Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Zbiory hrabiów Tarnowskich w Bibliotece Narodowej

Esensja.pl
Esensja.pl
„Ex Collectione Dzikoviana” – kolekcję sztuki hrabiów Tarnowskich z Dzikowa można podziwiać w Gmachu Głównym Biblioteki w Warszawie. Zazwyczaj rozproszone zbiory zostały zebrane i po raz pierwszy od 60 lat są dostępne dla zwiedzających. Wystawa zawiera nie tylko rzeźbę i fotografie, ale przede wszystkim obrazy i starodruki.

Esensja

Zbiory hrabiów Tarnowskich w Bibliotece Narodowej

„Ex Collectione Dzikoviana” – kolekcję sztuki hrabiów Tarnowskich z Dzikowa można podziwiać w Gmachu Głównym Biblioteki w Warszawie. Zazwyczaj rozproszone zbiory zostały zebrane i po raz pierwszy od 60 lat są dostępne dla zwiedzających. Wystawa zawiera nie tylko rzeźbę i fotografie, ale przede wszystkim obrazy i starodruki.
„Ex Collectione Dzikoviana” </br>Plakat wystawy
„Ex Collectione Dzikoviana”
Plakat wystawy
Wystawa została przygotowana w wielkim pietyzmem – prócz eksponatów umieszczonych na tle nowoczesnej scenografii, autorzy ekspozycji sięgnęli także po prezentacje multimedialne i instalacje wideo. Przestrzeń wystawowa została podzielona na dwie sale za pomocą sporych, czerwonych kolumn. W pierwszej umieszczono bibliofilskie zbiory Jana Feliksa Tarnowskiego, a w drugiej kolekcję malarstwa jego żony, Walerii.
Udostępnione zbiory są imponujące. Zwiedzający mogą zobaczyć prawie 200 książek i dzieł sztuki, wśród których znajdują się prace Alberta Cuypa, Agostino Caracciego, Bonifazio de’Pitatiego, Ottona Marseusa van Schriecka i Salvatore’a Rosa. Jednym z ciekawszych elementów zbioru jest kolekcja rzadkich miniatur i znany obraz Antona van Dycka „Portret Marii Villiers”.
Warte uwagi zwiedzających są także pokaźne zbiory książkowe. Elementy księgozbioru pochodzą z bibliotek Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego, a wiele z nich nie było wystawianych na ogląd publiczny od czasów uszkodzenia zbiorów podczas II Wojny Światowej. Do kolekcji należą m.in. pierwodruki dzieł Jana Kochanowskiego, rękopisy „Pana Tadeusza” i „Balladyny”, „Statuty Kazimierza Wielkiego” (tzw. Kodeks dzikowski), „Kronika polska” Wincentego Kadłubka, „Żołtarz Chrystusow” Władysława z Gielniowa oraz egzemplarze „Selenographii” Jana Heweliusza i „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika.
Uzupełnieniem wystawy są rzeźby i fotografie rodziny Tarnowskich. Obejrzeć można „Marka Aureliusza na koniu” Giuseppe Boschiego oraz „Chrystusa i Jana Chrzciciela jako bawiące się dzieci”. Ciekawym suplementem jest kolekcja obiektów, które uległy zniszczeniu podczas pożaru i wojny.
Wystawa „Ex Collectione Dzikoviana” w gmachu głównym Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim, przy al. Niepodległości 213 w Warszawie jest otwarta dla zwiedzających do 11 października, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, a w soboty 10.00-15.00.
koniec
1 września 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.