Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 lipca 2022
w Esensji w Esensjopedii

Tim Marshall
‹Potęga geografii›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPotęga geografii
Tytuł oryginalnyThe Power of Geography
Data wydania28 września 2021
Autor
PrzekładFilip Filipowski
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-8202-327-5
Format464s. 140×205mm
Cena49,90
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Poszerzmy horyzonty
[Tim Marshall „Potęga geografii” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Tim Marshall w „Potędze geografii” przekonuje, że warunki geograficzne i dostęp do surowców naturalnych mają istotny wpływ na kształt globalnej polityki oraz układ sił na świecie.

Joanna Kapica-Curzytek

Poszerzmy horyzonty
[Tim Marshall „Potęga geografii” - recenzja]

Tim Marshall w „Potędze geografii” przekonuje, że warunki geograficzne i dostęp do surowców naturalnych mają istotny wpływ na kształt globalnej polityki oraz układ sił na świecie.

Tim Marshall
‹Potęga geografii›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPotęga geografii
Tytuł oryginalnyThe Power of Geography
Data wydania28 września 2021
Autor
PrzekładFilip Filipowski
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-8202-327-5
Format464s. 140×205mm
Cena49,90
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Książka ta jest kontynuacją i uzupełnieniem poprzedniej: pięć lat temu ukazała się u nas publikacja pt. „Więźniowie geografii”, w której autor przeanalizował uwarunkowania geograficzne i to, jak wpływają one na kondycję narodów i państw. „Potęga geografii” jeszcze dobitniej potwierdza, że czynniki geograficzne determinują w istotny sposób działania polityczne, a także wpływają na przebieg konfliktów zbrojnych.
Autor wybrał osiem krajów oraz dwa regiony, które – jego zdaniem – będą w przyszłości kształtować światową politykę na skalę globalną. Przeczytamy tutaj o Australii, trzech krajach Azji (Turcji, Iranie i Arabii Saudyjskiej) i trzech – Europy (są to: Grecja, Hiszpania i Zjednoczone Królestwo). Jest tu także obecna Afryka: mamy rozdział o Etiopii oraz część omawiającą kwestię Sahelu (to pas ciągnący się wzdłuż południowych obrzeży Sahary). Zwieńczeniem książki jest rozdział o kosmosie, który zapoznaje nas z perspektywami rywalizacji międzynarodowej w aspekcie jego podboju. Tim Marshall przekazuje nam więc także wizję przyszłości – co zresztą zostało odzwierciedlone w podtytule angielskojęzycznego oryginału („Ten Maps That Reveal the Future of Our World”). Jeśli chodzi o bliższe spojrzenie na przestrzeń kosmiczną, to nie ma, niestety, powodów do zbytniego optymizmu, bo nic na razie nie zapowiada, że jej eksploracja będzie się odbywała w sposób pokojowy, na zasadach międzynarodowej współpracy i zaufania.
Taki, a nie inny dobór omawianych miejsc na naszym globie pozostawia u mnie pewien niedosyt. A co z półkulą zachodnią? Czy rzeczywiście nic godnego uwagi nie dzieje się w obu Amerykach, na co geografia miałaby wpływ? Można byłoby tutaj upomnieć się na przykład o Brazylię – kraj, na którego terytorium znajduje się największy obszar Puszczy Amazońskiej. Tyle, że o niej autor pisał już (aczkolwiek marginalnie) w poprzedniej książce. To skłania mnie zresztą do zastanowienia się, czy przypadkiem to, co najważniejsze, nie zostało już powiedziane w poprzedniej książce i nie ma już zbyt wiele nowego do dodania? Daleka byłabym od złośliwości pod adresem Tima Marshalla, ale podczas lektury nieraz można odnieść wrażenie, że ta druga książka powstała trochę „na siłę”, na fali całkiem sporego sukcesu pierwszej.
Nie znaczy to jednak, że jest to publikacja całkowicie nieudana. Mamy tutaj na przykład co najmniej dwie pary krajów rywalizujących ze sobą o wpływy w swoich regionach. Są to: Iran i Arabia Saudyjska oraz Grecja i Turcja. Osie sporów pomiędzy nimi są ciekawie nakreślone i rzucają nowe światło na niektóre niuanse polityki światowej. Wiedza ta wydaje się jeszcze bardziej ciekawa, jeśli po „Potęgę geografii” sięgniemy teraz, po wybuchu wojny w Ukrainie. Łatwiej dzięki lekturze można zrozumieć różne ruchy i dyplomatyczne zachowania poszczególnych krajów.
Na uwagę zasługuje także opis sytuacji w Sahelu – regionu jeszcze stosunkowo mało u nas znanego i zauważanego. Tim Marshall ciekawie opisuje tamtejsze realia polityczne i gospodarcze, wskazuje, że to obszar bogaty w surowce naturalne. Niestety, jednocześnie jest to – jak czytamy - zarzewie przyszłych globalnych kłopotów. Region już teraz staje się trudny do zamieszkania ze względu na klimat, a także trudną rzeczywistość społeczną (po władzę sięgają radykalni islamiści). Dlatego stamtąd będzie emigrować coraz więcej ludzi – i nietrudno przewidzieć, że pierwszym ich wyborem będzie kierunek północny: Europa.
Pomysł Tima Marshalla, aby opisać trendy w globalnym porządku świata przez pryzmat warunków geograficznych jest naprawdę świetny, ale według mnie – nie do końca wykorzystany. Jest tak głównie za sprawą dosyć słabej selekcji treści. Autor skupia się nadmiernie na historii – a opowiedziane przez niego dzieje poszczególnych krajów niemal niczym się nie różnią od tego, co przeczytalibyśmy w innych źródłach. Co więcej, nie zawsze wszystkie fakty są tutaj konsekwentnie i przekonująco powiązane z tytułem książki – a właśnie tego najbardziej oczekiwalibyśmy. Warto byłoby dokonać uważniejszej redakcji, aby to geografia zawsze mogła być na pierwszym planie, a nie historia społeczeństw czy fakty z dziedziny polityki. Ich przedstawienie nie zawsze jest aż tu tak odkrywcze czy mocno odmienne od innych książek z tej dziedziny.
Natomiast koniecznie trzeba przeczytać świetną przedmowę do książki, przygotowaną przez Tima Marshalla specjalnie do polskiego wydania „Potęgi geografii”. Są to słowa skierowane do czytelników z naszego kraju, którym – autor świetnie to wie – nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć, ile znaczy dla danego państwa czy narodu położenie geograficzne. Jeśli będziemy czytać tę książkę już po napaści Rosji na Ukrainę, będziemy zdziwieni, ile jest „między wierszami” w tej przedmowie nawiązań, a nawet czytelnych sygnałów zwiastujących wybuch tej wojny (rozpoczętej w lutym 2022 roku). Te wątki i tropy warto zresztą śledzić przez całą książkę. Być może odbiór „Potęgi geografii” będzie już w obecnych realiach zupełnie inny. To i owo się zdezaktualizowało, są już nowe fakty, mamy już zarysy innej rzeczywistości geopolitycznej – także w skali globalnej. Kolejne polityczne rozdanie po wojnie wpłynie bez wątpienia na kształtowanie się sytuacji w trudny do przewidzenia sposób.
Są być może lepsze publikacje dotyczące światowego porządku polityczno-ekonomicznego. Również teza Tima Marshalla nie jest nowa, ale została ona przez niego naświetlona w przystępny sposób. „Potęga geografii” lepiej pozwoli nam zrozumieć wydarzenia toczące się w poszczególnych regionach naszego globu oraz dostrzec nie zawsze widoczne „gołym okiem” konteksty różnego rodzaju wydarzeń politycznych czy realiów społecznych. Lektury takie jak ta zawsze poszerzają horyzonty i być może sprawią, że to, co wydarzy się w przyszłości, nie będzie dla nas aż tak wielkim zaskoczeniem.
koniec
3 kwietnia 2022

