Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Fantastyczne Zaodrze (16) – przegląd prasy (wiosna – lato 2023)

Esensja.pl
Esensja.pl
Andreas „Zoltar” Boegner
« 1 2

Andreas „Zoltar” Boegner

Fantastyczne Zaodrze (16) – przegląd prasy (wiosna – lato 2023)

SOL 110
Pomijając typowe dla tego kwartalnika podsumowania rozwoju fabuły aktualnego cyklu serii Perry Rhodan, tematem przewodnim numeru 110 jest historia fandomu. Poczynając od pierwszego znanego spotkania fanów SF w roku 1936, poprzez burzliwe czasy powstania pierwszego niemieckiego stowarzyszenia fanowskiego w powojennej RFN, aż po relacje ze spotkań z twórcami w ciągu trwającej już ponad 60 lat historii serii.
Redakcja SOL nie zaniedbała oprawy graficznej – tym razem mamy okazję podziwiać ciekawe obrazy Franka G. Gerigka (patrz zdjęcie okładki). Frank dostarczył również obraz i dane techniczne terrańskiego frachtowca klasy MAYFLOWER, a rysownik Robert Hörmann przedstawia rysunek techniczny korwety klasy FIREFLY, czyli dokładnie ten stuff, jaki przyprawia prawdziwego fana „Perry Rhodana” o szybsze bicie serca.
Równocześnie nadal trwa dyskusja na temat macoszego traktowania serii zeszytowych przez jury nagród gatunkowych. Odpowiednią dozę science w SF gwarantuje tym razem wywiad z profesorem Antonem Zeilingerem, fizykiem kwantowym i noblistą.
Future Fiction Magazine 4
FFM to chyba najmłodszy projekt tego typu na niemieckim rynku. Pierwsze wydanie ukazało się w lutym zeszłego roku. Czasopismo to kwartalnik, którego celem jest prezentacja międzynarodowej fantastyki. Jak piszą Sylvana Freyberg i Uwe Post, redaktorzy naczelni niemieckiego wydania FFM, „Nie jesteśmy magazynem dla space opery, [tekstów o] magicznych artefaktach obcych, podróży w czasie, klasycznym cyberpunku czy dramatach o robotach Złotego Wieku, ale dla social fiction, hard SF, podróży kosmicznych w Układzie Słonecznym, solarpunku czy biopunku, utopii, [fantastyki o] różnorodności, [zmianach] klimatycznych, sztucznej inteligencji, hakerach, androidach itp.
Najnowszy numer zawiera dwa opowiadania autorek niemieckich oraz po jednym z Kanady, Holandii, Nigerii i Peru. Tematem przewodnim jest tym razem „sztuczna inteligencja”, choć nie wszystkie teksty podporządkowane są rygorystycznie temu zagadnieniu. Aby udzielić głosu samej SI, zawarto w numerze miniaturę autorstwa ChatGPT. Redaktorzy zastrzegli jednak od razu, że tekst ten służy jedynie jako przykład i tak naprawdę nie nadaje się do publikacji. Po przeczytaniu tej miniatury mogę to tylko potwierdzić – droga do samodzielnie konstruującej dobre teksty literackie SI jest jeszcze daleka. Na temat obecnie istniejących możliwości software′u referuje na łamach czasopisma fizyk i publicysta Christian J. Meier, autor książki o SI i jej programistach.
Dobrane teksty są ciekawe, aczkolwiek nie jestem pewien, czy w przypadku opowiadań spoza niemieckiego kręgu językowego przekład w pełni odzwierciedla ducha oryginału: redakcja FFM zleca tłumaczenie programowi DeepL i dokonuje jedynie końcowego szlifu takich tekstów.
Opowiadanie Jana-Louisa Trudela pt. "Cycling to Zombie Beach" (Rowerem na Plażę Zombich) przedstawia fascynujący koncept: obywatele Kanady przyszłości mają tutaj możliwość zrezygnowania z „dobrodziejstw” cywilizacji w zamian za absolutną wolność osobistą i prawną. Trzech takich żyjących z jałmużn i wykorzystujących pustostany „zombich” redukuje ślad węglowy jednego „normalnego” obywatela. Czy to funkcjonuje? Tego nie wiem, ale na pewno warto stawiać sobie pytania co do możliwości anarchii w walce ze skutkami zmian klimatycznych.
"Was kostet Premierminister?" (Ile kosztuje premier?) Rodericka Leeuwenharta to tekst ze świata z dygitalnymi dokumentami tożsamości, gdzie w najlepsze kwitnie biznes podmiany. Kris Brynn przedstawia natomiast w "Nur du und ich" (Tylko ty i ja) sztuczną inteligencję jako rodzaj dzieła sztuki. "LAGBOT-45" Oyedotuna Damiloli Mueesa to afrykański głos w dyskusji na temat ruchu obywatelskiego MeToo. Tania Huerta z Peru publikuje w tym wydaniu FFM "Natürlicher Instinkt" (Instynkt naturalny) - opowieść o matczynych algorytmach androidów, które mają za zadanie opiekę nad dziećmi.
Jednak najbardziej poruszyło mnie opowiadanie Sary Raich pt. "Dieses Habenwollen" (Ta chęć posiadania). Traktuje ono o grupie nastolatków, która stoi na krótko przed zabiegiem znanym polskiemu czytelnikowi jako „betryzacja” z powieści Stanisława Lema „Powrót z gwiazd”. Chodzi oczywiście o usunięcie za pomocą medykamentów agresywnych stron osobowości w celu utworzenia społeczeństwa nieznającego przemocy. Autorka znakomicie oddaje sprzeczne uczucia, jakie targają protagonistami w obliczu tak znaczącej zmiany osobowości. Przy tym Raich nie opowiada się jednoznacznie za lub przeciw takiemu zabiegowi, co świetnie umożliwia czytelnikowi rozmyślania nad tematem.
koniec
« 1 2
30 lipca 2023
Wszystkie cytaty i określenia w tłumaczeniu autora.

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (25)
Andreas „Zoltar” Boegner

8 V 2024

Pora przedstawić książkę, która okazała się najlepiej przyjętą przez czytelników powieścią SF 2021 roku. Nie zaniedbam również krótkiej formy i spojrzę na kolejną antologię opowiadań wielokrotnie nominowanego do nagród wydawnictwa Modern Phantastic.

więcej »
Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.