Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Współczesny Robin Hood?

Esensja.pl
Esensja.pl
Tomasz Kontny
« 1 2 3

Tomasz Kontny

Współczesny Robin Hood?

1991 – GA 54
1991 – GA 54
We własnej serii
W pierwszych numerach „Green Arrow” Grell kontynuował opowieść o konsekwencjach „The Longbow Hunters” – Dinah Lane podaje się terapii psychologicznej, aby poradzić sobie z szokiem wywołanym uwięzieniem i torturami i z czasem ponownie podjąć walkę ze złem jako Black Canary. Oliver tymczasem walczy z gangami z Seattle, odwiedza Alaskę, pomaga Sowietom. Prócz Shado, z którą Oliver łączy siły przeciwko Yakuzie, pojawia się kolejna ważna dla serii postać, która zaznaczyła już swoją obecność w „Longbow Hunters” – najemnik Eddie Fyers, występujący zwykle jako przeciwnik Queena, rzadziej jako partner.
W numerze 19. Queen musi poradzić sobie z postrzeleniem dziecka, który to postrzał jest efektem jego nowych, brutalniejszych metod działania. Przezwyciężyć szok udaje mu się dzięki pomocy Hala Jordana, który gościnnie pojawia się w numerze 20. serii. Shado ponownie pojawia się w życiu Queena, który razem z nią udaremnia zamach na życie prezydenta ZSRR Gorbaczowa. W komiksie pojawia się też mały synek Shado i Queena (z czego Oliver jeszcze długo nie będzie zdawać sobie sprawy). W numerach 31-32. Green Arrow staje się ofiarą handlarzy narkotyków, którzy poddają go torturom. Następny numer o wymownym tytule „Broken Arrow” (Złamana strzała) to próby poradzenia sobie Queena z tymi traumatycznymi przeżyciami. Dinah Lane dowiaduje się, że na skutek tortur („Longbow Hunters”) nigdy nie będzie mogła urodzić dziecka Queena. Green Arrow, wrobiony przez Eddiego Fyersa, uznany zostaje za zdrajcę USA i opuszcza Dinah. aby, w trakcie podróży, poukładać sobie wszystko w głowie. Odwiedza Irlandię, Walię, Afrykę, tymczasem Dinah stopniowo godzi się z myślą, że powinna zapomnieć o Oliverze. Jej nowym wybrankiem zostaje Kaz, oficer policji z Seattle. Green Arrow wraca do Seattle w samą porę. aby uratować Dinah z rąk terrorystów. Po tym wydarzeniu Czarny Kanarek wraca do Olivera, ale Kaz nie zamierza łatwo dać o sobie zapomnieć…
Po kolejnych historiach z Eddiem Fyersem i Shado, Oliver w końcu dowiaduje się, że ma syna. W 75. numerze serii Oliver staje do pojedynku z Arsenałem, czyli swoim dawnym partnerem – Royem Harperem, a Dinah definitywnie opuszcza Queena. Niedługo później (numer 81., początek dłuższej historii „Rozstaje”) Green Arrow opuszcza Seattle i podróżuje po USA, spotykając kolejnych bohaterów uniwersum DC.
1998 – GA 136
1998 – GA 136
Zmiana warty
Rozgoryczony Oliver Queen porzuca superbohaterski biznes podczas crossoveru Zero Hour, kiedy to, aby uratować wszechświat, zmuszony jest zabić oszalałego Hala Jordana. Później ponownie goli głowę i wyrusza do klasztoru znanego już z „Hard Traveling Heroes”, gdzie spotyka młodego mnicha – Connora Hawke′a, który okazuje się być zapatrzonym w niego fanem. Queen i Hawke zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, a w końcu wyjeżdżają do Seattle, aby wyjaśnić, kto dybie na życie Olivera. Wówczas Connor po raz pierwszy zakłada kostium Green Arrowa. Hal Jordan, który oczywiście przeżył wydarzenia Zero Hour, spotyka się z Queenem i wyjawia mu, ze Connor Hawke jest jego synem.
Grupa złożona ze starych i nowych przyjaciół Queena – Fyersa, Hawke i Arsenała – tropi tymczasem zabójców Green Arrowa. W setnym numerze serii Oliver staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu – ratując mieszkańców Metropolis przed śmiercią, wysadza mutagenny ładunek wybuchowy znajdujący się na pokładzie samolotu. Jego ciało nigdy nie zostaje odnalezione…
Connor Hawke zajmuje miejsce oryginalnego Green Arrowa w 102. odcinku serialu. Przez kolejne numery czytelnicy mogli śledzić przygody Hawke′a, obracające się wokół jego macierzystego klasztoru, podróży po USA i spotkań z innymi bohaterami uniwersum DC. Powstała również saga łącząca nowego Green Arrowa z nowym Green Lanternem, Kyle′em Raynerem – „Hard Traveling Heroes:The Next Generation”. Kolejne numery to przede wszystkim superbohaterskie wyczyny Hawke′a, które bardzo daleko odeszły się od pierwotnych założeń serii, zapoczątkowanej przez Mike′a Grella. Connor walczył z superzłoczyńcami, kosmitami, występował w licznych crossoverach. Seria została zamknięta w 138. numerze (październik 1998), kiedy to Connor Hawke potwierdził, że Oliver Queen żyje.
2001 – GA 1
2001 – GA 1
Pod opieką Kevina Smitha
„Green Arrow” został zawieszony do czasu nadejścia Kevina Smitha, młodego reżysera filmowego, scenarzysty i aktora, twórcy m.in. „Clerks – Sprzedawcy”, „W pogoni za Amy”, „Dogmy” czy „Jay i Cichy Bob kontratakują”. Kevin Smith jako scenarzysta i Phil Hester jako rysownik zaprezentowali Ameryce Green Arrowa nowej ery, a ich wersja stała się, przede wszystkim za sprawą Smitha, wielkim sukcesem.
Ponad sześćdziesiąt lat minęło, od kiedy Green Arrow po raz pierwszy pojawił się w komiksie jako jeszcze jeden bohater z pomocnikiem. Od tamtej pory jego postać nabrała charakteru, oryginalności, „mięsa” i stała się pełnoprawnym bohaterem uniwersum DC. „Green Arrow: Kołczan” to historia, od której rozpoczął się nowy, wyzerowany bieg serii „Green Arrow” w 2001 roku. Oliver Queen wrócił na ulice Star City, zmuszony do poradzenia sobie z latami swojej nieobecności, tajemnicami, czającymi się w jego przeszłości i starymi znajomymi. Jak potoczyły się losy nowego-starego Green Arrowa będziemy mogli przekonać się dzięki Egmontowi, który w sierpniu wydał pierwszy zeszyt tej serii…
koniec
« 1 2 3
1 września 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

11 IV 2024

Wiosna w pełni także na rynku komiksowym. Jest z czego wybierać i aż strach pomyśleć, co będzie się działo w maju.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.