Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Mistrzowie piękna Zbigniewa Sawicza

ZPAF – Okręg Śląski
Czy nadanie ekspozycji tytułu „Mistrzowie piękna” w sposób wystarczający odzwierciedli wyjątkową osobowość kilkudziesięciu postaci widniejących na fotografiach, pokaże ich dzieło, a zarazem ulotność chwili, w której fotografie zostały wykonane? Oto dylemat, przed jakim stanął autor wystawy Zbigniew Sawicz. W jaki sposób sobie z nim poradził, można zobaczyć w Galerii ZPAF Katowice. Wystawa czynna będzie do 7 października.

ZPAF – Okręg Śląski

Mistrzowie piękna Zbigniewa Sawicza

Czy nadanie ekspozycji tytułu „Mistrzowie piękna” w sposób wystarczający odzwierciedli wyjątkową osobowość kilkudziesięciu postaci widniejących na fotografiach, pokaże ich dzieło, a zarazem ulotność chwili, w której fotografie zostały wykonane? Oto dylemat, przed jakim stanął autor wystawy Zbigniew Sawicz. W jaki sposób sobie z nim poradził, można zobaczyć w Galerii ZPAF Katowice. Wystawa czynna będzie do 7 października.
Gustaw Holoubek<br/>fot. Zbigniew Sawicz
Gustaw Holoubek
fot. Zbigniew Sawicz
Mistrzowie piękna
„Czy nadanie ekspozycji tytułu «Mistrzowie piękna» w sposób wystarczający odzwierciedli wyjątkową osobowość kilkudziesięciu postaci widniejących na fotografiach, pokaże ich dzieło, a zarazem ulotność chwili, w której fotografie zostały wykonane? Oto dylemat, przed jakim stanął autor wystawy Zbigniew Sawicz.
Kluczem okazało się słowo «piękno», od zarania dziejów łączone ze sztuką, odnoszone do każdej z dziedzin: malarstwa, rzeźby, grafiki, muzyki, teatru, literatury, filmu i fotografii, a także współczesnych dyscyplin pokrewnych. Piękno jako wytwór intelektu, wrażliwości i pracy, ale także piękno jako cecha bogatej, nieprzeniknionej osobowości. Zatem być «mistrzem piękna» znaczy łączyć wszystkie najwyższe wartości i przekazywać je pod postacią dzieła – wytworu – innym.
Takimi widzi Zbigniew Sawicz bohaterów swoich fotografii. Nic tak nie charakteryzuje osobowości, jak zatrzymana w ułamku sekundy rzeczywistość, której są uczestnikami. Sawicz mówi o swoich zdjęciach «portrety», ale przecież nie aranżuje sytuacji, w jakich postaci są fotografowane.
Wojciech Kilar<br/>fot. Zbigniew Sawicz
Wojciech Kilar
fot. Zbigniew Sawicz
Portrety powstawały w sytuacjach adekwatnych do profesji każdego z twórców: podczas prób koncertów, spektakli, spotkań, wernisaży, rzadziej w pracowniach mistrzów. Powstawały podczas zwykłego lub odświętnego dnia pracy, w ferworze zmagań z artystyczną materią. Takimi widzimy muzyków i kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Andrzeja Jasińskiego, Krystiana Zimermana, malarzy czy Franciszka Starowieyskiego. Z kolei w spotkaniach z fotograficznymi portretami Tadeusza Różewicza, Józefa Szajny, Gustawa Holoubka, Czesława Miłosza czy Józefa Brodskiego dominuje spokój, kontemplacja a na pierwszym plan wysuwa się siła słowa, jakim się posługują. Galerię portretów tworzą także wybitni fotograficy jak Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński i Halina Holas-Idziakowa, filary historii polskiej fotografii, są wybitni reżyserzy, jak Kazimierz Kutz, twórcy interdyscyplinarni, jak Lech Majewski, młode talenty reprezentują Magdalena Piekorz i Wojciech Kuczok. Nie sposób wymienić wszystkich «mistrzów piękna».
Galerię portretów Zbigniewa Sawicza tworzą przede wszystkim największe tuzy narodowej kultury, których dorobek jest znany i ceniony na całym świecie, którzy w jakiejś mierze czują się związani z ziemią śląską lub goszczący tu w pewnym momencie swojego życia, a których pobyt pozostawił trwały ślad w kulturze tego regionu. Ich nazwiska sąsiadują z najwybitniejszymi twórcami «stąd», dla których Śląsk jest codziennością.
Krystian Zimerman<br/>fot. Zbigniew Sawicz
Krystian Zimerman
fot. Zbigniew Sawicz
To jakże łatwo rozpoznawalne twarze Jerzego Dudy Gracza, Jana Szmatlocha, Andrzeja Urbanowicza, Romana Kalarusa, Zygmunta Brachmańskiego, Mirosława Jacka Błaszczyka i wielu innych. Wszyscy oni to «mistrzowie piękna», których podczas swej fotoreporterskiej pracy spotkał autor galerii portretów, uczestnicząc w wieczorach autorskich, rejestrując wernisaże, próby i koncerty Filharmonii Śląskiej czy w Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, spektakle w Teatrze Śląskim, Operze Śląskiej. Portrety Zbigniewa Sawicza to w przeważającej większości dynamiczny, zarejestrowany w ułamku sekundy gest, wyraz twarzy, mimika, nastrój. Są niepowtarzalne, jak chwila w której powstały. «Mistrzowie piękna» powstawali w ciągu minionej dekady – Sawicz był obecny wszędzie, gdzie tylko mógł spotkać bohaterów swoich fotografii. Spośród setek zdjęć wybierał to jedno jedyne, które najbardziej oddawało osobowość artysty i niepowtarzalność sytuacji, w jakiej się znajdował. Jego fotograficzne obserwacje, refleks, dążenie do jak największej precyzji przekazu uczyniły ze Zbyszka Sawicza mistrzem, bo przecież on sam jest «mistrzem piękna»”.
