Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Na granicy w Mysłowicach

Esensja.pl
Esensja.pl
MCK Mysłowice
Zapraszamy na wystawę, która została przygotowana w listopadzie 2007 roku dla upamiętnienia 75. rocznicy wytyczenia historycznej, polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Pomysłodawcą i twórcą wystawy jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z siedzibą w Gliwicach.

MCK Mysłowice

Na granicy w Mysłowicach

Zapraszamy na wystawę, która została przygotowana w listopadzie 2007 roku dla upamiętnienia 75. rocznicy wytyczenia historycznej, polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Pomysłodawcą i twórcą wystawy jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z siedzibą w Gliwicach.
„Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” – wystawa od 9 do 18 listopada br. w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach, ul. Grunwaldzka 7. Finisaż wystawy 18 listopada br. o godz. 11.00. Wystawa – pokaz filmu – dyskusja – wycieczki.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach organizują prezentację wystawy „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”. W ramach uroczystego zamknięcia wystawy dnia 18 listopada br. odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Na granicy” reż. Teresy Kudyby, oraz dyskusja z udziałem ekspertów tematu i świadków historii. Tematem dyskusji będzie: „Międzywojenne losy Górnego Śląska. Kultura, polityka oraz codzienność na polsko-niemieckiej granicy”.
Wystawa pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach, miejscach” poświęcona jest poplebiscytowej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku, która w latach 1922-1939 dzieliła nasz region. Wystawa będącą opowieścią o codziennym życiu ludzi polsko-niemieckiego pogranicza, została przygotowana dla upamiętnienia 75. rocznicy wytyczenia historycznej, polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Sam temat wystawy związany jest z burzliwym czasem powstań i plebiscytu, kiedy to jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Setki tysięcy Górnoślązaków mieszkają dziś w dawnym pasie granicznym, lecz jedynie niewieluz nich zdaje sobie sprawę ze złożonej przeszłości swoich miast. Finisażu wystawy towarzyszyć będzie dyskusja panelowa poświęcona temu okresowi, a jej gośćmi będą historycy oraz autor wystawy.
W ramach imprezy pokażemy film dokumentalny „Górny Śląsk. Podróż granicą” będący stałym komponentem naszego „granicznego projektu”. W filmową podróż retro wprowadzi nas autor wystawy, Dawid Smolorz. Producentem filmu w reżyserii Teresy Kudyby jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach, ul. Grunwaldzka 7
Termin: 18 listopada br. (czwartek), godz. 11.00
W kontekście wystawy powstał pomysł zorganizowania wycieczek wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, którą ustalono w latach 20. XX wieku. Już 16 listopada (wtorek) br. wyruszymy z Katowic szlakiem zabytków architektonicznych 20-lecia międzywojennego na Górnym Śląsku, a 23 listopada (wtorek) br. – nową trasą wycieczki szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej z Bytomia. Uczestników wypraw zapraszamy na prawie trzygodzinne podróże w czasie. Po wycieczce, 23 listopada, odbędą się dla nauczycieli warsztaty nt. historii i wielokulturowości Górnego Śląska.
Udział w zamknięciu wystawy oraz w wycieczkach krajoznawczych jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie obecności najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem imprezy (mailem, faksem bądź telefonicznie, formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronach organizatora).
koniec
9 listopada 2010
Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
41-400 Mysłowice, ul. Grunwaldzka 7
tel. +48 32 222 68 27
fax +48 32 222 23 08
Czynne: codziennie w godz. 8.00-18.00
Wstęp: wolny

Komentarze

26 XI 2010   01:33:11

Ta granica stała się początkiem ogólnego bajzlu i nienormalności na górnym Śląsku. W 1922 roku Górnoślązacy zostali podzieleni na tych \"polskich\" i \"niemieckich\" niezależnie od państwa, na ktorym przebywali, czyli na późniejszych Reichsdeutschów i Volksdeutschów (czyli tych zamieszkujących część Górnego Śląska wcieloną w 1922 do pl). Konkurencja polsko - niemiecka przez te 17 lat była dosyć duża w odniesieniu do przeciągnięcia Górnoślązaków na swoją stronę, pozwolę sobie zamieścić fragment wywodu anonimowego Autora:

