Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Prezenty świąteczne 2003: Filmy pod choinkę

Esensja.pl
Esensja.pl
Dołączamy się do niecnego procederu zachęcania czytelników do wydawania pieniędzy na prezenty świąteczne, tym razem przedstawiając listę 10 zestawów DVD, które się do tego celu, naszym zdaniem, znakomicie nadają. Na nasze usprawiedliwienie dodajemy, że sami chętnie znaleźlibyśmy pod choinką każdą z tych płyt, a więc polecamy je z absolutnie czystym sumieniem.

Esensja

Prezenty świąteczne 2003: Filmy pod choinkę

Dołączamy się do niecnego procederu zachęcania czytelników do wydawania pieniędzy na prezenty świąteczne, tym razem przedstawiając listę 10 zestawów DVD, które się do tego celu, naszym zdaniem, znakomicie nadają. Na nasze usprawiedliwienie dodajemy, że sami chętnie znaleźlibyśmy pod choinką każdą z tych płyt, a więc polecamy je z absolutnie czystym sumieniem.
Oto nasza lista:
1. Władca Pierścieni: Dwie wieże
To wręcz niesamowite jak dynamicznie rozwija się rynek DVD. Wydanie filmu na tym nośniku staje się nie mniejszym wydarzeniem, niż premiera kinowa. Bowiem, czyż można się oprzeć czteropłytowemu wydaniu jednego z najlepszych filmów ostatnich lat, który nie tylko zostaje rozszerzony do rzucającej na kolana prawie 4 godzinnej wersji, ale i okraszony prawdziwie królewskimi dodatkami? Czy jakikolwiek fan może się oprzeć takiemu pakietowi? Chyba tylko ten, kto ma nadzieję, że po zakończeniu trylogii pojawi się pakiet jeszcze raz bijący na głowę dotychczas wydane zestawy. Ale co do tego nie mamy pewności, a wiemy, że bieżące wydanie „Dwóch wież” ze wszech miar zasługuję na uwagę. Jedyną wadą jest fakt, że może zachęcać do dalszych wydatków – szarżę jazdy Rohanu na pewno najlepiej oglądać na jak największym ekranie.
Dodatki:
Cztery komentarze: reżysera, scenarzystów, scenografów, producentów i aktorów. Od powieści do scenariusza – planowanie filmu. Scenografia i inspiracje. Jak pokazać Śródziemie na dużym ekranie, Od storyboardów do prewizualizacji. Wizyta w Weta Workshop. Atlas Śródziemia – Śladami Drużyny Pierścienia. Interaktywna mapa Nowej Zelandii pokazująca miejsca, w których powstawał film. Galerie szkiców i rysunków z komentarzami artystów. Aktorzy na placu boju – przygotowanie do walki na miecze. Relacja z planu filmowego. Efekty komputerowe, jak powołano do życia armie Orków. „Maxi-miniatury” – spojrzenie na miniatury wykorzystane w filmie. Galerie zdjęć z planu i fotografii aktorów. Tworzenie dźwięków Śródziemia
Dla kogo? Dla wszystkich
2. Alien Quadrilogy
Jeszcze niedawno wydawało się, że czteropłytowe wydanie kwadrylogii Scotta-Camerona-Finchera-Jeuneta o Obcych to najciekawsza propozycja hard sf na DVD. Ale tym razem otrzymujemy aż 9 płyt, z reżyserskimi wersjami wszystkich filmów (a ta wersja choćby w przypadku „Aliens” niesie więcej światła na niecne zamiary korporacji Weyland-Yutani) i mnóstwem materiałów dodatkowych. Prawdziwa uczta dla miłośników paskudnych oślizgłych istot pochodzących z chorej wyobraźni H.R. Gigera.
Dodatki:
Kinowa i reżyserska wersja „Obcego: 8 pasażera Nostromo”. Star Beast: Rozwinięcie pomysłu, The Visualists: Reżyseria i projektowania, Fear of the Unknown: Shepperton Studios, The Darkest Reaches: Nostromo i Planeta Obcych, Ósmy pasażer: prace nad postacią potwora (ok. 31 min.), Galerie, Future Tese: Muzyka i montaż, 7 scen usuniętych, Outward Bound: Efekty wizualne, A Nightmare Fulfilled: Reakcje na film
Kinowa i reżyserska wersja „Obcego: Decydujące starcie”. 57 Years Later: ciąg dalszy historii, Building Better Worlds: Od pomysłu do realizacji, Preparing For The Battle: Casting i charakteryzacja, Pierwsze, wstępne animacje z komentarzami, Galerie, This Time It’s War: Pinewood Studios, The Risk Always Lives: Broń i akcja, Bug Hunt: prace nad postacią potwora, Two Orphans: Sigourney Weaver i Carrie Henn, Beauty and the Bitch: Walka, Galerie fotosów: z produkcji, broń i pojazdy, kostiumy, postać Obcego, The Final Countdown: Muzyka, montaż i dźwięk, The Power of Real Tech: Efekty wizualne, Aliens Unlished: Reakcje na film, Galerie fotosów: efekty wizualne, zdjęcia z prac wykończeniowych i premiery.
