Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

II Piknik Historyczny

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzeum Historii Polski
Podróż po II Rzeczpospolitej: zbuduj port w Gdyni, zostań Witkacym albo mistrzem II RP w piłce nożnej! Park im. Rydza-Śmigłego (Ogrody Frascati), ul. Rozbrat, Warszawa. 7 czerwca, sobota, godz. 11.00-22.00, wstęp wolny.

Muzeum Historii Polski

II Piknik Historyczny

Podróż po II Rzeczpospolitej: zbuduj port w Gdyni, zostań Witkacym albo mistrzem II RP w piłce nożnej! Park im. Rydza-Śmigłego (Ogrody Frascati), ul. Rozbrat, Warszawa. 7 czerwca, sobota, godz. 11.00-22.00, wstęp wolny.
II Piknik historyczny kontynuuje świetną tradycję imprez plenerowych, które są propozycją ciekawego spędzenia dnia z historią i kulturą. W tym roku większość wydarzeń będzie związana z latami 1919-1939. Czekamy na dzieci, młodzież i dorosłych, którzy zechcą przenieść się w czasie i zmierzyć się z wyzwaniami życia w Polsce przedwojennej albo pobić rekord w ilości odwiedzonych w ciągu dnia muzeów. Jako jedna z dwóch wielkich imprez plenerowych Muzeum Historii Polski, Piknik zainauguruje nasze obchody 90-lecia Niepodległości RP.
Na spacer po XX-leciu wybiorą się uczestnicy przestrzennej gry Odkryj II Rzeczpospolitą. Interaktywny projekt zaprowadzi graczy do ośmiu regionów przedwojennej Polski, a w każdym – osiem różnych wyzwań i atrakcji. Słynne postaci, znane wydarzenia. W multimedialnym namiocie MHP – do obejrzenia filmowe kadry o historii lotnictwa w latach 20. i 30., a nieopodal zaprezentujemy naturalnej wielkości replikę samolotu Bleriot XI. W ramach festiwalu muzealnego swoje osiągnięcia zaprezentuje 40 placówek z całego kraju. Emocje sportowe wzbudzi turniej piłki nożnej o MISTRZOSTWO II RP (www.pilka2rp.muzhp.pl). W Kinie TVP Historia przez cały dzień będziemy pokazywać filmy o II RP. W klimacie wielokulturowości, charakterystycznej dla dwudziestolecia, zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty: JOANNY SŁOWIŃSKIEJ i zespołu KROKE. Wyjątkowe, bo gwiazdami są najlepsi w Polsce wykonawcy muzyki folk i klezmerskiej.
Program
11.00-19.00
Odkryj II Rzeczpospolitą czyli podróż po XX-leciu międzywojennym
Gra przestrzenna, której uczestnicy wybiorą się m.in. do Krakowa, Poznania, Gdyni, Wilna i Lwowa, aby poczuć przedwojenną atmosferę Polski. Czy kiedykolwiek budowałeś port? Projektowałeś polski pawilon na wystawę światową? Liczyłeś na wielkich liczydłach w lwowskiej szkole matematycznej? Układałeś śląską ulotkę plebiscytową? A może chcesz wcielić się w rolę przedwojennego przedsiębiorcy, zdobyć kapitał i wykonać jak najwięcej zleceń? Na wszystkich czeka okazja sprawdzenia własnych umiejętności. Symultaniczny projekt zapewni dużą dawkę wrażeń i radości, a przy okazji wiedzy na temat kultury, sztuki, obyczajów i historii II RP.
Bleriot XI<br/>Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Bleriot XI
Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
11.00-19.00
Festiwal Muzealny – 40 muzeów w 1 dzień!
Do odwiedzenia najciekawsze placówki z całej Polski zaprezentują swoją działalność, m.in. zabytkowe pojazdy z Muzeum Motoryzacji oraz omnibusy konne z Muzeum Tramwajów Warszawskich.
Multimedialny namiot Muzeum Historii Polski
Wybrane kadry z historii lotnictwa II RP, multimedialne symulatory lotów polskimi przedwojennymi samolotami, zrekonstruowanymi w 3D, animacja trójwymiarowa: prezentacja zabytkowych samolotów.
Naturalnej wielkości replika samolotu Bleriot XI.
11.00-17.00
Turniej piłki nożnej o mistrzostwo II RP
Rozgrywki czwórek piłkarskich, które staną do walki w barwach drużyn okresu międzywojnia (m.in. Pogoń Lwów, Legia Warszawa, Wisła Kraków, Warta Poznań).
Amatorskie rozgrywki reaktywują tradycje piłkarstwa polskiego. Kluby międzywojenne były także ważnymi instytucjami społecznymi, współtworzonymi przez pokolenie naszych dziadków. W turnieju przypominamy 16 drużyn międzywojennych, z których 14 zajęło czołowe miejsca w lidze w 1928 r. Do tego grona dołączyliśmy dwie drużyny (AKS Chorzów i Garbarnię Kraków), które – co prawda w 1928 r. nie grały na poziomie I ligi – ale miały na koncie tytuły wicemistrza i mistrza Polski, zdobyte w okresie międzywojennym. Współczesne pięcioosobowe zespoły zagrają w barwach drużyn międzywojennych i będą walczyć między sobą o zaszczytny tytuł mistrza II RP.
Informacje dla drużyn, zapisy, regulamin: www.pilka2rp.muzhp.pl.
19.00
Koncerty
JOANNA SŁOWIŃSKA Zatrzymam czas… – piosenki kabaretów literackich i estrady 20-lecia międzywojennego, polskie pieśni ludowe, cygańskie i rosyjskie romanse w wykonaniu największej wokalistki polskiego folku.
KROKE – world music: harmonie klezmerskie, wielokulturowe brzmienia i tradycje muzyczne narodów, które zamieszkiwały także przedwojenną Polskę.
koniec
6 czerwca 2008
Muzeum Historii Polski
01-209 Warszawa, ul. Hrubieszowska 6a
tel. +48 22 211 90 02

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.