Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 8 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

6. Sputnik nad Polską w Warszawie

Esensja.pl
Esensja.pl
Wielkimi krokami zbliża się 6. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Filmy rosyjskich twórców zagoszczą na warszawskich ekranach w dniach 15 – 25 listopada 2012 roku, a repliki w kilkudziesięciu miastach Polski potrwają do końca marca 2013 roku.

6. Sputnik nad Polską w Warszawie

Wielkimi krokami zbliża się 6. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Filmy rosyjskich twórców zagoszczą na warszawskich ekranach w dniach 15 – 25 listopada 2012 roku, a repliki w kilkudziesięciu miastach Polski potrwają do końca marca 2013 roku.
Tradycyjnie już zaprezentujemy najnowsze rosyjskie produkcje fabularne w sekcji konkursowej, które zawalczą o statuetkę Grand Prix Sputnika. Wśród nich „Kokoko” Awdotji Smirnowej – reżyserki filmu „Dwa dni” prezentowanego na ubiegłorocznym „Sputniku”. Główne bohaterki „Kokoko” – Anna Michałkowa i Jana Trojanowa – otrzymały nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na tegorocznym Festiwalu „Kinotawr”. Widzowie będą mieli także okazję obejrzeć nowy film autora „Słowa jak głaz” oraz „Bębna, bębenka” – „Konwój” w reżyserii Aleksieja Mizgiriowa. W produkcji zagrał młody, zdolny aktor Azamat Nigmanow nagrodzony na „Kinotawrze” za najlepszą rolę męską.
Nowe kino rosyjskie będzie można również obejrzeć poza konkursem głównym na festiwalowym „Wielkim ekranie”. Zamierzamy zaprezentować filmy „Szpieg” Aleksieja Andrianowa, „Wysocki” Piotra Busłowa oraz „8 pierwszych randek” Davida Dodsona i Aleksandra Malariewskiego. Na „Wielkim ekranie” przypomnimy również najgłośniejsze filmy z ubiegłych lat – „Fausta” Aleksandra Sokurowa oraz Dziadka do orzechów” Andrieja Konczałowskiego.
Jesienne wieczory umili sekcja najlepszych komedii rosyjskich, w ramach której przedstawimy m.in. „Choinki” Timura Biekmambietowa, Aleksandra Wojtinskiego, Aleksandra Andriuszczenko, Jarosława Cieważewskiego, Ignasa Joninasa i Dmitrija Kisieliowa oraz „Choinki 2” Dmitrija Kisieliowa, Aleksandra Baranowa, Aleksandra Kotta i Lewana Gabriadze. Wśród komedii zaprezentowane zostaną również „Wykrętasy” Lewana Gabriadze oraz „Ironia losu. Ciąg dalszy” Timura Biekmambietowa.
W tym roku z okazji Polsko-ukraińskich Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 nasz Festiwal będzie poświęcony tematyce sportu. W duchu sportowym utrzymana zostanie sekcja, przedstawiająca filmy poświęcone znanym i cenionym rosyjskim sportowcom. Wśród nich znajdą się animacje, dokumenty i filmy fabularne. Na Festiwal zaprosiliśmy z tej okazji wybitnych przedstawicieli ze świata sportu. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Mecz” Andrieja Maliukowa, „Kamienny łeb” Filippa Jankowskiego, a także uczestniczyć w dyskusjach na temat polsko-rosyjskich stosunków w dziedzinie sportu.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zabierzemy widzów w niezapomnianą podróż po odległych zakątkach Rosji. Zapoznamy ich z kulturą i codziennością narodów syberyjskich (m.in. Buriatów, Nieńców i Jakutów), zapomnianą muzyką i tradycyjnym śpiewem Południa Rosji. Warszawska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z wyjątkowymi wystawami polskich fotografów, podróżników i dziennikarzy, wysłuchać ich opowieści z dalekich wypraw, a także obejrzeć relacje filmowe z długotrwałych ekspedycji syberyjskich. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać gry na jakuckiej drumli. Wszystko to w ramach sekcji „Rosyjski etnowachlarz”, która podejmie próbę przedstawienia oraz dyskusji na temat kultury i tradycji najodleglejszych zakątków Wielkiej Rosji.
Nowością tegorocznej edycji „Sputnika” będą rosyjskie ekranizacje – m.in. „Anny Kareniny” oraz „Idioty”. Planujemy również zaprezentować najlepsze filmy dokumentalne ArtDocFest we współpracy z Dyrektorem Festiwalu Witalijem Manskim.
Nie zapomnimy także o najmłodszych widzach, których zabierzemy w bajkową wyprawę z dzielnymi i przyjaznymi bohaterami animacji „Małego Sputnika”. Do grona starych, dobrych przyjaciół małych Sputnikowiczów dołączą bohaterowie nowych bajek rosyjskich. Dzieci zbudują wielką matrioszkę z Domino, wezmą udział w warsztatach animacji i spróbują swoich sił w konkurencjach sportowych. Nie zabraknie czułych czytanek rosyjskich w wykonaniu wybitnych polskich aktorów oraz warsztatów twórczego budowania z klocków.
koniec
9 listopada 2012

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2012-11-15 18:00
Do: 2012-11-25
Warszawa, Plac Defilad 1
Od: 2012-11-15 18:00
Do: 2012-11-25
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 21/23
Od: 2012-11-15 18:00
Do: 2012-11-25
Warszawa, Jagiellońska 26

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.