Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 12 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Zawróć kiedy to możliwe w Warszawie

Galeria Program
Galeria Program / Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę IWONA DEMKO – Zawróć kiedy to możliwe. Projekt o miłości, jakiej nie doceniamy, czyli nieszczęśliwej… | 15.02. – 15.04.2016

Galeria Program

Zawróć kiedy to możliwe w Warszawie

Galeria Program / Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę IWONA DEMKO – Zawróć kiedy to możliwe. Projekt o miłości, jakiej nie doceniamy, czyli nieszczęśliwej… | 15.02. – 15.04.2016
Łzy składają się głównie z wody, niewielkiej ilości soli (czyli chlorku sodu), białek, śluzu, glukozy, potasu, manganu i mocznika. Białka zawarte we łzach zwane lizozymami mają działanie antyseptyczne. Wykazują właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwwirusowe. Białka te mogą zniszczyć do 95% bakterii w czasie krótszym niż 10 minut od ekspozycji.
Naukowcy dzielą łzy na trzy kategorie: łzy podstawowe (standardowo nawilżające oko), łzy odruchowe wydzielane na skutek podrażnienia oka ciałem obcym (np. drobiną piasku czy oparami cebuli) i łzy emocjonalne, które towarzyszą wyrażaniu uczuć. W zależności od tego, jaki jest powód płaczu, inny jest skład chemiczny łez. Kiedy łkamy przy obieraniu cebuli, nasze łzy są po prostu słone. Kiedy płaczemy ze smutku, żalu i wściekłości, oczyszczamy organizm – łzy zawierają wówczas więcej toksyn i białek. Łzy emocjonalne znacząco różnią się od dwóch pozostałych typów łez – jest w nich więcej prolaktyny (hormonu wydzielającego się m.in. w reakcji na stres czy pobudzenie seksualne), hormonu ACTH (który stymuluje wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu) oraz enkefaliny leucynowej będącej naturalnym środkiem przeciwbólowym. Łzy żalu mają m.in. więcej hormonu ACTH niż łzy szczęścia.
Biochemik William Freyz University of Minnesota porównał skład łez ludzi krojących cebulę ze łzami osób oglądających melodramat. Analiza składu chemicznego wykazała, że łzy będące efektem wywołanych przez film emocji zawierały nie tylko więcej białek, ale również więcej toksyn. Były też bogatsze o hormony: ACTH (zwany hormonem stresu) i prolaktynę.
Badania pokazują związek pomiędzy płaczem a zwiększoną produkcją endorfin. Oprócz tego, że endorfiny polepszają twój nastrój, określane są także jako naturalne środki przeciwbólowe. Oznacza to, że płacz może łagodzić ból fizyczny towarzyszący smutkowi (sztywnienie ramion czy ból głowy). Endorfiny wykazują również łagodne działanie usypiające, co częściowo może tłumaczyć, dlaczego łatwiej o głęboki sen po płaczu. Płacz jest konieczny. Hamowanie go może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Powstrzymywanie łez wywołuje stany depresyjne: bezsenność, nadpobudliwość czy agresję. Rezultatem tłumienia negatywnych emocji może być choroba wrzodowa żołądka, stany zapalne jelita grubego lub dolegliwości sercowe.
Płacz pełni rolę oczyszczającą, bo pozwala powrócić do równowagi psychicznej i wewnętrznej harmonii, przynosząc oczyszczenie i ukojenie. Niektórzy zapłakani czują się lepiej i poprawia się ich samopoczucie. Płacz, podobnie jak śmiech, jest zdrowy dla organizmu. Sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony, rozluźniony i obniża się ciśnienie krwi.
Iwona Demko – urodzona w 1974 roku w Sanoku. Absolwentka PLSP w Krośnie. Studia Artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1996 – 2001. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego. Od 2008 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wszystkie moje prace w mniejszym lub większym stopniu dotyczą tematyki feministycznej. Nie wynika to z pragnienia żarliwego manifestowania ściśle określonej postawy. Poruszam ten temat ponieważ dotyczy on bezpośrednio mnie – kobiety. W pewien sposób wykorzystuję swoją płeć i dzięki niej przekazuje specyficzny, kobiecy sposób patrzenia na świat.
Iwona Demko
koniec
2 marca 2016
Galeria Program - Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
00-159 Warszawa, ul. Gen. Andersa 13
tel. +48 22 635 40 44
fax +48 22 887 64 95
Czynne: wtorek – piątek w godz. 12.00-19.00, soboty w godz. 11.00-17.00
Wstęp: wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2016-02-14
Do: 2016-04-15
Galeria Program, Warszawa, Generała Władysława Andersa 13

Najnowsze

Renkas w Chorzowie
Galeria MM

29 IV 2024

Kaja Renkas – grafika / 20-lecie pracy twórczej
6 maja 2024, 18:00 – 24 maja 2024, 18:00

więcej »

Sytuacja jest doskonała we Wrocławiu
Galeria Entropia

28 IV 2024

Olaf Brzeski
SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
19.04–10.05.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria Program
— Głód i przesyt w Warszawie

Galeria Program
— Praca u podstaw, cz. 1. Rozgrzewka w Warszawie

Galeria Program
— „Rewizyta” w Galerii Program

Galeria Program
— UFO w Warszawie

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.