Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Falkon 2019›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Organizator Cytadela Syriusza
CyklFalkon
MiejsceLublin
Od8 listopada 2019
Do10 listopada 2019
WWW

Podążaj za białą gęsią

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Agnieszka ‘Achika’ Szady

Podążaj za białą gęsią

SteamPunk’s not dead
SteamPunk’s not dead
Chciałam wysłuchać prelekcji o interesującym tytule „Motyw rodziny świętej w Avengersach”, ale było tak strasznie zimno (nawet w kurtce!), że wytrzymałam tylko kwadrans, zanotowałam porównanie Nataszy do Matki Boskiej i Thora do syna marnotrawnego, i uciekłam.
Panel dyskusyjny o pijących i ćpajacych bohaterach nie był, niestety, bez Ignite tym, czym mógłby się stać, bo w sumie jej bohater jest jednym z nielicznych, który pali coś innego niż papierosy… Na początku prowadzący spytał o ulubionego antybohatera. Marcin Przybyłek powiedział, że Vito Corleone, Lobo, Hellboy; Cran dorzuciła nolanowskiego Jokera. Alicja Janusz powiedziała, że grała kiedyś najemniczką, postać musi mieć jakieś uzasadnienie psychologiczne, własną historię. Lubi, kiedy bohater łamie reguły społeczne, robi to, czego ona nie może. Później dyskusja zdryfowała w stronę rozważań o „Ojcu chrzestnym” i się rozmyła.
Urocze stworzonka
Urocze stworzonka
Niedzielę chciałam zacząć od wysłuchania prelekcji o antybaśniach, jednak w sali było lodowato, więc bez przekonania poszłam na panel o depresji. Panelistki najpierw podawały jej przykłady w różnych utworach: film „Birdman” jako doskonały obraz mężczyzny w depresji, który nie jest w stanie się do tego przyznać; serial „One Day at a Time” i powieść „Łaska” Ani Kańtoch. Ktoś z widowni dorzucił seriale „BoJack the Horseman” oraz „Powers”, gdzie depresję symbolizuje utrata supermocy przez bohatera. W literaturze najbardziej oczywistym przedstawieniem depresji są efekty zetknięcia z Dementorami, ja dorzuciłam jeszcze okruch lodu w sercu Kaja (po prelekcji jakiś chłopak podszedł do mnie i podziękował za to porównanie), oraz dodałam, że zaryzykowałabym, że na depresję cierpi Buka z „Muminków”, a jej dążenie do ogrzania się przy ogniu to symbol. Wpadłam na to dopiero w trakcje tej prelekcji…
Na koniec prelegentki oraz widownia wymieniali porady, jak pomóc komuś w depresji. Jakiś chłopak przytomnie zauważył, że krótsze kolejki do specjalistów są w mniejszych miejscowościach, bo tam ludzie albo nie chodzą w ogóle, albo jeżdżą do większego miasta, żeby zachować anonimowość.
Wioska post-apo
Wioska post-apo
Panel o wysilonym tytule „Czy Zakon Feniksa to Antifa” w dużej mierze stał się ognistą dyskusją na temat postępowania Hermiony, która usunęła rodzicom wszystkie wspomnienia o sobie. Całkowicie bez sensu, bo przecież pamiętają o niej wszyscy znajomi, krewni, sąsiedzi itp. więc to byłoby raczej zrobienie z rodziców wariatów, gdyby ktoś zadał pytania o córkę, a oni na to „Jaką córkę???”. Poza tym śmierciożercy i tak mogliby użyć rodziców jako zakładników, bo przecież ONA ich nie zapomniała. Tak czy siak, temat wywołał długie rozważania na temat etyki takiego postępowania. Słuchacze spierali się, czy rodzice chcieliby zapomnieć o tym, że mieli córkę (czyli o całym przeżytym w związku z nią szczęściu), czy zgodziliby się na takie usunięcie.
Wyroby stalowe
Wyroby stalowe
W końcu przeszliśmy do nieco lżejszych tematów, jak na przykład zagadnienie, skąd czarodzieje biorą żywność, skoro nie ma wzmianki o żadnym ich rolnictwie czy hodowli. Któryś ze słuchaczy upierał się, że kradną mugolom, ja proponowałam wymianę za jakieś piękne rękodzieło (zasugerowałam, że to, co jest w hali targowej, może mieć magiczne pochodzenie), ale handel wymagałby zaangażowania zbyt dużej liczby osób i w końcu ktoś by wpadł. Trochę rozmawialiśmy też o tym, że czarodzieje mają władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą połączoną w jeden Wizengamot, jednak ta tematyka nie wzbudziła już takiego zaangażowania.
Ponieważ na antresoli odbywały się niemal wyłącznie panele, zaliczyłam również ten o mniejszościach wszelkiego rodzaju. Karol Litwińczuk, czyli Litwin Młodszy, wspomniał o omniseksualnej postaci z „Doktora Who”, a następnie o postaciach w jakiejś grze, które na skutek walki z zombiakami były w różny sposób okaleczone. Cranberry dorzuciła Czkawkę z „Jak oswoić smoka”, który w bitwie traci nogę.
Wyznaczanie trajektorii
Wyznaczanie trajektorii
W filmach animowanych czasem pojawiają się postaci nieheteroseksualne (na przykład w „Czarodziejce z księżyca”) lub niebinarne - słynne Double Trouble z serialu „She-Ra”, które wzbudziłu ostatnio spore poruszenie w internecie. W Polsce i niektórych innych krajach tłumacze zmieniają płeć albo relacje między postaciami, na przykład robiąc z kochanek kuzynki.
Tym razem nie należałam do „ostatnich, którzy wyszli z raju”, bo teren Falkonu opuściliśmy, w celach kulinarnych, kiedy jeszcze trwały ostatnie prelekcje. Konwent oceniam jako udany, choć jego twórcom naprawdę przydałoby się wyciąganie wniosków z kolejnych edycji. Może za rok uda mi się napisać, że w salach panowała przyjemna temperatura, a gotowe do użytku mikrofony w wielkich stosach leżały przed panelistami?…

