Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Dwunastu artystów w Arsenale

Esensja.pl
Esensja.pl
Galeria Arsenał
W imieniu organizatorów zapraszamy do Galerii Arsenał w Białymstoku, gdzie 13 lutego odbędzie się wernisaż wystawy „Ponieważ jest, jak jest, tak nie zostanie”. W ekspozycji weźmie udział dwunastu artystów.

Galeria Arsenał

Dwunastu artystów w Arsenale

W imieniu organizatorów zapraszamy do Galerii Arsenał w Białymstoku, gdzie 13 lutego odbędzie się wernisaż wystawy „Ponieważ jest, jak jest, tak nie zostanie”. W ekspozycji weźmie udział dwunastu artystów.
Anna Jermolaewa „Bez tytułu (Dobre czasy, złe czasy)”</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Anna Jermolaewa „Bez tytułu (Dobre czasy, złe czasy)”
Fot. www.galeria-arsenal.pl
Wystawę w Galerii Arsenał otworzy dr Walter Maria Stojan, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Poniżej prezentujemy krótkie informacje na temat każdego z artystów, których prace weszły w skład ekspozycji „Ponieważ jest, jak jest, tak nie zostanie”.
Maruša Sagadin i Michael Hieslmair „Stopa zwrotu”</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Maruša Sagadin i Michael Hieslmair „Stopa zwrotu”
Fot. www.galeria-arsenal.pl
Maruša Sagadin i Michael Hieslmair
„Stopa zwrotu”
Projekt – oparty o fikcyjny przykład budowy biurowca w Zagrzebiu – bada współczesną sytuację inwestycji w nieruchomości. Począwszy od inicjatywy, poprzez planowanie, etapy budowy aż do wynajęcia własności, instalacja rozwija wątki zaangażowanych ludzi. Szczególnie państwa dawnego bloku Europy Wschodniej wciąż obiecują wysoki wzrost stopy zwrotu z inwestycji międzynarodowych koncernów.
Maruša Sagadin i Michael Hieslmair „Stopa zwrotu”</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Maruša Sagadin i Michael Hieslmair „Stopa zwrotu”
Fot. www.galeria-arsenal.pl

