Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Replikantki znieczulają Katowice

BWA Katowice
Już 18 marca w katowickim BWA rusza cykl wystaw pod tytułem „Replikantki”, prezentujący twórczość młodych polskich artystek. W pierwszej odsłonie Dorota Buczkowska zaserwuje widzom „Znieczulenie”. Esensja objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

BWA Katowice

Replikantki znieczulają Katowice

Już 18 marca w katowickim BWA rusza cykl wystaw pod tytułem „Replikantki”, prezentujący twórczość młodych polskich artystek. W pierwszej odsłonie Dorota Buczkowska zaserwuje widzom „Znieczulenie”. Esensja objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Dorota Buczkowska, wideo, „Oswajanie”, 2004
Dorota Buczkowska, wideo, „Oswajanie”, 2004
Dorota Buczkowska – urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Studiowała na Wydziałach: Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (1991-1998) oraz Rzeźby (1999-2003) tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, a także na Uniwersytecie Warszawskim (Gender Studies, 1998-1999). Przez kilka lat mieszkała we Francji, by znów wrócić do stolicy.
W swojej twórczości artystka wykorzystuje różnorodne media: fotografię, rysunek, grafikę, wideo, malarstwo, rzeźbę i haft.
• • •
„Replikantki” (1) – Znieczulenie
Dorota Buczkowska, „Organy 1”
Dorota Buczkowska, „Organy 1”
Znieczulenie brzmi sennie. Może być rozumiane jako obojętność, wycofanie, brak czucia. Znieczulanie jako zabieg wynika z potrzeby utwardzania, ochrony przed zbyt intensywnymi doznaniami. Wideo Doroty Buczkowskiej mają w sobie coś lunatycznego. Działają jak punkty zapalne, drobne ukąszenia i ukłucia, z których wykwitają niespodziewanie duże sińce. Na jednym spod warstewki śniegu wynurza się rozedrgana krwawa kałuża, na drugim igła wbija się w skórę, pozostawiając na jej powierzchni czerwoną kropkę. Dystans spowodowany wyolbrzymieniem procesów obserwowanych na co dzień, przez co prawie niezauważalnych, wywołuje uczucie odrętwienia. Pełne napięcia, dwuznaczne momenty, na które Buczkowska zwraca uwagę, wymykają się łatwym interpretacjom. Obserwuje się je jak słoik trujących konfitur o zachęcającym rubinowym kolorze. Kiedy w środku zachodzą dynamiczne procesy fermentacji i przemian, z zewnątrz widać tylko drobne, przemieszczające pęcherzyki powietrza. Trudne do zidentyfikowania niebezpieczeństwo wisi w powietrzu.
Dorota Buczkowska
Dorota Buczkowska
Video „Lilith” jest rejestracją zbliżenia na granicy rozkoszy i gwałtu. Przesunięcie dźwięku i obrazu wywołuje u widza dyskomfort. Nie wiadomo, ile osób bierze udział w tej scenie, a ile jej się przygląda, skąd dochodzą złowieszcze śmiechy i co je spowodowało. W filmie pobłyskują długie, rude włosy, powraca biel nagich ramion. Charakterystyczne atrybuty nasuwają skojarzenie z "Lady Lilith" Dantego Gabriela Rossettiego – wraz z nimi pojawia się ślad wiktoriańskiej femme fatale i narracji, która z tytułowej pierwszej żony Adama uczyniła figurę złowrogiej kobiecości. Rozmyty obraz drażni. Wyglądająca na odurzoną, bohaterka umyka spojrzeniu odbiorcy, jej sylwetka ginie poza kadrem, zanim widz zdoła rozpoznać wykonywany gest: czuły / niecierpliwy / zaczepny / napastliwy?
„Interrior” to dokumentacja procesu przygotowywanych przez Buczkowską w zaciszu własnej kuchni wybuchowych prochowo-parafinowych kul. Terrorystyczne działanie, zakładające totalne zniszczenie, nie licuje z wysmakowanym wizualnie obrazem stylizowanym na „Mleczarkę” Vermeera. Artystka zachowuje się jak podpalaczka, sabotażystka. W czasie, który mogłaby poświęcić na pożyteczne czynności, w ukryciu przygotowuje bomby, ale zatrzymuje się w połowie drogi i nigdy nie pozwala im wybuchnąć. Jej buntownicze działania pozostają zawieszone.
Kuratorka Marta Lisok
Wystawę można oglądać od 18 marca do 18 kwietnia 2010 roku. Wernisaż: 18 marca o godz. 18.00.
• • •
Dorota Buczkowska, „Organy 4”
Dorota Buczkowska, „Organy 4”
„Replikantki” to cykl wystaw w Małej Przestrzeni, prezentujących twórczość młodych polskich artystek opierających swoje działania na poszukiwaniu tożsamości, miejsca i sposobów, jakie kobieta mogłaby wykorzystać do wyrażenia siebie, wyjścia z narzuconej roli. Tytuł przewrotnie nawiązuje do cyborgów, które z założenia spełniają podrzędną rolę. Określenie replikantki ma wpisany w siebie rewolucyjny potencjał, generowanie nieznanych wartości, odwracanie się przeciwko systemowi, który je stworzył.
koniec
17 marca 2010
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
40-004 Katowice, Al. W. Korfantego 6
tel. +48 32 259 90 40, +48 32 259 93 24
fax +48 32 259 90 40
Czynne: codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 10.00 – 18.00
Wstęp: bilet normalny 5,50 zł, ulgowy 3 zł, w środy wstęp wolny dla młodzieży szkolnej i studentów

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »
Rysunek piórkiem „Plakatowanie wyroków Śmierci”, Mieczysław Wątorski (1903-1979), Kraków 1965, wł. Muzeum Krakowa

Spirala zbrodni w Krakowie
Fabryka Schindlera

28 V 2024

Wystawa czasowa „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci”
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Czas trwania wystawy: 25.05.2024 - 01.06.2025

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Katowice
— Cosmoreal w Katowicach

BWA Katowice
— Fala unosi i wlecze w Katowicach

BWA Katowice
— Banery w Katowicach

BWA Katowice
— Cień wolności w Katowicach

BWA Katowice
— Nie ma się czym martwić w Katowicach

BWA Katowice, Galeria Rondo Sztuki
— Prześwity i (nie)pamięci w Katowicach

BWA Katowice
— Nikt nie śni w ten sposób w Katowicach

BWA Katowice
— Bliźniemu Swemu… 2017/2018 w Katowicach

BWA Katowice
— Linia i chaos w Katowicach

BWA Katowice
— Przesilenia w Katowicach

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.