Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Kartograf złowrogiej historii w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury
Od 4 września do 24 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wystawa pt. „Kartograf złowrogiej historii”.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Kartograf złowrogiej historii w Krakowie

Od 4 września do 24 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wystawa pt. „Kartograf złowrogiej historii”.
Po raz pierwszy w Polsce Galeria MCK prezentuje twórczość rumuńskiego artysty Tary (von Neudorf). Tara najchętniej posługuje się czarnym flamastrem i czerwoną farbą – jego najbardziej znane prace powstały na starych, komunistycznych mapach i planszach szkolnych. W swojej twórczości odwołuje się do niewygodnej historii, komentuje też współczesną politykę – zarówno lokalną, rumuńską, jak i kwestie uniwersalne.
Tara to jeden z najciekawszych i najbardziej cenzurowanych współczesnych artystów rumuńskich. Jego sarkastyczna, nie pozbawiona czarnego humoru sztuka wywołuje emocje zarówno bardzo mocną, ekspresyjną formą, jak i krytyczną treścią.
MCK odkrywa Tarę nie tylko dla Polski, ale też dla Europy. Artysta tworzy głównie w Sibiu i w Engelthal, wystawia przede wszystkim w Anaid Gallery w Bukareszcie. Obecność jego sztuki w Krakowie to prawdziwe wydarzenie. Rok 2012 przyniósł mu ważną i prestiżową Strabag Artaward International i wystawę w Wiedniu.
Wystawa odsłania najważniejsze wątki w twórczości artysty, które łączy emocjonalny, skrajnie subiektywny sposób interpretacji trudnych i kontrowersyjnych momentów z historii. Ta swoista „historia według artysty” obnaża te same, powtarzające się, odwieczne mechanizmy politycznej instrumentalizacji, manipulacji i mitologizacji historii na potrzeby władzy oraz strategii kamuflowania nikczemności i zbrodni w imię wyższych racji – heroizmu, gloryfikacji ofiary, narodu, wiary.
Poprzez pryzmat sześciu wątków tematycznych wystawa prezentuje sylwetkę wyjątkowego artysty tworzącego na „peryferiach” Europy, odnosi się także do zagadnienia geopolityki sztuki. Sztuka Tary (von Neudorf) naznaczona jest kontekstem miejsca, z którego artysta pochodzi i gdzie tworzy: Transylwanii. Lokalny kontekst jest okazją do artystycznej opowieści o tożsamości, trudnej historii, współistnieniu kultur, niezabliźnionych ranach, pustce wyludnionych dziś miejsc. Słowa–klucze, wokół których koncentruje się jego twórczość, zostały wypisane na jednej z prac słynnej serii „Black Rumania”: korupcja, bieda, komunizm, głupota, rasizm, strach, kłamstwa, biurokracja, niepełnosprawność, chciwość, rozpacz („RO”, 2005). Komentuje relacje Rumunii i Unii Europejskiej, uczy komunistycznej historii, odkrywa krwawe karty wielkich ideologii. Mapy, święte księgi i symbole religijne, flagi, daty, miejsca kaźni, trumny, czołgi, medialne przekazy, krew… Mocną kreską i wyrazistym kolorem Tara mówi o sprawach ważnych, fundamentalnych.
Na wystawie znajduje się ponad 80 prac – mapy, prace na papierze, rzeźby, ale także własne ubrania artysty – wyszywane, zamalowywane, kreowane w całkowicie autorski sposób.
Tara (von Neudorf) – artysta urodził się w 1974 roku w Luduş (węg. Marosludas, niem. Ludasch), w Siedmiogrodzie. Po studiach na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Sztuki i Dizajnu (Universitatea de Artă şi Design, UAD) w Klużu-Napoce, kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa tej samej uczelni. Od 2005 roku związany jest z Anaid Art Gallery w Bukareszcie, gdzie zorganizowano tak ważne jego wystawy jak „Black Rumania” (2005), „Finis Mundi” (2007), „Generation Djihad” (2009), „Raving History” (2012). Wystawia również za granicą m.in. w Holandii, w Niemczech, w USA, na Węgrzech.
koniec
29 września 2013
Międzynarodowe Centrum Kultury
31-008 Kraków, Rynek Główny 25
tel. 012-424-28-00, 012-424-28-11
fax 012-421-85-71, 012-421-78-44

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2013-09-04
Do: 2013-11-24
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

MCK Kraków
— Logika lokalności w Krakowie

MCK Kraków
— Čiurlionis w Krakowie

MCK Kraków
— Makom. Esencja miejsca w Krakowie

MCK Kraków
— Mit Galicji w Krakowie

MCK Kraków
— Władcy snów w Krakowie

MCK Kraków
— Pamięć. Rejestry i terytoria w Krakowie

MCK Kraków
— Praca kobiety nigdy się nie kończy w Krakowie

MCK Kraków
— Andy Warhol. Konteksty w Krakowie

MCK Kraków
— Grafika nade wszystko w Krakowie

MCK Kraków
— NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma w Krakowie

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.