Michael Blum
„Trzy porażki”
Praca jest rodzajem rozmowy na wolnym powietrzu, która została zarejestrowana w trzech różnych miastach. Każde z nich symbolizuje porażkę jakiegoś systemu politycznego w danym momencie historycznym: dokonany już upadek komunizmu, obecne niepowodzenie socjaldemokracji oraz nadciągającą porażkę kapitalizmu.
G.R.A.M.
„Bezpłatna odbitka”
Od 1982 roku członkowie G.R.A.M. kolekcjonują fotografie prasowe z dziedziny polityki, kultury oraz nauki, przedstawiające przeważnie wyretuszowane oraz zainscenizowane ujęcia z codziennego życia zawodowego. Kolekcja zaaranżowana jest w formie scenek/obrazów, które mówią nam dużo na temat technik inscenizacji, strategii reklamowych, rytualnych postaw oraz ogólnie na temat potrzeby uwagi publicznej.
Leopold Kessler</br>„Perforacja kaliber 10 mm”</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Leopold Kessler
„Perforacja kaliber 10 mm”
Fot. www.galeria-arsenal.pl
Leopold Kessler
„Perforacja kaliber 10 mm”
Podziurawione znaki drogowe, wyglądające, jakby zostały przestrzelone, stanowią podstawowy materiał tej zarejestrowanej na wideo interwencji rzeźbiarskiej. Subtelne interwencje w przestrzeń publiczną kwestionują nasze postrzeganie rzeczywistości i po raz kolejny uświadamiają, w jakim stopniu świat wokół nas jest skonstruowany.
Anna Jermolaewa
„Bez tytułu (Dobre czasy, złe czasy)”
„Badanie pozycji w czasie snu”
Obie prace zostały zrealizowane na Dworcu Zachodnim (Westbahnhof) w Wiedniu. Cykl zdjęć „Bez tytułu (Dobre czasy, złe czasy)” przedstawia gołębie przysiadające na wskazówkach dużego zegara dworcowego w konfiguracjach zależnych od pory dnia. Praca wideo „Badanie pozycji w czasie snu” przedstawia artystkę próbującą znaleźć wygodną pozycję do spania na jednej z niewygodnych ławek w hali dworcowej. Westbahnhof to miejsce, w którym w 1989 roku Anna Jermolaewa spędziła pierwsze tygodnie na dawnym Zachodzie.
Franz Kapfer
„Winieta z Pasawy”
Artysta ukazuje pewne wyobrażenia, które istnieją przynajmniej od drugiego tureckiego oblężenia Wiednia w 1683 roku. Z jednej strony osmańskie czy tureckie zagrożenie dla chrześcijaństwa – z drugiej strony austriacki cesarz (przebywający wówczas w oddalonej Pasawie), a ponad wszystkim zwycięski wyzwoliciel, polski król Jan III Sobieski. Te wzorce są silnie zakorzenione w naszej świadomości i wciąż przyprawiają wielu członków chrześcijańsko-zachodniej cywilizacji o drżenie na myśl o tym, co mogłoby się wydarzyć, gdyby historia potoczyła się inaczej.
Martin Krenn „Zagubione historie”, Uście nad Łabą, Wiedeń, Graz, Monachium, Berlin, Gdańsk</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Martin Krenn „Zagubione historie”, Uście nad Łabą, Wiedeń, Graz, Monachium, Berlin, Gdańsk
Fot. www.galeria-arsenal.pl
Martin Krenn
„Zagubione historie”
Cykl zdjęć przedstawiających z jednej strony miejsca, do których w czasach nazistowskich zakazywano wstępu Żydom, takie jak Wiener Riesenrad (Wiedeński Diabelski Młyn) czy berlińskie Zoo, a z drugiej – budynki, które miały związek z  prześladowaniami Żydów, a w dzisiejszych czasach zagrożone są zapomnieniem, jak obóz koncentracyjny Stutthof koło Gdańska.
Oliver Ressler
„Ulotna demokracja”
Instalacja wideo odzwierciedlająca współczesne rozprawy teoretyczne na temat form demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej, której głównym elementem jest dziesięć ulotek z fragmentami tekstów napisanych przez różnych teoretyków. Praca odnosi się do dosłownego znaczenia słowa ulotka, ale również do masowego zrzutu ulotek – metody propagandowej wciąż stosowanej w konfliktach militarnych
Lisl Ponger „Praca o postępie”</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Lisl Ponger „Praca o postępie”
Fot. www.galeria-arsenal.pl
Lisl Ponger
„Praca o postępie”
To podwójna projekcja wideo prezentująca dwie różne sceny tej samej inscenizacji. Artystka odtworzyła w formie tableau vivant (żywego obrazu) barokowe malowidło Antonia de Peredy „Sen szlachcica”, nadając mu współczesne odniesienia i treści. Każdy obiekt i detal jest nośnikiem znaczenia, jak choćby figura anioła ubranego w T-shirt z nadrukiem „Zniszcz kapitalizm”. Na drugim ekranie widzimy, jak ktoś kilkoma zamaszystymi ruchami dłoni rozrzuca ułożone na stoliku obiekty.
Isa Rosenberg
„Warszawska Nike”
Artystka zapytała kilku przechodniów w centrum Warszawy, co sądzą o pomniku Nike, melodramatycznym symbolu zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Rozpiętość odpowiedzi była ogromna – od oddawania czci pomnikowi do lekceważenia, pogardy oraz wyrażania życzenia usunięcia pomnika. Ogólne przemyślenia na temat współczesnego znaczenia takiego pomnika mogą być opracowane na podstawie osobistego stosunku do pomnika poszczególnych osób.
Jun Yang „Kamuflaż – WYGLĄDAJ jak oni – MÓW jak oni”</br>Fot. www.galeria-arsenal.pl
Jun Yang „Kamuflaż – WYGLĄDAJ jak oni – MÓW jak oni”
Fot. www.galeria-arsenal.pl
Jun Yang
„Kamuflaż – WYGLĄDAJ jak oni – MÓW jak oni”
Praca wideo opowiadająca na przykładzie kogoś o imieniu X o próbach przetrwania emigrantów w rasistowskim i ksenofobicznym społeczeństwie – przedsięwzięciu tym trudniejszym, że jest to historia o osobach przebywających nielegalnie. Bohater wypróbowuje wszelkie sposoby i środki, aby nie przyciągnąć niczyjej uwagi, zaadaptować się, zatopić w masie – przez noszenie takich samych ubrań, mówienie tym samym językiem oraz poruszanie się jak lokalni ludzie.
Ekspozycja „Ponieważ jest, jak jest, tak nie zostanie” będzie dostępna dla zwiedzających od 13 lutego do 15 marca w Galerii Arsenał w Białymstoku. Wernisaż odbędzie się 13 lutego o godzinie 18.00.
koniec
13 lutego 2009
Galeria Arsenał
15-222 Białystok, ul. Mickiewicza 2
tel. +48 85 742 03 53, +48 85 744 76 40
fax +48 85 742 85 60
Czynne: codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych) w godz. 10.00 – 17.00
Wstęp: bilet normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, w czwartki wstęp wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Jak nosić golfy męskie? Stylowy poradnik

27 VI 2024

Golfy męskie to klasyka garderoby panów, która powraca co sezon, zachwycając swoją wszechstronnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golfy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wkomponować ten element garderoby w swoje stylizacje.

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria Arsenał
— Innym żyje się jakoś łatwiej w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Historie o starości w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Foghorn w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Badania terenowe w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Wyjście z centrum w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Początek w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Eliza w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Architektoniczne ewolucje w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Kontrakt rysownika w Białymstoku

Galeria Arsenał
— Soundless w Białymstoku

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.