Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Przemysław Matecki – Pomiędzy ruchem a statycznością

Esensja.pl
Esensja.pl
BWA Zielona Góra
Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuk Wizualnych oraz Biuro Wystaw Artystycznych Zielona Góra zapraszają na wystawę malarstwa Przemysława Mateckiego.

BWA Zielona Góra

Przemysław Matecki – Pomiędzy ruchem a statycznością

Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuk Wizualnych oraz Biuro Wystaw Artystycznych Zielona Góra zapraszają na wystawę malarstwa Przemysława Mateckiego.
Przemysław Matecki (ur. 1976 w Żaganiu), ukończył edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w pracowni Ryszarda Woźniaka (2002 r.). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Wszystkie realności są tylko „wypożyczone” naszym pragnieniom.1)
Relacja sztuki z rzeczywistością wydaje się być dziś bardzo podejrzana, co więcej jak pisze wybitny socjolog kultury Zbigniew Bauman współczesna sztuka sama jest jedną z wielu alternatywnych rzeczywistości.2) Przemysława Mateckiego fascynuje to, co porzucone a potem odzyskane z rzeczywistości. Jego malarstwo inteligentnie pasożytuje na niej. To co wydarte z otaczającego świata znajduje swoje miejsce w obrazach.
Interesuje go owa delueziańska wielorakość (multiplicté), która jest postawą współczesnego ponowoczesnego świata, która wypiera wszelką jednorodność, systemowość, hierarchizację – wszelką uporządkowaną dystrybucję – wszelką Tożsamość.3) Malarstwo to unaocznia regułę, w myśl której bezpowrotnie zatarła się granica pomiędzy fikcją a realnością, a świat usłany jest odłamkami lustra… Powtarzając za Jeanem Baudrillardem, choć może to wydawać się już zbyt wielkim banałem – dzisiejsza sztuka w oczywisty sposób jest kulturą symulacji, a nie reprezentacji.4) (…)
Przemysław Matecki mówi, że maluje „szumy”. To poniekąd jego wizja piękna w świecie klęski takich wartości jak „dobro” czy „prawda”. Interesują go „sytuacje wypożyczone”, pomiędzy, marginesy, pęknięcia i przede wszystkim odpady. Tematem jego wielowątkowego malarstwa są często zjawiska takie jak entropia czy kamuflaż, czyli sytuacje przystosowania – to postawa którą można określić jako rodzaj współczesnego nihilizmu. Maluje „rozpad” – niektóre płótna są jakby „rozdrapane”, gdzie z pod czarnych ran wydzierają anonimowe twarze i w tym właśnie sensie jego sztuka jest melancholijna. Jest to również malarstwo eklektyczne. Wiele tu znajdziemy odniesień do historii i tradycji. Począwszy od fascynacji klasycznymi tematami m.in. scenami batalistycznymi, malarstwem caravaggionistów, do zapożyczeń z tradycji awangardowych – inspiracji merzbau i sztuką Kurta Switters’a, pop artem i wreszcie ukłon w stronę tych artystów, których zafascynowała anestetyka punk. (…)
Malarstwo to niepokoi, bo trafnie opisuje uczucie, które Jean Baudrillard określił jako „ponowoczesna nerwowość”. „Ruchliwość”, która stanowi zarazem niepodważalną wartość tej sztuki sprawia, że nie można o niej napisać jednoznacznie i definitywnie, jest to bowiem rodzaj eseju o współczesności – bez początku i końca.
Fragmenty tekstu Joanny Zielińskiej do katalogu wystawy
Wystawa BWA Zielona Góra od 17 listopada do 10 grudnia 2006
Wernisaż 17 listopada godzina 18.00
koniec
17 listopada 2006
1) Motto jest cytatem z tekstu Alicji Kepińskej, „Postmodernizm pole wielu energii”, w „Postmodernizm”, Bunkier Sztuki, Kraków, 2003, s. 118.
2) Z. Bauman, „Ponowoczesność jako źródło cierpień”, Wydawictwo Sic!, Warszawa, 2000, s. 163.
3) A. Burzyńska, „Postmoderna: pomiędzy Wieżą Babel a Biblioteką Babel”, w „Postmodernizm”, Bunkier Sztuki, Kraków, 2003, s. 59.
4) J. Baudrillard, „Ekstaza komunikacji”, w Postmoden Culture, ed H. Foster, London/Sydney 1985, przeł. J Karłowski” Viel, o, Sophie, Poznań nr 1/1989, s 55.
BWA Zielona Góra
65-048 Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
tel. 68 325-37-26
fax 68 325-37-26
Czynne: wt-so 12-19; ni 11-17
Wstęp: 1,50 / 1,00 zł; we wtorki wstęp wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Zielona Góra
— Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Dorodango w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Stan nieważności w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rachunek z miłości platonicznej w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Świetlica w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Odludzkie w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rok Rzeźby w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Błogobzbzbzstan w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Pluralador w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Małe obrazy w Zielonej Górze

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.