Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

SYNCHRONICITY_ Warsaw, Palowanie, mapa Warszawy dla travellersów

Esensja.pl
Esensja.pl
Fundacja Bęc Zmiana
Przedstawiamy informacje dotyczące realizacji przygotowywanych przez Fundację Bęc Zmiana w najbliższym czasie:
— Synchronicity_Warsaw. Projekty dla Warszawy przyszłości. Wystawa projektów architektonicznych: otwarcie 29 maja, czynna do 15 czerwca;
— Finisaż Stadionu X-lecia. Odcinek 5. Spektakl na placu budowy: 31 maja;
— mapa Warszawy dla travellersów, zapowiedź publikacji.

Fundacja Bęc Zmiana

SYNCHRONICITY_ Warsaw, Palowanie, mapa Warszawy dla travellersów

Przedstawiamy informacje dotyczące realizacji przygotowywanych przez Fundację Bęc Zmiana w najbliższym czasie:
— Synchronicity_Warsaw. Projekty dla Warszawy przyszłości. Wystawa projektów architektonicznych: otwarcie 29 maja, czynna do 15 czerwca;
— Finisaż Stadionu X-lecia. Odcinek 5. Spektakl na placu budowy: 31 maja;
— mapa Warszawy dla travellersów, zapowiedź publikacji.
SYNCHRONICITY_Warsaw, plakat
SYNCHRONICITY_Warsaw, plakat
SYNCHRONICITY_Warsaw
Projekty dla Warszawy przyszłości
kurator: Jakub Szczęsny
organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Projekt dwuczęściowej wystawy w przestrzeni publicznej oraz w przestrzeni galerii Info Kultura. Celem wystawy jest rozpoczęcie publicznej dyskusji na temat wizji przyszłości Warszawy poprzez prezentację dwóch odmiennych strategii projektowych.
Obie części będą skontrastowane poprzez zestawienie ich w bezpośredniej bliskości.
No hear, no see / Ani widu, ani słychu
Na pierwszą część składa się 13 propozycji architektów z Azji, Europy, Australii i obu Ameryk, wybranych lub specjalnie przygotowanych dla Warszawy na bazie założenia, że stolica Polski pozostaje miejscem medialnie nieobecnym w świadomości świata, dając możliwość szerokiego pola interpretacji co do jej natury twórcom, inwestorom i turystom z zagranicy.
Projekty te stanowią również część publikacji „Warszawa” wydanej w grudniu 2007 roku.
Twórcy: DGT (Paryż), ECOSISTEMA URBANO (Madryt), ELEGANT EMBELLISHMENTS (Londyn/Berlin), Fabio Schillaci (Palermo), HUSOS (Madryt/Cali), IWAMOTOSCOTT (San Francisco), JHG (Mexico City), KOKKUGIA (Melbourne), MASS STUDIES (Seul), NAO (Filadelfia/Londyn), OSA (Nowy Jork/Los Angeles/Tel Awiw), RAMADOWN (Palermo/Tokio), STUDIO BASAR (Bukareszt).
SYNCHRONICITY_Warsaw, Kokkugia
SYNCHRONICITY_Warsaw, Kokkugia
Deep submergence / Głębokie zanurzenie
Druga część wystawy poświęcona jest hipotezom dotyczącym możliwych, unikalnych i charakterystycznych dla Warszawy modeli rozwoju. W przeciwieństwie do części pierwszej projekty są wynikiem szczegółowej analizy wykorzystującej wiedzę z zakresu systemów złożonych, demografii i ekologii.
Obok wystawy w galerii Info Qultura na placu Konstytucji stanie instalacja HOLON projektu Grupy Projektowej Centrala przedstawiająca Warszawę jako unikalny układ terenów zielonych mogący stanowić nową warstwę organizacji miasta.
Twórcy: CENTRALA (Warszawa), RAUMLABOR (Berlin), S’A ARQUITECTOS + Esestudio (Lizbona/ Barcelona).
Otwarcie wystawy: 29 maja 2008, godz. 19.00
Prezentacja prasowa: 30 maja 2008, godz. 13.00
Czas: 29 maja – 16 czerwca
Miejsce: Warszawa, Info Qultura, pl. Konstytucji 4
www.funbec.eu, www.synchronicity.pl
• • •
Palowanie, plakat
Palowanie, plakat
Finisaż Stadionu X-lecia w odcinkach. Odcinek 5.
Palowanie
Nocny spektakl na terenie budowy
annas kollectiv / Zürich
Czas i miejsce: sobota, 31 maja 2008, godz. 22.00
Stadion X-lecia, wejście przez tunel od al. Zielenieckiej.
annas kollektiv to platforma współpracy pomiędzy tancerzami, architektami, filmowcami i socjologami. Artyści traktują architekturę jako potencjalną scenografię miejską, stawiając pytania o społeczne, urbanistyczne i kulturowe znaczenia przez nią generowane. Ich interwencje odrealniają konkretne bryły i obiekty poprzez optyczne naruszenie praw grawitacji, sytemu wyjść ewakuacyjnych czy efekty świetlne. Powstają widowiska wpisane w parking podziemny, strukturę wieżowców lub dworce kolejowe. Podczas dwutygodniowej rezydentury w Warszawie annas kollektiv skonstruuje spektakl w ulegającym zmianom Stadion X-lecia. Wykorzystując instalacje świetlne i dźwiękowe oraz sprzęty na terenie budowy, artyści poddadzą miejsce artystycznej akupunkturze, wskażą powoli zanikające miejsca – m.in. historyczne fragmenty trybun, wejścia do tunelu lub punkty wbijania pali. Spektakl annas kollektiv jest też próbą odpowiedzi na brak debaty w Polsce na temat architektonicznego dziedzictwa realnego socjalizmu. Szwajcarska grupa zainspirowana architekturą Stadionu X-lecia jako wielopłaszczyznową przestrzenią inscenizacji historii zaproponuje swoją interpretację tego niesamowitego, znikającego obiektu.