Wiesława Konopelska
Henryk Mikołaj Górecki<br/>fot. Zbigniew Sawicz
Henryk Mikołaj Górecki
fot. Zbigniew Sawicz
Przestrzenie fotografii
„Ostatnie lata «szalejącego» neomodernizmu i multimedializmu w sposób wyraźny dotknęły i fotografię. Obraz i obrazek towarzyszą wielu zjawiskom z pogranicza rzeczywistości, ale i ułudy! Kto z nas pamięta, iż w latach 20. XX wieku niejaki Franek Kluski z Warszawy fotografował zjawiska nadprzyrodzone, pojawiające się na seansach spirytystycznych! Tak więc fotografia obejmuje nieznane i nieprzeczuwalne obszary przyszłości. W tym człowieczą obecność we wszystkich jej przejawach. Wszystko to nasuwa się, gdy patrzę na obecność Zbigniewa Sawicza w naszej fotografii. Umiłowanie fotografii jako sposobu na wyrażanie uczuć i zatrzymanie rzeczywistości nabierają w jego twórczości cech szczególnych. Pierwszy okres w jego 35-letniej działalności fotograficznej to czas kształtowania subiektywnego spojrzenia na życie i prawdę. Wyrażał się wyraźnym związkiem Zbigniewa Sawicza ze śląskim etosem. Tym samym potwierdza zasadę, że nie można żyć na Śląsku bez fascynacji urodą tej ziemi i ludźmi. Jednak Sawicz potrafił połączyć trudne inspiracje: potrzebę wrażliwości estetycznej z wysiłkami nadania dziełu cech sztuki. A dziś fotograf rzeczywistości nie jest już «człowiekiem z aparatem», lecz wizualistą czującym i zatrzymującym czas oglądany.
Kazimierz Kutz<br/>fot. Zbigniew Sawicz
Kazimierz Kutz
fot. Zbigniew Sawicz
Bardzo często bez świadomości rejestrujemy to, co nas otacza, nawet nie przypuszczając, że kiedyś te ułamkowe chwile zamienią się w znaczące dokumenty historii, kultury i sztuki. Sprzyja temu dzisiejsza fotografia cyfrowa, której oblicze ciągle jeszcze jest nieodgadnione. Uroda fotografii Zbigniewa Sawicza to moim zdaniem umiejętność omijania «suchej» rejestracji i auto analiza tematu. Twórczość Zbigniewa Sawicza jest właśnie przykładem, gdy narzędzie tępi swoje ostrze wrażliwością umysłu artysty! W Zbigniewie tkwią wielkie pokłady czułości, miłości i wrażliwości. Może gdy na Śląsku wyrosną gaje cyprysowe, badacze z dzieł Sawicza będą odtwarzać naszą śląską legendę”.
Jerzy Lewczyński
Zbigniew Sawicz – urodził się 8 października 1939 roku w Bolechowie. Ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach. Fotografuje od 1972 roku, w tym roku został członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez 11 lat pełnił funkcję prezesa KTF. Od listopada 1990 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotografuje krajobraz Śląska, ludzi kultury i sztuki oraz ważne wydarzenia związane z regionem śląskim. Współpracuje od 10 lat z redakcją miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk" oraz z instytucjami kultury. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Wystawę Zbigniewa Sawicza „Mistrzowie piękna” można oglądać od 5 września do 7 października 2007 roku. Wstęp wolny.
koniec
8 września 2007
Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
40-009 Katowice, ul. Św. Jana 10
tel. +48 32 253 77 77
fax +48 32 253 77 77
Czynne: Galeria: poniedziałek – piątek w godz. 10.00-17.00

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

ZPAF – Okręg Śląski
— Notatki w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
— Współodczuwanie w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
— Tożsamość Subiektywna oraz Obiektywnie / Subiektywnie w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
— Współodczuwanie – dialog. Zaproszenie do współudziału

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Światłoczuły Ogród i Intymność w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Medaliony w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Dolny Śląsk w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Cmentarz żydowski na fotografii w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Romowie wśród nas w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— …omnis moriar w Katowicach

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.