Kinowa i rozszerzona wersja „Obcego 3”, Development: Dokończenie historii, Tales Of The Wooden Planet: Wizja Vincenta Warda, Pre-produkcja cz. 3, Xeno-Erotic: Przeprojektowywanie H.R. Gigera, Galerie: projekty, scenopisy, Furnace Construction: Upływ czasu, Adaptive Organism: Prace nad postacią potwora, Adi’s Workshop, Sceny w różnych ujęciach, Galerie, Optical Fury: Efekty wizualne, Muzyka, montaż, dźwięk, Post Mortem: Reakcje na film, Galerie
Kinowa i rozszerzona wersja „Obcego: Przebudzenie”, From the Ashes: Przywrócenie do życia historii, French Twist: Reżyseria i projekty, Under the Skin: Casting i charakteryzacja, Potwory i kostiumy – testy, Pre-Visualisations – Próby – Różne ujęcia, Galeria fotosów Marka Carro, scenopisy, Death From Below: Zdjęcia podwodne, In The Zone: Scena gry w koszykówkę, Unnatural Mutation: Prace nad postacią potwora, Galerie, Genetic Composition: Muzyka, Virtual Aliens: Rzeczywistość wygenerowana komputerowo, A Matter of Scale: Zdjęcia miniatur i modeli, Critical Juncture: Reakcje na film, Galerie
9-płyta, na której znajda się unikalne dodatki do wszystkich 4 filmów opublikowanych w pakiecie. Za dużo ich jest, aby wszystkie wymieniać.
Dla kogo? Dla miłośników klasycznej fantastyki i fanów Obcych Istot, Wyskakujących z Klatki Piersiowej.
3. X-men I i II (zestaw 4-płytowy)
Udana ekranizacja kolejnego superbohaterskiego komiksu. Tym razem historia broni się także doskonale jako osobne dzieło filmowe – przygodowy, efektowny obraz science fiction, nie pozbawiony również pewnych ambicji – oczywiście na poziomie dzieła popularnego. Co ciekawe, tym razem część druga wcale nie ustępuje pierwszej. Czekając na obowiązkową część trzecią, warto obejrzeć dwa filmy o świecie zamieszkanym przez mutantów o ponadnaturalnych zdolnościach.
Dodatki:
Sceny usunięte, komentarze twórców, reklamówki telewizyjne, galeria fotosów, historia X-menów, pre-produkcja, produkcja i post-produkcja, materiały dokumentalne, galeria, oryginalne zwiastuny kinowe.
Dla kogo? Dla miłośników komiksów.
4. Indiana Jones – trylogia
Trzech części przygód szalonego archeologa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ani nikogo do nich zachęcać. Dodajmy więc jedynie, że do zestawu dołączona jest czwarta płyta z bogatymi materiałami dodatkowymi.
Dodatki:
Indiana Jones: jak powstała trylogia, światło i magia w trylogii Indiana Jonem, efekty dźwiękowe w trylogii Indiana Jones, wyczyny kaskaderskie w trylogii Indiana Jonem, muzyka w trylogii Indiana Jones, oryginalne zwiastuny filmów, zwiastun do gry komputerowej „Indiana Jones and Emperor’s Tomb”.
Dla kogo? Dla miłośników przygody i archeologii.
5. Casablanka
Jeden z tych filmów, które można oglądać raz za razem. Po pierwsze – dla klasycznej, romantycznej historii miłosnej, po drugie (istotniejsze) – dla Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman, po trzecie – dla nieśmiertelnych tekstów, od których aż roi się w tym filmie – „Ze wszystkich barów na całym świecie musiała wybrać właśnie mój”, „Dlaczego przyjechałeś do Casablanki? – Do wód. – Ale tu jest pustynia! – Źle mnie poinformowano”, czy „Wydaje mi się, że to początek pięknej przyjaźni”. A jeśli wydanie zawiera na dodatek mnóstwo ciekawych materiałów – to już naprawdę trzeba je mieć na własność.
