Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 lipca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Bytom tańczy w czerwcu i lipcu

Esensja.pl
Esensja.pl
Śląski Teatr Tańca
W dniach 27.06 – 10.07 Bytom za sprawą Śląskiego Teatru Tańca zamieni się w europejską stolicę tańca – XVII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej.

Śląski Teatr Tańca

Bytom tańczy w czerwcu i lipcu

W dniach 27.06 – 10.07 Bytom za sprawą Śląskiego Teatru Tańca zamieni się w europejską stolicę tańca – XVII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej.
Na oczach tysięcy widzów odbędą się światowe premiery (Śląski Teatr Tańca/ Soffii Sigridur, Islandia), a swoje spektakle na trzech scenach festiwalowych zaprezentują znakomici artyści – skandynawskie grupy tańca współczesnego, a więc Karttunen Kollektiv (Finlandia) oraz Samovarteateret (Norwegia). Z Islandii na konferencję przybędzie zespół Iceland Dance Company, który tym razem wystąpi pod batutą dyrektora artystycznego Śląskiego Teatru Tańca – Jacka Łumińskiego. Amerykańską platformę tańca współczesnego reprezentować będą LeeSaar The Company oraz Laura Peterson Company. Mówiąc o gościach specjalnych XVII edycji Konferencji – Festiwalu nie można zapomnieć o formacji Yossi Berg & Oded Graf (twórcy pochodzą z Izraela) czy węgierskiej grupie Tranzdanz (Węgry).
Sceny alternatywne
Spektakle festiwalowe wystawiane są na scenie głównej, w sali mieszczącej 600 osób oraz na scenach alternatywnych w różnych miejscach poza teatrem, jak np.: muzea, reprezentacyjne place miejskie, obiekty poprzemysłowe – Elektrociepłownia Szombierki, parowozownia, stara cechownia Kopalni Rozbark, która w przyszłości będzie siedzibą Centrum Tańca, jak również w miastach partnerskich Konferencji – Festiwalu. W tym roku w Nowohuckim Centrum Kultury krakowskiej publiczności zaprezentowany zostanie zespół LeeSaar The Company (Izrael / USA).
Podczas ubiegłorocznej edycji ok. 18000 osób obejrzało prezentacje festiwalowe, ponad 1500 osób wzięło udział w warsztatach tańca współczesnego i innych warsztatach oraz seminariach pod kierunkiem kilkudziesięciu międzynarodowej sławy nauczycieli i wykładowców.
Projekty międzynarodowe
Śląski Teatr Tańca realizując swoje założenia programowe w trakcie każdego sezonu artystycznego angażuje się we współpracę z zagranicznymi instytucjami, o profilu zbliżonym do działalności ŚTT. Efekty kooperacji zaprezentowane zostaną na scenie głównej bądź alternatywnej w trakcie Konferencji – Festiwalu.
Nawiązując kontakt z Samovarteateret z Kirkenes w Norwegii oraz Iceland Dance Company i Association of the Independent Theatres in Iceland z Reykjawiku w Islandii, zrealizowany został projekt artystyczny, oparty na ścisłej współpracy tancerzy, choreografów i nauczycieli tańca/ekspertów – Dance Bridge / Taneczny Most.
Odpowiadając na zaproszenie dyrektora artystycznego zespołu Y – SPACE (Hongkong) Victora Ma Śląski Teatr Tańca w kwietniu 2010 rozpoczął realizację projektu artystycznego RE/evolution, w ramach którego powstał nowy spektakl, a tancerze ŚTT prowadzili miesięczne warsztaty tańca współczesnego dla miłośników tańca w Hongkongu. Projekt jest próbą udzielenia odpowiedzi na postawione przez artystów pytania o sens kultury, historii, tradycji w świecie nieustannego rozwoju techniki.
Warsztaty
Pod okiem 40 tancerzy – pedagogów przez dwa tygodnie prowadzone będą warsztaty taneczne. Bytomski festiwal to także zajęcia dla osób niepełnosprawnych, terapeutów, najmłodszych miłośników tańca współczesnego oraz seniorów.
Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej to również liczne projekty społeczne. Wśród nich: Międzynarodowe Warsztaty Tańca Integracyjnego, skierowane do osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, tancerzy i osób zainteresowanych pracą twórczą z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą między innymi przez: Phila Williamsa (UK) – tancerz legendarnej grupy Diversions Dance Company of Wales. Warsztaty Terapii przez Ruch adresowane są do pedagogów, terapeutów oraz fizjoterapeutów. Celem zajęć jest poznanie technik terapeutycznego oddziaływania przez sztukę taneczną na osoby niepełnosprawne. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą między innymi przez Naomi Goldberg Haas (USA) oraz Alicję Gruszkę (Polska). II Warsztaty Tańca Integracyjnego dla dzieci – Mały Kierunek, to zajęcia kierowane do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością fizyczną, poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale także do dzieci i młodzieży pełnosprawnej zainteresowanej tańcem i teatrem. Projekt ten czerpie z bogatych doświadczeń już istniejącego Integracyjnego Teatru Tańca Kierunek, którego celem nie jest terapia czy rehabilitacja, ale poszukiwanie nowej estetyki tańca oraz profesjonalna praca twórcza o wysokim standardzie artystycznym. Podczas warsztatów zostanie przygotowany spektakl, którego premiera odbędzie się 9 lipca w trakcie Dnia Projektów Społecznych. Poza tym podczas Konferencji – Festiwalu odbędą się warsztaty z różnych form tanecznych dla osób starszych pragnących rozpocząć lub powrócić do przygody z tańcem.
