Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

„Subtitles” Wojtka Doroszuka w Krakowie

Esensja.pl
Esensja.pl
Zapraszamy na krakowską wystawę prac Wojtka Doroszuka w Galerii Fundacji F.A.I.T.

„Subtitles” Wojtka Doroszuka w Krakowie

Zapraszamy na krakowską wystawę prac Wojtka Doroszuka w Galerii Fundacji F.A.I.T.
Subtitles to napisy, tekst wyświetlany na dole obrazu telewizyjnego lub filmowego, który jest tłumaczeniem tego, co właśnie jest wypowiadane w obcym dla nas języku. Dotyczą zatem komunikacji per excellence i musza się zmierzyć z wszelkimi niuansami, jakie ze sobą niesie język, z tym, co powszechnie zrozumiale i tym co nieprzetłumaczalne. Klikając w ikonę subtitles możemy wybrać dowolny język, dowolny przekład tekstu oryginalnego. Natychmiast zamienić jeden kod językowy na inny.
Ta zamiana kodu językowego, czy wręcz kulturowego jest podstawowym zagadnieniem poruszanym w pracach Wojtka Doroszuka. Interesuje go również status „obcego”, najwyraźniej odczuwalny w tzw. turystycznym doświadczeniu, kiedy turysta, przy pomocy przewodnika, ma w krótkim czasie oswoić obcą sobie przestrzeń społeczną, jej historię, kulturę, rytuały. Tworzy w ten sposób jeden fikcyjny i konwencjonalny obraz. Bycie turystą nieodmiennie wiąże się z poczuciem iluzji i niedosytu, kiedy ze świata turystycznego, nadmuchanego piękna, nie można wniknąć w prawdziwą tkankę miasta. Jest to stan bycia nigdzie, bycia „stamtąd”, status gościa, obcego.
I to właśnie ludzie „stamtąd” są głównymi bohaterami prac Wojtka. Każdy z nich mówi w innym języku lub w języku obcym dla wszystkich. W takiej sytuacji dyskusja i zrozumienie są iluzją. Sens wypowiedzi budowany jest ustalonym, konwencjonalnym porządkiem. Filmy Wojtka nadają takim sytuacjom wymiar surrealny, innym razem je uniwersalizują. Często patrzymy na świat oczami ludzi „stamtąd”, czasem obserwujemy ich z pozycji „tutejszych”. Różnica między fikcją a rzeczywistością staje się niezwykle subtelna. Jednak zmiana kodu zwykle nie uchodzi bezkarnie.
Magdalena Szędzielarz
F.A.I.T.
data od: piątek 17 II 2006, godzina 19.00
data do: niedziela 05 III 2006
miejsce: Galeria Fundacji F.A.I.T., Ul. Kamienna 6, Kraków
koniec
10 lutego 2006

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.