Z udziałem: Anna Bürgi, Martin Bölsterli, Boris Hitz, Katrin Oettli, Deborah Suhner
Muzyka: m.Bunio.s
Kuratorka Finisażu Stadionu X-lecia: Joanna Warsza
Organizatorzy: Fundacja Bęc Zmiana i Fundacja Laury Palmer
wstęp 10 zł – cegiełka na Finisaż
rezerwacje: info@laura-palmer.pl
www.bec.art.pl, www.laura-palmer.pl, www.stadion-x.pl
• • •
Przewodnik, projekt okładki
Przewodnik, projekt okładki
Pierwsza mapa Warszawy dla młodych turystów
Już wkrótce mapa Warszawy przygotowana specjalnie z myślą o turystach w wieku 18-35, tzw. travellersach. Mapa powstała w wyniku współpracy europejskiej organizacji non profit USE-IT, Fundacji Bęc Zmiana i Biura Promocji m.st. Warszawy. Mapa jest anglojęzyczna, prezentuje wybrane 100 punktów w Warszawie wyselekcjonowanych w czasie researchu, w którym konsultowano treść mapy z przedstawicielami różnych środowisk, m.in. z właścicielami hosteli, w których travellersi się zatrzymują. Będzie ona dystrybuowana w różnych miastach europejskich.
Dotychczas ukazały się mapy i przewodniki: Bruksela i pięć map w Belgii, Rotterdam, Oslo, Malmo, Kopenhaga, Lublana. W tym roku oprócz Warszawy przygotowywana jest mapa Zurichu, Madrytu, Genewy. Trwają też prace nad mapą Wrocławia.
Teksty napisał Grzegorz Piątek, architekt i krytyk architektury, redaktor miesięcznika „Architektura-murator”, współpracujący wcześniej z Fundacją Bęc Zmiana przy anglojęzycznych publikacjach: prezentacji najnowszej generacji polskich architektów oraz alternatywnego przewodnika po Warszawie „notes.from.warsaw”. Grzegorz Piątek wraz z Jarosławem Trybusiem jest kuratorem Pawilonu Polskiego na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji.
Mapę zaprojektował grafik młodego pokolenia Dominik Cymer, znany jako autor projektów dla offowego kolektywu artystyczno-industrialnego Będzin Beat, zdobywca nagrody w Polskim Konkursie Reklamy KTR 2008 w kategorii „ilustracja reklamowa”. Ilustracje przedstawiające istotne elementy warszawskiego krajobrazu powstały we współpracy z Rafałem Szczepaniakiem.
USE-IT zajmuje się tworzeniem map i innych materiałów informacyjnych skierowanych do młodych ludzi, którzy podróżują po Europie i których budżet nie jest zbyt duży – tzw. travellersów. Celem USE IT jest robienie materiałów niekomercyjnych, pozbawionych wodolejstwa oraz możliwie aktualnych. Materiały USE-IT zawierają informacje, których travellersi naprawdę potrzebują: gdzie są najlepsze imprezy? Które muzeum w mieście naprawdę muszę zobaczyć? Jakie zwyczaje mają jego mieszkańcy?
Wydawnictwa USE-IT nie są kolejnym nudnym informatorem turystycznym. Mapy, przewodniki i strony internetowe pod znakiem USE-IT tworzą autorzy z danego miasta. Dzięki temu informacje nie są powierzchowne, napisane są z dystansem i humorem, a selekcja miejsc jest nietypowa. Są to bowiem mapy skierowane wyłącznie do młodych ludzi – zgodnie z zasadą, że jeśli coś jest dla każdego, to jest dla nikogo. Teksty w informatorach USE-IT pozbawione są promocyjnego bełkotu – opis wszystkich miejsc zawiera prawdziwe, użyteczne informacje. Są to też przewodniki niekomercyjne, nie ma w nich kryptoreklamy – wybór atrakcji: muzeów, barów, klubów powstaje niezależnie. Właściciele miejsc nie mogą zapłacić za znalezienie się w informatorze. Są to w końcu wydawnictwa maksymalnie aktualne – przed kolejnymi wydaniami wszystkie informacje w mapie są weryfikowane.
koniec
28 maja 2008
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
00- 533 Warszawa, ul. Mokotowska 65/7
tel. +48 22 625 51 24
fax +48 22 827 64 62

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Fundacja Bęc Zmiana, Narodowy Instytut Audiowizualny
— Rewolucja Cyfrowa Muzyki w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana, Państwowe Muzeum Etnograficzne
— Architektura VII Dnia w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana
— Uzdrowisko w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana
— Synchronicity 2012 w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana
— Żywoty zwierząt w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana
— Stypendium dla młodych artystów

Fundacja Bęc Zmiana, Galeria Raster
— Eksperyment nie może być kontynuowany w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana, Kordegarda
— Przystanki polskie w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana
— Miejska Rzeźba Wodna w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana
— Boniek w Warszawie

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.