorodango
otwarcie 8.03
wystawa czynna do 7.04.2024
Zaczynając swoją przygodę z kreowaniem płaszczyzn z zaprawy glinianej, nie mogłem przestać wspominać zabaw w piaskownicy. Tworzyliśmy ze znajomymi różne formy bawiąc się nimi, ścigając się kto wybuduje trwalszą, piękniejszą budowlę. Wspominałem wszystkie zamki z piasku z wypadów nad morze z rodzicami. W innych częściach świata zabawa ziemią jest równie powszechna. Dorodango jest techniką polerowania idealnych kul z ziemi, tworzonych ręcznie, prostymi narzędziami. Pochodzi z Japonii i prawie zaginęła, ale dzięki profesorowi Fumio Kayo z Uniwersytetu w Kyoto, który studiował psychologię dziecięcych zabaw, zainteresowanie Dorodango się odrodziło. Praca nad nim wymaga odpowiedniego przygotowania, skupienia, determinacji i cierpliwości. Jest nauką geologii i próbą doceniania tego, co ma się w swoim najbliższym otoczeniu. Podczas procesu tworzenia Dorodango nie krzywdzi się żadnej rośliny i żadne zwierzę nie cierpi, żadne szlachetne minerały nie są wydobywane i niszczone, nie są używane żadne chemiczne składniki, nie korzysta się z żadnych drogich narzędzi. Przestaje to być tylko dziecinną zabawą. Nie zdajemy sobie sprawy, kiedy zaczynamy troszczyć się o ten mały kawałek ziemi w swoich rękach. Powstaje najprostszy i najbardziej perfekcyjny obiekt, zwykła sfera z ziemi spod naszych stóp. Wykonywane czynności uświadamiają, że zamierzony efekt końcowy nie jest najważniejszy. Okazuje się, że podczas pracy nad kulą pracujemy tak naprawdę nad samymi sobą przekształcając swoje słabości w pięknie wypolerowane wartości. Lustrzana powierzchnia pozwala nam zobaczyć swoje odbicie w Dorodango, które staje się dla mnie największym przejawem sztuki z jakim dane mi było się spotkać do tej pory.
Tomasz Pobiedziński
Tomasz Pobiedziński – ur. 1992, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Malarstwo, dyplom magisterski obroniony w pierwszej w Polsce Pracowni Street Artu pod okiem dr hab. Mariusza Warasa (M-City). Absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, na kierunku Grafika w pracowni Sitodruku. Ukończył Liceum Plastyczne w Zielonej Górze. Twórca murali wielkoformatowych w całej Polsce. W swojej twórczości poszukuje zależności między człowiekiem a przestrzenią. W sposobie traktowania otoczenia doszukuje się kondycji współczesnej cywilizacji. Zgłębianie zagadnień procesów gentryfikacji i rewitalizacji podczas studiów magisterskich doprowadziło wtedy młodego artystę do przeanalizowania wpływu sztuki na jednostkę i zwrot ku pracom rzemieślniczym, naturalnemu budownictwu, z którym jest związany po dziś dzień, wykonując tynki tradycyjne w Polsce i zagranicą. Eksplorowanie struktur, kolorów ziemi i pozytywnego wpływu otaczania się naturą stanowi w tym momencie jego największą inspirację.
koniec
16 marca 2024
BWA Zielona Góra
65-048 Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
tel. 68 325-37-26
fax 68 325-37-26
Czynne: wt-so 12-19; ni 11-17
Wstęp: 1,50 / 1,00 zł; we wtorki wstęp wolny

Komentarze

16 III 2024   21:31:41

"nie są używane żadne chemiczne składniki"— jak to nie? A całe mnóstwo Al2O3, H2O, Al(OH)xSi2O5y, SiO2, NaAlSi3O8, CaAl2Si2O8, KAlSi3O8, to co? ;-P

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2024-03-08
Do: 2024-04-07
BWA Zielona Góra, Zielona Góra, Al. Niepodległości 19

Najnowsze

Znak i kolor w Radomiu
MCS „Elektrownia”

19 IV 2024

Rajmund Ziemski
Znak i kolor
Wernisaż: 12 kwietnia 2024
Wystawa czynna do 8 września 2024
Kuratorzy: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

16 IV 2024

Nati Krawtz – Zwierzę Ci się, kochanie
kuratorka: Elżbieta Nieroba
otwarcie 19.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 19.05.2024

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Zielona Góra
— Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Stan nieważności w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rachunek z miłości platonicznej w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Świetlica w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Odludzkie w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rok Rzeźby w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Błogobzbzbzstan w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Pluralador w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Małe obrazy w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Nić w Zielonej Górze

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.