Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Czerwone, żółte, niebieskie w Krakowie

Galeria Lamelli
Marta Makarczuk odczuwa, rozumie i uparcie realizuje malarstwo będące relacją życia i myślenia, przeżywania i szukania sensów, malarstwo będące zapisem życia wewnętrznego.

Galeria Lamelli

Czerwone, żółte, niebieskie w Krakowie

Marta Makarczuk odczuwa, rozumie i uparcie realizuje malarstwo będące relacją życia i myślenia, przeżywania i szukania sensów, malarstwo będące zapisem życia wewnętrznego.
Marta Makarczuk, Pomiędzy niebieską muszlą a żółtą rybą
Marta Makarczuk, Pomiędzy niebieską muszlą a żółtą rybą
Refleksje o twórczości Rembrandta, Francisa Bacona, odszukiwanie w tekstach Malraux czy Jerzego Nowosielskiego rozważań dotyczących istoty sztuki – otóż właśnie te refleksje prowadzą nas do źródeł inspiracji malarskich Marty Makarczuk, do malarstwa, które od pewnego czasu przeżywa ważną ewolucję. Wspomniana tu ewolucja to droga od tego, co jest obrazem rzeczywistości budowanym światłem, przestrzenią, kolorem, do płócien, w których malowana i studiowana rzeczywistość jest drogą do tajemnicy. Może to ryzykowne, ale malowany teraz świat i ludzkie ciało, mięso i ryby, zdecydowanie zmieniające się formaty płócien – to nie tylko rezultat twórczych przeżyć. Jest to w moim przekonaniu stawianie siebie i patrzących na te obrazy wobec tajemnicy i sensu życia. Obserwując od szeregu lat malarstwo Marty Makarczuk, dostrzegam w jej obrazach wzrastające znaczenia koloru i światła, korzystanie z większych niż kiedyś formatów, które pozwalają na rozbudowanie dramatyzmu przedstawień ludzi, przedmiotów, płócien, kawałów mięsa i swoistego portretowania ryb. To powiększanie świata obrazu nie wynika – w moim przekonaniu – z tęsknoty za formą monumentalną. Jest to raczej droga ku wyrazistości, wzmacnianiu siły koloru, ku ukazywaniu tego metafizycznego teatrum pełnego ciał i przestrzeni, w której kolor odgrywa rolę o wiele większą niż kiedyś. Malowane w ostatnich miesiącach obrazy są rodzajem pamiętnika czy raczej dziennika Marty Makarczuk.
Stanisław Rodziński
Marta Makarczuk urodziła się w 1980 roku w Giżycku. W latach 2001–2006 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2006 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego oraz aneks rysunkowy w pracowni prof. Jacka Gaja. W 2007 roku jej praca dyplomowa została nagrodzona medalem przez TPSP w Dworku Jana Matejki w Krakowie. W 2007 roku została nagrodzona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. W latach 2008–2011 pełniła funkcję asystenta w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Rodzińskiego, obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wernisaż: 13 kwietnia 2012, godz. 18. Wystawa czynna do 8 maja od poniedziałku do piątku, w godz.: 11–17 lub po wcześniejszym umówieniu się.
koniec
13 kwietnia 2012
Galeria Lamelli
31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2
tel. +48 012 422 19 55, +48 012 422 08 14
Czynne: poniedziałek-piątek: 11-17

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2012-04-13 18:00
Do: 2012-05-08
Galeria Lamelli, Kraków, Mikołajska 2

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria Lamelli
— Szóste piętro w Krakowie

Galeria Lamelli
— Współbrzmienie następstw w Krakowie

Galeria Lamelli
— Hiperphobium w Krakowie

Galeria Lamelli
— Niedługo będzie po wszystkim w Krakowie

Galeria Lamelli
— Burano w Krakowie

Galeria Lamelli
— Mistyfikacje w Krakowie

Galeria Lamelli
— Grafika cyfrowa – światy osobne w Krakowie

Galeria Lamelli
— Kobiecość w Krakowie

Galeria Lamelli
— O.K. Komputer w Krakowie

Galeria Lamelli
— Córka jeziora w Krakowie

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.