Komentarze

03 IV 2022   19:33:04

Ale jak to? Jaka geopolityka? Przecież od lat słyszeliśmy od niemieckich polityków, że Nordstream2 to projekt czysto biznesowy, nie geopolityczny. I to od tych samych polityków, którzy z takim zaangażowaniem troszczę się o stan demokracji w Polsce. Czyżby kłamali? Niemożliwe!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Zbrodnie w stylu retro: Zbrodnia bez trupa
Sebastian Chosiński

3 VII 2022

„Drugie wydanie powieści”, czyli środkowa część kryminalnej trylogii Romana Orwid-Bulicza o sprawach prowadzonych przez komisarza Śliwińskiego, jest lepsza od swojej poprzedniczki, ale słabsza od kończącej cały cykl. I to chyba najlepsze rozwiązanie dla czytelnika, który dotarłszy do finału całej historii, nie będzie czuł rozczarowania.

więcej »

PRL w kryminale: Skazany na śmierć
Sebastian Chosiński

1 VII 2022

Dzisiaj takie zjawisko już nie istnieje. Prasa codzienna nie drukuje powieści w odcinkach. Ale jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku były one czymś najzupełniej naturalnym. Dla wielu gazet stawały się niemalże gwarancją sukcesu. Czasami nawet na łamy regionalnych tytułów trafiały interesujące teksty. Przykładem tego „Nie chcę umierać!” Krzysztofa T. Rosy z 1959 roku.

więcej »

Ziemia obca, lecz swoja
Sebastian Chosiński

30 VI 2022

W momencie kiedy zostały już przetłumaczone na język polski wszystkie wydane w postaci książek teksty beletrystyczne Izraela Joszuy Singera, warto zapoznać się z nimi właśnie zgodnie z chronologią publikacji. A więc po „Perłach” – debiutanckim tomie opowiadań – sięgnąć po pochodzący z 1925 roku zbiór „Na obcej ziemi”. A dopiero potem po jego wyśmienite powieści. W ten sposób łatwiej będzie nam dostrzec i docenić eksplozję talentu żydowskiego pisarza.

więcej »

Polecamy

Seksapokalipsa

W podziemnym kręgu:

Seksapokalipsa
— Marcin Knyszyński

Odwieczna dialektyka
— Marcin Knyszyński

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński

Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński

Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński

Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński

Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński

Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński

Osaczona
— Marcin Knyszyński

Pan życia i śmierci
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Miejsce na Ziemi
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Dokonywanie wyboru
— Joanna Kapica-Curzytek

Kultura potrzebna światu
— Joanna Kapica-Curzytek

Na pełnych obrotach
— Joanna Kapica-Curzytek

Wojna niezmiennie przeraża
— Joanna Kapica-Curzytek

Przyrzeknij mi, że wyjaśnisz, co się stało…
— Joanna Kapica-Curzytek

Podróż intelektualna
— Joanna Kapica-Curzytek

Dla zainteresowanych
— Joanna Kapica-Curzytek

Zawsze jest dobry moment na nowy początek
— Joanna Kapica-Curzytek

Okrutne piękno egzystencji
— Joanna Kapica-Curzytek

Magiczna różdżka i platforma wiertnicza
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.