Z kapowniczka Achiki

Achika: Czy w takim razie Stalin był superbohaterem? Rządził dużym państwem, pokonywał trudności… tylko z tym ratowaniem ludzi trochę nie wyszło.
Ktoś: Dla niektórych był.
Andrzej Pilipiuk: Ale jak się Putin urodził, to Stalin żył jeszcze tylko dwanaście dni!

Marcin Przybyłek: Jakiś facet skoczył, żeby tego tonącego uratować. I jak myślicie, kto to był, ten bohater? Urzędnik skarbowy!
Achika: Szkoda tracić podatnika.

Cranberry: Moi bohaterowie są na ogół grzeczni.
Radek Rak: Jak definiujesz grzeczność?
Cranberry: Liczbą ofiar.

Ktoś: Cathia ją zabije!
Cathia: Nie zabiję, w więzieniu nie ma internetu.

Cathia: Nie będę tu mówić o Beacie Pawlikowskiej, która jest jednym wielkim memem.

Panel o mniejszościach
Cranberry: Piszę głównie science-fiction.
Achika: Czyli jesteś mniejszością literacką.

koniec
« 1 2
30 grudnia 2019

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

I gwiazdka z nieba nie pomoże, kiedy brak natchnienia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Tajemnica beczki z solą
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Serializacja MCU
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Półelfi łotrzyk w kanale burzowym
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Zwariowane studentki znów atakują
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Transformersy w krainie kucyków?
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Płomykówki i gadzinówki
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Jedyna nadzieja w lisiczce?
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ken odkrywa patriarchat, czyli bunt postaci drugoplanowych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.