Dodatki:
Zwiastun filmowy, reportaż: wspomnienia z dzieciństwa; niedawno odkryte sceny dodatkowe i ujęcia niewykorzystane; galeria niewykorzystanych motywów muzycznych z sesji nagraniowych; sylwetka Bogata, Lauren Bacall przedstawia: Musisz to pamietać – w hołdzie Casablance, radiowa adaptacja filmu z udziałem trojga odtwórców głównych ról, Who Holds Tomorrow?: premierowy odcinek serialu TV z 1955 r., który powstał na kanwie filmu; film „Marchewblanca” z udziałem Królika Bugsa i innych bohaterów kreskówek; galeria produkcyjna
Dla kogo? Dla wszystkich.
6. 8 kobiet
Nie jest może „8 kobiet” najambitniejszą produkcją, ale na pewno to film, który ogląda się z niemałą przyjemnością. „8 kobiet” to dowcipne połączenie komedii, kryminału w stylu Agaty Christie i musicalu, z barwną kiczowatą scenografią, przerysowanym aktorstwem i klasyką francuskiej piosenki. Jeśli zaakceptujecie tę konwencję, doskonała zabawa gwarantowana.
Dodatki:
Reportaż z planu filmowego, sceny odrzucone i potknięcia, przedpremierowy pokaz – Champs-Elysee, 29 stycznia 2002, Pascaline Chavanne – o kostiumach, Catherine Deneuve – Konferencja prasowa – Festiwal w Berllinie 2002, portrety aktorek, 8 kobiet o filmie
Dla kogo? Dla kobiet.
7. Król Lew
Klasyka kina dziecięcego, film, który wyznaczył nowe standardy animacji. Doskonałe wykonanie od strony technicznej, połączone tym razem z poważniejszą fabułą o dojrzewaniu. Być może właśnie dzięki temu filmowi okazało się, że na filmach dziecięcych dorośli wcale nie muszą się nudzić i dzięki niemu obecnie animacja ma się aż tak dobrze.
Dodatki:
Dwie wersje filmu, gra: Poznaj swój charakter,"Krąg życia” – teledysk, gra Timona: Złap żarcie i sprawdź swoją zręczność, gra: Odgłosy Pumby, sceny usunięte i porzucone pomysły, zwierzęta u Disneya, magia realizowania filmu, wywiad z Julie Taymor, dekoracje, kostiumy, maski, kukiełki, poznaj aktorów; sceny spoza kadru, projektowanie postaci, animacja komputerowa, wpływy sztuki afrykańskiej, ekskluzywne wywiady z Sir Eltonem Johnem i Timem Ricem, teledyski
Dla kogo? Dla dzieci.
8. Spirited Away – w krainie bogów
Bardzo piękny, wręcz urzekający wizualnie film. Warto go mieć na DVD choćby po to, aby przyglądać się każdemu szczególikowi w odtworzonych z drobiazgową doskonałością wnętrzach boskiej łaźni. A na dodatek rozkoszować pięknem podróży pociągiem przez zalane łąki. Dla chętnych – lekcja japońskiej kultury i religii, chyba ciekawsza w takiej właśnie formie.
Dla kogo? Dla rodziców i dzieci.
9. Noc żywych trupów
„Noc żywych trupów” to oczywiście klasyka horroru, ale także jedno z najciekawszych wydań DVD w tym roku. Oprócz właściwego filmu w zestawie otrzymamy bowiem także pasjonujący dokument „Amerykański koszmar” opowiadający o historii horroru z wypowiedziami mistrzów gatunku, wiele ciekawych dodatków o samej „Nocy…”, a także książeczkę z oryginalnym scenariuszem filmu i zajmującym artykułem o nim. Dla miłośników horroru – zestaw obowiązkowy.
Dla kogo? Dla miłośników grozy.
10. Kolekcja Chaplina
Na koniec coś z klasyki. Jeśli macie koło 30-tki nie możecie nie pamiętać telewizyjnych wznowień filmów z Charliem Chaplinem na początku lat 80-tych. To się oglądało! Naprawdę, czekało się na te filmy, tak jak dzisiejsze dzieci czekają na (tfu)! „Power Rangers”. Ale, nie wiedząc o tym, przynajmniej pasjonowaliśmy się wówczas czymś, co było filmowymi arcydziełami.
W zestawie: Dyktator, Dzisiejsze czasy, Gorączka złota, Brzdąc, Światła wielkiego miasta, Światła rampy, Pan Verdoux, Cyrk, Paryżanka, Król w Nowym Jorku, dokument Charlie: Życie i twórczość Charlie Chaplina.
Dla kogo? Dla lubiących klasykę trzydziestolatków
koniec
1 grudnia 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.