Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Ruszyła Kolekcja Sztuki Współczesnej online

Esensja.pl
Esensja.pl
Audiowizualne materiały poświęcone twórczości blisko 30 artystów, m.in. Zbigniewowi Rybczyńskiemu, Krzysztofowi Wodiczce, Zorce Wollny, Januszowi Bąkowskiemu, słownik pojęć związanych ze sztuką współczesną, portrety twórców, konteksty – to wszystko znaleźć można w specjalnie opracowanej i udostępnionej w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego nina.gov.pl Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Ruszyła Kolekcja Sztuki Współczesnej online

Audiowizualne materiały poświęcone twórczości blisko 30 artystów, m.in. Zbigniewowi Rybczyńskiemu, Krzysztofowi Wodiczce, Zorce Wollny, Januszowi Bąkowskiemu, słownik pojęć związanych ze sztuką współczesną, portrety twórców, konteksty – to wszystko znaleźć można w specjalnie opracowanej i udostępnionej w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego nina.gov.pl Kolekcji Sztuki Współczesnej.
W portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego nina.gov.pl udostępniona została Kolekcja Sztuki Współczesnej, pierwsza z planowanych kolekcji tematycznych. Kolekcja stanowi specjalnie opracowaną, subiektywną prezentację współczesnej sztuki i jej tendencji, jak również bazę wiedzy przybliżającą takie pojęcia, jak choćby found footage, medializm czy mockumentary.
W Kolekcji Sztuki Współczesnej już teraz znaleźć można blisko trzydzieści sylwetek twórców, zarówno „klasycznych”, których dokonań nie sposób pominąć w podobnym wyborze, m.in. Jerzego Beresia, Zbigniewa Rybczyńskiego, Krzysztofa Wodiczki, jak również artystów i artystki których prace przedstawiają szczególną wartość artystyczną, estetyczną czy wizualną, takich jak m.in. Dorota Buczkowska, Zorka Wollny, Małgorzata Goliszewska czy Julia Bui-Ngoc. Zasoby kolekcji będą sukcesywnie powiększane.
Materiały audiowizualne, stanowiące główną część kolekcji, to zasadniczo video-arty, dokumenty lub dokumentacje dotyczące danego twórcy, zagadnienia czy zjawiska, pozyskiwane i publikowane w ogromnej większości dzięki uprzejmości samych artystów. Wiele z nich udostępnionych zostaje szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Niezwykle istotną cechą prezentowanej w NINATECE kolekcji jest kontekstualizacja jej zawartości, stąd obecność dokumentów czy możliwość odwołania do części słownikowej. Tym samym Kolekcja Sztuki Współczesnej może być atrakcyjna zarówno dla tych, którym sztuka już jest bliska, by mogli odnaleźć w niej swoje ulubione wątki, jak również dla tych, którzy dopiero chcieliby się o niej czegoś dowiedzieć. Zgodnie z założeniem towarzyszącym powstawaniu kolekcji, mianowicie, że sztukę, a przede wszystkim materiał audiowizualny można odbierać na wielu poziomach – jako estetyczny, plastyczny obraz kształtujący wyobraźnię, abstrakcyjną czy konkretną narrację lub element zawierający tropy historii sztuki, poszczególnym materiałom towarzyszą opisy poświęcone twórczości danego artysty i wspomniany zestaw pojęć – „słów”. Każdorazowo przyporządkowana została również sugerowana kategoria wiekowa, ułatwienie dla rodziców, opiekunów i pedagogów przy wyborze tych części kolekcji, które warto prezentować także młodszym odbiorcom.
Za współczesność w sztuce przyjęło się uważać okres od 1945 roku, aż po czasy obecne, jednak różnorodność i bogactwo zjawisk pojawiających się w przeciągu tych blisko siedemdziesięciu lat może powodować pewną problematyczność w ujęciu tematu. Tym samym prezentowana w portalu nina.gov.pl Kolekcja Sztuki Współczesnej, w duchu ponowoczesności zaprasza na spacer po wielu pomniejszych ścieżkach, przecinających się w niespodziewanych miejscach i odkrywających nowe możliwości. Kluczem i podstawowym kryterium wyboru przy tworzeniu kolekcji była i jest audiowizualność. To ona wyznacza podstawowe punkty podróży po obrazach, często w towarzystwie dźwięków, stworzonych przez artystów, umożliwiając samodzielne poszukiwanie nowych powiązań, tropów.
Kolekcja Sztuki Współczesnej, prezentowana obecnie niejako w pierwszej odsłonie, będzie stale poszerzana o nowe treści. Mamy nadzieję, że docelowa kolekcja odda złożoność zjawiska, jakim jest sztuka współczesna wraz z jej kontekstami i stanie się pomocna dla tych, którzy chcieliby ją bliżej poznać, zaprezentuje ciekawych artystów i artystki oraz dostarczy estetycznych i pozaestetycznych wrażeń. – pisze kuratorka kolekcji, Zofia Maria Cielątkowska.
Kolekcja Sztuki Współczesnej udostępniona została w portalu nina.gov.pl, w multimedialnej bibliotece NINATEKA, zawierającej obecnie przeszło 1300 cennych materiałów audiowizualnych dotyczących kultury i jej kontekstów. Wśród nich m.in. rejestracje koncertów, spektakli teatralnych twórców takich jak: Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krzysztof Warlikowski, Mariusz Treliński czy Grzegorz Jarzyna, filmy dokumentalne, archiwalne audycje Polskiego Radia i Telewizji Polskiej poświęcone kulturze, animacje autorstwa m.in. Witolda Giersza czy Zofii Ołdak, wykłady, reportaże z wydarzeń kulturalnych i wiele, wiele innych.
Więcej na nina.gov.pl
koniec
24 listopada 2012

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.