Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Amanci przedwojennego kina w Warszawie

Esensja.pl
Esensja.pl
Kino Iluzjon
W dniach 20-29 listopada zapraszamy do kina Iluzjon na niezwykłą podroż w przeszłość, podczas której zaprezentujemy postać jednego z najsłynniejszych polskich amantów międzywojnia – Franciszka Brodniewicza.

Kino Iluzjon

Amanci przedwojennego kina w Warszawie

W dniach 20-29 listopada zapraszamy do kina Iluzjon na niezwykłą podroż w przeszłość, podczas której zaprezentujemy postać jednego z najsłynniejszych polskich amantów międzywojnia – Franciszka Brodniewicza.
Zapomniany już nieco Brodniewicz był – jak pisał Stanisław Janicki – typem amanta dojrzałego i statecznego, ale jednocześnie wrażliwego i pełnego wewnętrznego ciepła, co zjednało mu wierne grono publiczności, zwłaszcza jej żeńskiej części. Na stałe do filmu, mimo kinowego debiutu w 1921 roku, trafił dość późno, bo już w epoce kina dźwiękowego. Jego filmowe emploi – mężczyzny o ugruntowanej pozycji społecznej i zawodowej, ukształtowało się ostatecznie po roli mecenasa Roberta Rostalskiego w „Dwóch Joasiach”. Natomiast status gwiazdy i uwielbienie publiczności przyniosła mu rola Waldemara Michorowskiego, w drugiej przedwojennej ekranizacji „Trędowatej” Heleny Mniszkówny i w jej kontynuacji – w „Ordynacie Michorowskim”.
Przez ponad tydzień w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej będzie można obejrzeć 8 filmów, w których wystąpił Franciszek Brodniewicz.
  • 20. XI (mcz); g. 16.15 – CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA r. Mieczysław Znamierowski, Polska 1934 80’
  • 21. XI (mcz); g. 16.00 – UŁAN KSIĘCIA JÓZEFA r. Konrad Tom, Polska 1937 83’
  • 24. XI (mcz); g. 14.15 – ŚLUBY UŁAŃSKIE r. Mieczysław Krawicz, Polska 1934 76’
  • 25. XI (mcz); g. 14.45 – DWIE JOASIE r. Mieczysław Krawicz, Polska 1935 88’
  • 27. XI (mcz); g. 16.45 – TRĘDOWATA r. Juliusz Gardan, Polska 1936 89’
  • 27. XI (mcz); g. 20.00 – PAPA SIĘ ŻENI r. Michał Waszyński, Polska 1936 82’
  • 28. XI – (mcz); g. 16.30 – WRZOS r. Juliusz Gardan, Polska 1938 101’
  • 29. XI (mcz); g. 17.00 – DOKTÓR MUREK r. Juliusz Gardan, Polska 1939 93’
Bilety w cenie 11-13 zł do nabycia w kasie kina Iluzjon. Kasa czynna pół godziny przed pierwszym seansem.
FRANCISZEK BRODNIEWICZ – polski aktor filmowy i teatralny, czołowy amant polskiego kina międzywojennego urodził się 29 listopada 1892 w Kwilczu. Do wybuchu I wojny światowej grywał na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, po jej zakończeniu grywał w teatrach w Bydgoszczy, Poznaniu i Łodzi. Jego przygoda z filmem rozpoczęła się w 1921 roku. Wcielił się wówczas w rolę Zygmunta III Wazy w dramacie historycznym Car Dymitr Samozwaniec (reż. Maksymilian Hauschild). Film nie przyniósł mu jednak oczekiwanego sukcesu. Na prawdziwy debiut kinowy Brodniewicz czekał aż 12 lat. Zauważony na deskach łódzkiego teatru, został zaangażowany przez Michała Waszyńskiego i Martę Flanz do filmu Prokurator Alicja Horn (1933), partnerując samej Jadwidze Smosarskiej. Rola ta okazała się dla Brodniewicza przełomowa. Grając w kilku filmach rocznie, szybko stał się sławny, zyskując uznanie krytyków i publiczności. Autentyczny aplauz krytyki zdobył rolą żarliwego rewolucjonisty w Córce generała Pankratowa w reżyserii Mieczysława Znamierowskiego (a raczej Józefa Lejtesa, jak wykazują najnowsze ustalenia). Wyróżnił się także grając rotmistrza Wiesnicyna w drugiej przedwojennej adaptacji Wiernej rzeki Żeromskiego, zrealizowanej przez Leonarda Buczkowskiego w 1936 r. Zdaniem Stanisława Janickiego, Brodniewicz był typem amanta dojrzałego i statecznego, ale jednocześnie wrażliwego i pełnego wewnętrznego ciepła, co zjednało mu wierne grono publiczności, zwłaszcza jej żeńskiej części. Jego filmowe emploi – mężczyzny o ugruntowanej pozycji społecznej i zawodowej, ukształtowało się ostatecznie po roli mecenasa Roberta Rostalskiego w Dwóch Joasiach, gdzie po raz kolejny zagrał u boku Jadwigi Smosarskiej. Status gwiazdy i uwielbienie publiczności przyniosła mu rola Waldemara Michorowskiego, w drugiej przedwojennej ekranizacji Trędowatej Heleny Mniszkówny (reż. Juliusz Gardan, 1936) i w jej kontynuacji – w Ordynacie Michorowskim (reż. Henryk Szaro, 1937).
Brodniewicz był chętnie angażowany zarówno do komedii: Papa się żeni (reż. Michał Waszyński 1936), jak i dramatów: Wrzos (reż. Juliusz Gardan, 1938), Doktór Murek. Do wybuchu wojny, przez zaledwie 6 lat kariery filmowej, Brodniewicz zagrał w blisko dwudziestu filmach, najczęściej obsadzano go w głównych rolach.
Podczas okupacji nie przyjmował propozycji występów aż do roku 1944, kiedy to zagrał w jawnym Teatrze Nowym. Od grudnia 1939 pracował jako kierownik Kawiarni Artystów Filmowych, występował także w kabarecie literackim Na Antresoli. Ciężko przeżył okupację, jeszcze większym wstrząsem był dla niego wybuch Powstania Warszawskiego. Zmarł 17 sierpnia 1944 roku na zawał serca w trakcie nalotu bombowego na walczącą Warszawę.
koniec
22 listopada 2012
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a, 02-536 Warszawa

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2012-11-20 18:00
Do: 2012-11-29
Kino Iluzjon, Warszawa, Ludwika Narbutta 50

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Kino Iluzjon
— Retrospektywa twórczości Stanleya Kubricka w Warszawie

Kino Iluzjon
— 85. rocznica urodzin Grace Kelly w Warszawie

Kino Iluzjon
— Gleb Panfiłow w 80. urodziny w Warszawie

Kino Iluzjon
— Kino od kuchni - montaż w Warszawie

Kino Iluzjon
— 11. edycja Święta Niemego Kina

Kino Iluzjon
— Młodzi gniewni w Warszawie

Kino Iluzjon
— Marzec w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon
— Smarzowski od kuchni w Warszawie

Kino Iluzjon
— Styczeń w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon
— Retrospektywa filmów Macieja J. Drygasa w Warszawie

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.