dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

muzyczne (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

growe (wybrane)

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 203 »


Beatrycze, 30-03-2024 21:02:
W sumie racja! Tak już przywykłam do możliwości komentowania pod artykułami, że zatarły się w mej pamięci czasy, kiedy nie można było tego robić.

Marcin, 25-03-2024 13:47:
Nie wnikając w samą recenzję, to wydaje mi się, że w 2006 roku Esensja nie miała jeszcze komentarzy

Beatrycze, 25-03-2024 11:15:
Ja np. nie skomentowałam, bo po pierwszym tomie trylogii nie miałam ochoty w ogóle czytać dalej, tak mnie znudziły popisy erudycyjne ASa.

Pablito, 24-03-2024 09:48:
Czytam i czytam powyższą recenzję, jaką pan Tomasz Iwanicki wypocił na temat Trylogii i ku swojemu zaskoczeniu nie widzę pod nią ŻADNYCH KOMENTARZY - myślę, że można to uznać za najlepsze podsumowanie reakcji ińych czytelników - trudno się zgodzić z autorem, aż rece odpadają.

Niewątpliwie we współczesnym świecie mamy do czynienia z kryzysem, ale nie męskości, tylko kobiecości. I dotyczy to przede wszystkim ogólnie pojętego świata zachodniego. Kobiety wyglądające jak mężczyźni, ubierające się jak mężczyźni, zachowujące się jak mężczyźni to zmora naszych czasów, z którą wielu mężczyzn rzeczywiście nie wie jak sobie poradzić, ale nie oznacza to jeszcze że to ta płeć jest w kryzysie.

Błędy, błędy i jeszcze raz, błędy - gramatyczne, stylistyczne i ortograficzne.


Paweł.M., 25-02-2024 19:02:
Zmieńcie w ogóle nazwę strony, nie Esensja, a PRLwkryminale, bo już mało co piszecie o czymkolwiek innym...


Beatrycze, 04-02-2024 00:06:
W sumie zastanawiałam się jakiś czas temu nad zakupem tej książki, więc dzięki za recenzję - widzę, że raczej nie warto.
Pozdrawiam!

Znakomity zbiór opowiadań. Równie dobre są "Nie oglądaj się teraz" i "Niebieskie soczewki". Ten ostatni trochę nierówny, ale tytułowe opowiadanie to mistrzostwo świata. A co do "Starego" to rzeczywiście, moje zaskoczenie po przeczytaniu ostatnich zdań było ogromne i oczywiście zaraz pojawiła się myśl, jak mogłem się nie domyślić wcześniej, że bohaterowie tego opowiadania tak bardzo się różnią od postaci z wcześniejszych :))


Wojciech, 27-12-2023 23:38:
Miło widzieć tak poważną dysputę polonistyczną w komentarzu. Zmieniłem na "książęta", choć to akurat słowo kojarzy mi się głównie z dziećmi księcia niż dorosłymi władcami.

Paweł.M, 24-12-2023 11:10:
Przy czym w tym konkretnym jednym słowniku zrobiono unik co do ich poprawności (żadne źródło normatywne nie orzeka wprost, że są one niepoprawne), ale zarazem mamy podkreślone, że "Żadne źródło naukowe nie uwzględnia tych form".
Natomiast inne słowniki po prostu jako jedyną poprawną formę podają "książętom".
Juliusz Słowacki pisał 200 lat temu i jest bez znaczenia dla dzisiejszej poprawności.

Justyna, 23-12-2023 16:56:
Paweł. M
Forma „księciach” jest rzadka, ale żadne oficjalne źródło słownika języka polskiego nie mówi, że jest to forma błędna. Juliusz Słowacki też nie może się mylić :>
https://wsjp.pl/haslo/podglad/26232/ksiaze/4244921/wladca

Paweł.M, 23-12-2023 11:43:
"Mowa też o księciach"
A nie o książętach?