Ślązacy, mieszkający po \"niemieckiej stronie\" Górnego Śląska, zwracający
się do władz niemieckich: W naszych miastach jest duże przeludnienie. Nie mamy też dobrej sieci komunikacyjnej bo Polsce dostały sie główne węzły drogowe. Czy wybudujecie osiedla dla naszych obywateli oraz czy wybudujecie autostradę do odciętego od reszty państwa Bytomia?
Odpowiedź: Ja!

Ślązacy, mieszkający po \"polskiej stronie\" Górnego Śląska, wiedząc o budowanych w szybkim tempie osiedlach po \"stronie niemieckiej\", zwracają się do władz polskich: Czy zaprzestaniecie budowy olbrzymich gmachów dla administracji państwowej i wybudujecie choć kilka nowych osiedli dla ludności?
Odpowiedź: Nie!

Potem wybuchła II wojna światowa, nie wiadomo do dzisiaj kto ją wywołał, bo Niemcy zataili plan prowokacji gliwickiej. Z nrd-owskiego filmu (Der Fall Gleiwitz - 1961)wynika, że sprawcami byli volksdeutsche. Ten fakt byłby historycznie uzasadniony, ponieważ wszystko w rzeczywistości kręci się wokół pieniędzy, a naród jako tako niewinny nie istnieje. Czy ludzie chcący na siłę pod koniec lat 30tych stać się obywatelami III rzeszy byliby skłonni do napadu na stację radiową w Gliwicach? Zdesperowany wariat zdolny jest do wszystkiego.

Wkraczający wehrmacht w 1939tym roku nie wiedział, kto reprezentuje jaką narodowość (w przypadku Górnego Śląska było to trudne do ustalenia po obu stronach) i chciał rozstrzeliwać kogo popadnie. Potem zdarzało się, że ludzie przeznaczeni pierwotnie do rozstrzelania byli brani najpierw do Luftwaffe, a później przeznaczani na mięso armatnie so służenia na froncie wschodnim.

Obecnie Górnoślązacy - ofiary dyskryminacji ze strony elementu napływowego pochodzące ze wschodniej strony Górnego Śląska - starający się o obywatelstwo niemieckie, do którego podstawą jest dwujęzyczne wychowanie domowe i kształtowanie pacyfistycznej postawy, natrafiają na wiele trudności, które sprawiają urzędnicy niemieccy pochodzący z terenów Związku Radzieckiego, czyli tzw. russlanddeutsche, którzy zamieszkiwali tereny Rosji od XVII w., w czasach stalinowskich posiadali autonomiczną republikę i nie wiedzieli, czym jest służba a wehrmachcie i zesłanie na front wschodni. Mówię o tym, ponieważ wielu Górnoślązaków, którzy są potomkami ludzi zesłanych na front wschodni, krórzy odmówili pójścia na Berlin pod koniec wojny i którzy otrzymali odmowę przyznania obywaltestwa niemieckiego. Ci LUDZIE (200%wi PACYFIŚCI)musieliby chyba zginąć, by ich potomkowie otrzymali podwójne obywatelstwo.

26 XI 2010   22:10:55

@Franzek
"nie wiadomo do dzisiaj kto ją wywołał" - no bez przesady...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— Warsztaty malarstwa intuicyjnego w Mysłowicach

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— Wernisaż CYBERFOTO 2011 w Mysłowicach

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— Feestyle Event III z okazji Dni Mysłowic

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— Magia Kultur IV – podróżniczo w Mysłowicach

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— Nieobojętny świat w Mysłowicach

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— W każdą niedzielę w Mysłowicach... ale co?

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— W każdą niedzielę marca w Mysłowicach

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— W zaczarowanym świecie witraży w Mysłowicach

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— I Ogólnopolski Przegląd Zespołów Rockowych „kRock do przodu”

Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach
— Bałkański kocioł. Albania w Mysłowicach

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.