Do udziału w poszczególnych warsztatach zapraszamy także wszystkich, którzy pragnęliby poszerzyć swoje horyzonty z zakresu historii i teorii tańca, a także krytyki tanecznej. Z myślą o nich kontynuujemy Międzynarodowe Seminarium Historyków i Krytyków Tańca oraz Warsztaty Pisania o Tańcu jedyną w Polsce tak rozbudowaną (ok. 80 godz.) propozycję adresowaną do osób zainteresowanych wiedzą teoretyczną dotyczącą sztuki tanecznej. W ramach seminarium omówione zostaną m.in. kwestie: postrzegania tańca, języka opisu tańca i przemian wyobraźni w XXI wieku. Na Warsztaty Menedżerów Sztuki zapraszamy osoby, które zainteresowane są problematyką zarządzania w instytucjach kultury oraz pozyskiwaniem środków na projekty artystyczne. Zajęcia poprowadzą m.in. przedstawiciele fundacji oraz programów UE, które wspierają działania kulturalne. Z kolei wszystkich, którzy marzą o pracy w charakterze dziennikarza radiowego zapraszamy na Międzynarodowe Warsztaty Radiowe prowadzone przez Ewę Niewiadomską – dziennikarkę Polskiego Radia Katowice, laureatkę licznych nagród, autorkę reportaży i audycji promujących wydarzenia kulturalne regionu. Miłośników, amatorów i profesjonalistów fotografiki zapraszamy na Warsztaty Fotografii Tańca, które trwać będą dwa tygodnie. Celem warsztatów fotograficznych jest kształcenie fotografów dla potrzeb promocji tańca, a także zainteresowanie artystów fotografików tematyką taneczną. W programie zajęć m.in. teoria naświetlania w trudnych warunkach oświetleniowych, sposoby utrwalania ruchu na fotografii, zależność głębi, ostrości od ogniskowej obiektywu oraz od zastosowanej przysłony, sposoby prezentacji zdjęć – wystawy, albumy etc. Warsztaty poprowadzi Tomasz Zakrzewski, który od ponad 10 lat współpracuje z czołowymi teatrami Górnego Śląska, m.in. Śląskim Teatrem Tańca, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Operą Śląską w Bytomiu, Gliwickim Teatrem Muzycznym i Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, wykonując dla nich serwisy zdjęciowe do celów promocyjnych i archiwizacyjnych
Imprezy towarzyszące konferencji
Ponadto XVII Konferencji – Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg ciekawych wydarzeń, m.in.: III Ogólnopolski Turniej Tańca Street Dance (4 lipca 2010, bytomski Rynek), który na stałe wpisał się już w tradycję Konferencji – Festiwalu; dla osób, które pragną kontynuować swoją edukację z zakresu tańca współczesnego organizatorzy przygotowali audycję do Institute for Dance Arts w Linz/Austria (3 lipca 2010), która może okazać się szansą na trzyletnie studia na wydziale tańca współczesnego oraz badań nad ruchem i pedagogiki; w dniach od 5 – 7 lipca przeprowadzony zostanie projekt zakładający rekonstrukcję spektaklu „Popołudnie fauna”, z udziałem uczestników Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Projekt prowadzić będzie Claudia Jaeschke oraz Reiner Krenstetter. Efekty trzydniowej pracy zaprezentowane zostaną na scenie głównej Konferencji – Festiwalu.
koniec
6 maja 2010
Śląski Teatr Tańca
41-902 Bytom, ul. Żeromskiego 27
tel. (32) 281-82-53, 281-82-55
fax (32) 281-82-52

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Jak nosić golfy męskie? Stylowy poradnik

27 VI 2024

Golfy męskie to klasyka garderoby panów, która powraca co sezon, zachwycając swoją wszechstronnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golfy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wkomponować ten element garderoby w swoje stylizacje.

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Śląski Teatr Tańca
— Nabór do Integracyjnego Teatru Tańca „Kierunek”

Śląski Teatr Tańca
— Pierwsze warsztaty terapii przez ruch dla osób niewidomych i niedowidzących

Śląski Teatr Tańca
— Śląski Teatr Tańca tańczy na Metropolitalnej Nocy Teatrów

Śląski Teatr Tańca
— III Ogólnopolski Turniej Tańca Street Dance

Śląski Teatr Tańca
— Wieczór tańca współczesnego

Śląski Teatr Tańca
— XIII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.