Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Miasto Tomasza Mościckiego

Galeria Jabłkowskich
W imieniu organizatora zapraszamy do Galerii Jabłkowskich na wystawę prac Tomasza Mościckiego „Moje miasto”, zorganizowaną w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.

Galeria Jabłkowskich

Miasto Tomasza Mościckiego

W imieniu organizatora zapraszamy do Galerii Jabłkowskich na wystawę prac Tomasza Mościckiego „Moje miasto”, zorganizowaną w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.
Prawie 10 lat temu, patrząc na budowlany rozkwit Warszawy, na żurawie wyrastające w coraz to innych i najmniej spodziewanych miejscach, odkryłem nagle, że ten budowlany pejzaż ma w sobie coś fascynującego, że te żurawie, powstające konstrukcje nie są obcym ciałem, że tworzą zupełnie nową rzeczywistość, do której jakoś trzeba się „dobrać”. Myślałem wtedy o wystawie, która nosiłaby tytuł „Teren budowy – wstęp wzbroniony” i była zapisem powstawania nowej Warszawy niejako z zewnątrz, od ulicy. Może kiedyś jeszcze zresztą do tego tematu wrócę. W tym samym czasie zbłądziłem wraz z moimi przyjaciółmi na świętą górę Grabarkę i od lata 1999 roku wszedłem w zupełnie inną tematykę, odległą od budującego się miasta czy pochmurnych pejzaży, które zresztą bardzo do tej pory lubię. Zetknięcie się z Grabarką, z duchowością prawosławia było dla mnie czymś niesłychanie ważnym. I odezwało się w sposób dla mnie samego dość niespodziewany. Gdy w 2001 roku zacząłem fotografować budowany właśnie most Siekierkowski, nie mogłem wyzwolić się od tamtego doświadczenia ze świętej góry polskiego prawosławia, szczególnego światła dającego rembrandtowskie efekty. Grabarka mnie „zainfekowała” – i skutki tej infekcji dają o sobie znać po dziś dzień. W tym samym czasie rozpoczęły się moje podróże na Athos, a uwieńczeniem pewnego ich etapu była zeszłoroczna wystawa w Starej Galerii ZPAF. Odkryłem wtedy, że te artystyczne doświadczenia i podróże sumują się, że jest w nich pewna ciągłość. Mam wszelako nadzieję, że choć stylistycznie staram się być wierny sobie, a także pamięci wielkich polskich fotografów: Wańskiego, Hartwiga, bez których nie byłbym fotografem – nie robię wciąż jednej i tej samej wystawy.
Tomasz Mościcki, Prosta
Tomasz Mościcki, Prosta
Cykl „Moje miasto” to moja „work in progress” – powstaje od kilku dobrych lat. W pewnym sensie jest kontynuacją pierwszego pomysłu na fotografowanie Warszawy. Po innych, tych późniejszych doświadczeniach stał się próbą znalezienia w pejzażu Warszawy tego, co odnajdywałem na wschodzie Polski i w Grecji – to co szalenie ogólnie i nieprecyzyjnie nazywa się „duchowością”. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy w mieście od niemal 60 lat pozbawionym swojego ducha i duchowości – ów duch i owa duchowość nie kryją się w miejscach z pozoru najbardziej obcych duchowości. My, fotografowie, możemy badać ją tylko tym, co jest narzędziem naszej sztuki – światłem. Wielki piktorialista Leonard Misonne mówił: „Światło w fotografii jest wszystkim”.
Tomasz Mościcki, Daewoo
Tomasz Mościcki, Daewoo
A ja bardzo lubię Misonne’a.
Tomasz Mościcki
Tomasz Mościcki (ur. 1965) krytyk teatralny, dziennikarz, artysta fotografik. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Publikuje regularnie w codziennej prasie i pismach specjalistycznych. Jest recenzentem teatralnym „Dziennika” oraz publicystą miesięcznika „Odra”. Od 1990 roku związany jest również z Polskim Radiem – pracuje jako dziennikarz Programu II. Pracuje obecnie nad monografią słynnego międzywojennego teatrzyku „Qui Pro Quo”, która ukaże się jesienią tego roku.
Fotografią zajmuje się od 1980 roku, jego specjalnością jest krajobraz rejestrowany w technice czarno-białej, a także przetwarzanie klasycznej fotografii monochromatycznej w rzadko już dziś spotykanych technikach szlachetnych. W swojej pracy wykorzystuje tradycyjne techniki czarno-białe, elektroniczną obróbkę obrazu, a także stosowaną na przełomie XIX i XX wieku technikę gumy dwuchromianowej, nadającą fotografiom niepowtarzalny wygląd, czyniącą z nich jednostkowe, niemożliwe do powtórzenia dzieło sztuki.
Tomasz Mościcki, Bora-Komorowskiego
Tomasz Mościcki, Bora-Komorowskiego
Tomasz Mościcki wystawiał swoje prace w galeriach w Polsce (Warszawa, Kraków, Zamość, Zielona Góra), a także poza granicami kraju: w USA, Wielkiej Brytanii, w Holandii i na Cyprze. W roku 2000 przygotował wystawę poświęconą Grabarce, najważniejszemu sanktuarium polskiego prawosławia. Wystawa ta jest fragmentem zamierzonego na kilka lat projektu udokumentowania wschodniej ściany Polski. Fotografie te były również prezentowane w listopadzie 2000 roku w Hiszpanii oraz w grudniu 2001 w Nikozji.
W styczniu 2001 roku Tomasz Mościcki przygotował w Starej Galerii ZPAF wystawę poświęcona Cyprowi. We wrześniu 2002 roku w tym samym miejscu zaprezentował wystawę poświęcona budowie świeżo wówczas wzniesionego i otwartego dla ruchu mostu Siekierkowskiego.
W październiku 2007 roku zaprezentował wystawę poświęconą świętej górze Athos.
Tomasz Mościcki jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, do którego wstąpił w 1995 roku. Członek władz związku w latach 1996-2005.
Wernisaż odbędzie się we środę 9 lipca o godz. 17.30 w podwórzu Kamienicy Jabłkowskich przy ul. Chmielnej 21. Wystawa potrwa do 27 lipca.
koniec
9 lipca 2008
Galeria Jabłkowskich
00-021 Warszawa, ul. Chmielna 21
tel. (+22) 826 36 44
fax (+22) 826 36 48
Czynne: Podwórze: całą dobę
Wstęp: wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.