Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pamięć. Rejestry i terytoria w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury
Od 13 grudnia 2013 roku do 6 kwietnia 2014 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wystawa pt. „Pamięć. Rejestry i terytoria”.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Pamięć. Rejestry i terytoria w Krakowie

Od 13 grudnia 2013 roku do 6 kwietnia 2014 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wystawa pt. „Pamięć. Rejestry i terytoria”.
„Czas pamięci” – tak określa się niesłabnące od paru dekad zainteresowanie we współczesnej humanistyce śladami przeszłości, rolą i mechanizmami rządzącymi pamięcią. „Memory boom” który rozpoczął się z chwilą, kiedy Pierre Nora opublikował pierwsze rozważania na temat lieux de mémoire (miejsc pamięci), nie ominął również sztuki najnowszej. Pamięć stała się dla artystów jednym z ważniejszych zagadnień, które nierzadko poddawane jest krytycznej analizie.
Wystawa prezentuje prace z ostatnich dwóch dekad uznanych polskich artystów, dla których zarówno pamięć własna, jej intymny wymiar i przekaz, jak i pamięć zbiorowa, jej mechanizmy, formy, terytoria tworzą osnowę ich sztuki.
Zobaczymy prace Adama Adacha, Bogusława Bachorczyka, Mirosława Bałki, Andrzeja P. Batora, Moniki Chlebek, Michała Chudzickiego, Karoliny Freino, Nicolasa Grospierre’a, Zbigniewa Libery i Darka Foksy, Zuzanny Janin, Rafała Jakubowicza, Elżbiety Janickiej, Marcina Kędzierskiego, Jerzego Kosałki, Roberta Kuśmirowskiego, Leszka Lewandowskiego, Roberta Maciejuka, Marzanny Morozewicz, Anny Niesterowicz, Mirosława Nizio, Ryszarda Otręby, Wojciecha Prażmowskiego, Leszka Sobockiego, Artura Żmijewskiego, zespołu projektowego Bełżec. Miejsce pamięci: Andrzeja Sołygi, Zdzisława Pidka, Marcina Roszczyka, Marka Dunikowskiego, Piotra Czerwińskiego, Piotra Uherka.
Rozwijane współcześnie praktyki artystyczne niejednokrotnie znajdują swoje odniesienia we wcześniejszych poszukiwaniach twórczych, które to z kolei można uznać za rodzaj dzieł ikonicznych antycypujących określone wątki pamięciowe podejmowane dziś przez artystów. Stąd też na wystawie w formie dokumentalnej przypomniane zostaną Wielopole, Wielopole Tadeusza Kantora, cykl Moim przyjaciołom Żydom Władysława Strzemińskiego, Zielnik Aliny Szapocznikow, Żelazne Organy Władysława Hasiora, Pomnik-Droga zespołu Oskara Hansena, miejsce pamięci w Treblince Franciszka Duszeńki, Adama Haupta, Franciszka Strynkiewicza, Lego, obóz koncentracyjny Zbigniewa Libery i Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej Mirosława Bałki.
Sztuka dziś aktywnie zmienia funkcjonujące w jej obrębie tradycyjne formuły upamiętniania. Bierze na siebie odpowiedzialność jako nośnik pamięci zbiorowej, przepracowując społeczne traumy i konflikty. Nie mniej ważne pozostaje dla sztuki jednostkowe doświadczenie, celowo zapamiętana przeszłość, mimowolne reminiscencje, ukryte nostalgie. Pamięć własna artysty może stać się determinantą i kanwą dzieła. Jest też źródłem artystycznej wyobraźni, ekspresji i woli twórczej. Ale jednocześnie podlega ona normom i mechanizmom społecznym („ramom” – jak to określał Maurice Halbwachs). Z kolei poprzez społeczny odbiór dzieło sztuki oddziałuje, wzbogaca i współtworzy pamięć zbiorową, wyznaczając nowe jej zakresy.
Sztuka ujawnia tę skomplikowaną grę między różnymi wymiarami pamięci. W zmiennych rejestrach i niestałych terytoriach.
koniec
24 grudnia 2013
Międzynarodowe Centrum Kultury
31-008 Kraków, Rynek Główny 25
tel. 012-424-28-00, 012-424-28-11
fax 012-421-85-71, 012-421-78-44

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2013-12-12
Do: 2014-04-06
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

MCK Kraków
— Logika lokalności w Krakowie

MCK Kraków
— Čiurlionis w Krakowie

MCK Kraków
— Makom. Esencja miejsca w Krakowie

MCK Kraków
— Mit Galicji w Krakowie

MCK Kraków
— Władcy snów w Krakowie

MCK Kraków
— Kartograf złowrogiej historii w Krakowie

MCK Kraków
— Praca kobiety nigdy się nie kończy w Krakowie

MCK Kraków
— Andy Warhol. Konteksty w Krakowie

MCK Kraków
— Grafika nade wszystko w Krakowie

MCK Kraków
— NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma w Krakowie

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.