Beatrycze, 20-12-2023 12:18:
Jest mnóstwo - ale niestety takich wyróżniających się ogólnie rzecz ujmując jakością, jest niewiele.
Matka mnie ostatnio prosiła, żebym jej jakąś fantastykę pożyczyła - to zaniosłam jej kilka książek takich, które mnie się na tyle spodobały, że je sobie zostawiłam, a nie rozdałam. O jednej mi pisze, że zaczynało się nieźle, ale dialogi leżą i to brzmi jak, cytuję, "literatura amatorska", druga no OK ale bez rewelacji, w trzeciej bohaterowie nieprzekonujący (z tym się akurat zgodzę, ale opisy mi się tam podobały). Inna z kolei literacko przeciętna, choć pomysły bardzo dobre... Konkluzja była taka, że ona by chciała, coś, co jej się spodoba tak jak cykl wiedźmiński. Niestety, tego rodzaju serie ukazują się rzadko.
(inna sprawa, że lata temu matka ma z zapałem czytała "Miecz prawdy", od którego ja się odbiłam po jakichś 50 stronach).
Swoją drogą, jeśli chodzi o Polaków, to w przyszłym roku ma wyjść książka Brzezińskiej z tego samego świata, co "Wody głębokie...", wyjdzie też - choć urwany - tom "Księgi całości". No i Sapkowski też się zapowiadał z powrotem, choć sądząc z jakości "Sezonu burz" cudów się nie spodziewam (choć pewnie kupię).
Osobiście po książce mam pewien przesyt nekromantami (zwłaszcza że nie wiem, czemu tylko oni tu występują, tak jakby nic poza nekromancją nie istniało na świecie) i raczej też nie sięgnę po następny tom, ale tak, odbiór zależy od gustu. U mnie lekturę wspomógł m.in. niezłej próby humor. Książek jest mnóstwo i nikt nie powiedział, że wszystkie mają się nam podobać w równym stopniu. ;)

Beatrycze, 19-12-2023 11:58:
Kwestia gustu zapewne - mnie się nie czytało aż tak dobrze. No i ja generalnie nie lubię nekromantów i wszelkiej maści ożywieńców, więc też mnie cała ta otoczka niespecjalnie nęciła (niektóre stwory z kości były względnie pomysłowe).
Ale dobrze, że Ci się podobało. Ja raczej po kontynuację nie sięgnę.
Książka zaskoczyła mnie na plus. Bo mimo niedostatków kreacji czytała mi się całkiem przyzwoicie (nie zerkałem, ile mi jeszcze zostało do końca), a poza tym urzekło mnie to, że niby jest młodzieżowa, ale w sumie tego się nie czuje. Co już samo w sobie uznaję za niezłe osiągnięcie. Prawda to jednak, że snujstwo w pewnym momencie jest wręcz deprymujące (co mnie, czytelnika, obchodzi nudzenie się Gideon, skoro wszystko, co istotne, dzieje się w innym miejscu?).

Beatrycze, 18-12-2023 11:25:
Ha, widzę, że i tak spodobała Ci się dużo bardziej niż mnie.
Niedostatek wiedzy o świecie i niewiarygodne relacje między postaciami też mi się nie podobały, ale jak dla mnie ta książka była po prostu nudna (przez większość czasu bohaterka snuje się po wyspie-pałacu), i stylistycznie słaba.
Jakby ktoś był ciekaw, pozwolę sobie na autoreklamę:
https://beatryczenowicka.malopolska.pl/index.php/2023/05/29/muir-tamsyn-gideon-z-dziewiatego-recenzja-29-05-2023/


Sebastian, 04-12-2023 16:23:
Mea culpa. Nie doprecyzowałem, że chodzi o prawobrzeżną część miasta.

freynir, 03-12-2023 19:04:
PS- zapomniałem uwzględnić to, że nie każdy wie, iż prawa część Warszawy sięgała wtedy zabudową miejską od obecnego Mostu Łazienkowskiego na południe po Most Grota-Roweckiego na północy, a na wschód tylko w okolicach Cm. Bródnowskiego istniała poza trasą linii kolejowej.

1 2 3 203 »

Polecamy

Można się nią ogolić!

Niedzielny krytyk komiksów:

Można się nią ogolić!
— Marcin Osuch

Z których Jolskych?
— Marcin Osuch

Odbiło mi się trzy razy
— Marcin Osuch

Coś łysego bym ozłocił
— Marcin Osuch

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.