Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Milan Kundera

ImięMilan
NazwiskoKundera

Kalendarium: Milan Kundera

Esensja.pl
Esensja.pl
80 lat kończy dziś Milan Kundera, czeski pisarz i eseista.

Kalendarium: Milan Kundera

80 lat kończy dziś Milan Kundera, czeski pisarz i eseista.

Milan Kundera

ImięMilan
NazwiskoKundera
Milan Kundera (ur. 1929.04.01) urodził się w inteligenckiej rodzinie w Brnie, czego efektem była nauka gry na pianinie a później różnorodne humanistyczne studia: muzykologia i literatura. W 1950 roku, z powodów politycznych, musiał przerwać studia na Uniwersytecie Karola w Pradze – ukończył je dwa lata później. Kundera należał do pokolenia, które nie zaznało przedwojennej, wolnej Czechosłowacji, jego dorastanie opierało się na doświadczeniach z lat wojny, z okupacji niemieckiej. To właśnie pchnęło go w kierunku poglądów marksistowskich i zaangażowania w politykę. Od 1948 był członkiem Czeskiej Partii Komunistycznej, ale już w 1950 został usunięty za działalność antypartyjną – przyjęto go ponownie po 7 latach, a w 1970 znów usunięto. Podobnie jak inni czescy intelektualiści, tacy jak Vaclav Havel, Kundera był zaangażowany w Praską Wiosnę.
Jego pierwszy utwór, „Żart” był satyrą na życie w komunistycznej Czechosłowacji, zainspirowaną zresztą jego pierwszym wydaleniem z partii. Ze względu na krytykę wobec sowieckiej interwencji w 1968 roku dzieła Kundery trafiły na czarną listę. Pisarz w 1975 roku wyemigrował do Francji. Tam opublikował „Księgę śmiechu i zapomnienia”, która opisuje różnorodne sposoby opozycji Czechów wobec Sowietów. Wokół komunizmu kręci się też jego najbardziej znane dzieło, opublikowana w 1984 roku „Nieznośna lekkość bytu”. Opowiada ono o losie małżeństwa, któremu przychodzi wieść życie w Pradze w okresie Praskiej Wiosny. W 1990 roku wydał „Nieśmiertelność”, ostatnią swoją powieść napisaną w języku czeskim, w której nad elementem politycznym przeważa element filozoficzny. Zresztą Kundera nie jest uważany za pisarza politycznego – wątki polityczne znane z wczesnych dzieł stopniowo stawały się jedynie dekoracją i powoli znikały na rzecz rozważań filozoficznych.
Prace Kundery były tłumaczone na wiele języków, takich jak angielski, niemiecki, hiszpański, grecki czy polski… za wyjątkiem czeskiego. Pisarz odcina się bowiem obecnie od czeskiej kultury i nie zezwala na tłumaczenie swoich książek napisanych po francusku na język czeski. Wyraził jedynie zgodę na publikację swoich starszych dzieł. Ostro wyraża też swoje niezadowolenie z ekranizacji jego powieści, takich jak głośna „Nieznośna lekkość bytu” Philipa Kaufmana z 1988 roku – po niej Kundera nie wyraził już zgody na żadną ekranizację.
Wybrana bibliografia:
Czytaj też:
koniec
1 kwietnia 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.