Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Weekendowa Bezsensja: Tuzin jaj na święta (i jedna pisanka)

Esensja.pl
Esensja.pl
Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Nic tak bardzo nie kojarzy się ze świętami jak… choinka. Wróć! Nie te święta. Nic tak bardzo nie kojarzy się ze świętami wielkanocnymi jak jaja, symbol życia i paru innych spraw. W dzisiejszej Bezsensji zapoznajcie się więc z zestawem bardzo zróżnicowanych filmowych i komiksowych jaj. Jaj w tropikach jednak nie będzie, bo nadal uważamy to tłumaczenie za idiotyczne. Ale Bena Stillera nie zabraknie.

Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Weekendowa Bezsensja: Tuzin jaj na święta (i jedna pisanka)

Nic tak bardzo nie kojarzy się ze świętami jak… choinka. Wróć! Nie te święta. Nic tak bardzo nie kojarzy się ze świętami wielkanocnymi jak jaja, symbol życia i paru innych spraw. W dzisiejszej Bezsensji zapoznajcie się więc z zestawem bardzo zróżnicowanych filmowych i komiksowych jaj. Jaj w tropikach jednak nie będzie, bo nadal uważamy to tłumaczenie za idiotyczne. Ale Bena Stillera nie zabraknie.
JAJO O JAJO? NIE PRZY JEDZENIU, JAK BOGA KOCHAM!
Jajeczko odkręcane („Seksmisja”)
Jajo przyszłości. Koniec z niedogotowanym żółtkiem, nieodchodzącą skorupką, problemami z usunięciem jej ostatnich fragmentów. W roku 2044 jaja się… odkręca! Po prostu zdejmuje się małą pokrywkę, by odsłonić smakowite (?) białko. Wygodnie, oszczędnie i praktycznie. Pytanie jedynie brzmi – jaka hodowla powołała do życia kury znoszące odkręcane jajka? Bo przecież, zgodnie z powszechną strategią marketingową – nawet takie jaja w marketach byłyby reklamowane jako wiejskie.
Jaja Bena Stillera („Sposób na blondynkę”)
Jedna z najbardziej wstrząsających (zwłaszcza dla mężczyzn) scen w kinematografii światowej pochodzi z filmu „Sposób na blondynkę”. Ben Stiller z imponującą fryzurą szykuje się na randkę z bardzo atrakcyjną Mary. Niestety – stres bierze górę. Stiller podczas zapinania swoich spodni przycina sobie zamkiem własne genitalia! Cierpimy wraz z nim, a twórcy filmu, bracia Farrelly, nie oszczędzą nam nawet wyrazistego widoku owych przyciętych przez rozporek klejnotów! Takich jaj nie sposób zapomnieć. Auć. Auć. Auć.
Po namyśle postanowiliśmy nie zamieszczać zdjęcia jaj Stillera – zbyt drastyczne. Jeśli jednak bardzo chcecie je obejrzeć, zajrzyjcie TUTAJ.
Jajo Obcego („Obcy – ósmy pasażer Nostromo”)
Jajo Obcego jest w zasadzie klasycznym jajem – tworem biologicznym pozwalającym na wyklucie się nowej żywej istoty. Troszkę skomplikowany jest tylko proces rozwojowy. Z jaja nie wykluwa się bowiem finalna wersja stworzenia, lecz pewna forma pośrednia – tak zwany facehugger czyli „twarzołapacz”, przysysający się do twarzy osoby, która miała nieszczęście zacząć bawić się owym jajem. Facehugger następnie wprowadza zarodek dorosłej istoty do przewodu pokarmowego żywiciela, a potem… mamy jedną z najsłynniejszych krwawych scen w historii kina. Koszyk jaj Obcego mógłby wyglądać ciekawie na świątecznym stole, ale pisanek z nich nie radzimy robić.
Jajo Faberge („Oceans Twelve”)
…czyli jeden z najsłynniejszych klejnotów carskiej Rosji. Jaj wykonanych z metali szlachetnych i udekorowanych kosztownymi kamieniami wyprodukowano w XIX i na początku XX wieku 105. Do dzisiaj zachowało się tylko 69, ale od dawna kuszą one wyobraźnie złodziei i flmowców. Jajo Faberge jest MacGuffinem np. w „Ocean’s Twelve” Stevena Soderbergha. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej jaj Obcego z pewnością nikt nie wzgardziłby ładną świąteczną dekoracją z jaj Faberge. Niekoniecznie wszystkich, z pięć nam do szczęścia wystarczy…
Jaja zbrodni („Funny Games”)
…czyli jajka, które dały pretekst dwóm psychopatycznym mordercom na wejście do domu spokojnej rodziny w „Funny Games” Michaela Hanekego (nieważne czy wersji austrackiej, czy amerykańskiej). Dwóch młodych ludzi przychodzi z prośbą o pożyczenie kilku jajek. Niestety, jaja przypadkowo spadają na podłogę i tłuką się – jak to z jajami bywa. Pani domu z westchnieniem przygotowuje drugą paczkę – ale tę też młody człowiek upuszcza. I my już wiemy, a bohaterowie się domyślają, że wcale nie o jaja tu chodziło…
Kosmiczne jaja („Spaceballs”)
Planeta Kosmiczne Jajo zamieszkana jest przez niezbyt sympatyczne kreatury, które najpierw zużyły swoją atmosferę, a potem próbują skraść powietrze swym pokój miłującym sąsiadom z planety Druidia. Oficjalne umundurowanie żołnierzy Kosmicznego Jaja to hełmy w kształcie jaj, a karą za niesubordynację będzie promień skierowany wprost… no, domyślacie się gdzie. Takie to jaja.
Jaja obozowe („Uciekające kurczaki”)
Jaja są podstawowym powodem bezprzykładnego ograniczenia wolności osobistej, przy którym baza Guantanamo wygląda na obóz letniskowy. Grupa kur jest przetrzymywana bez wyroku i bez możliwości kontaktu z adwokatem na terenie zamkniętym i pilnie strzeżonym. Codziennie znoszone przez nie jaja zostają zarekwirowane. Trudno się dziwić, że kury zaczynają przygotowywać plan ucieczki. Ręce precz od naszych jaj!
A W KOMIKSIE TEŻ NIEZŁE JAJA…!
Jaja bojowe (T. Baranowski – „W pustyni i w paszczy”)
Według doradców znanej w komiksowym światku firmy konsultingowej „Bąbelek & Kudłaczek” jaja są towarem niepoddającym się zwykłym prawom rynku. Nawet na zepsutym jaju potrafią się dorobić. Warunek jest jeden: trzeba uderzyć w militarne klimaty. Tylko pamiętajcie, strusie jaja to kaliber przeznaczony na grubego zwierza – na nasze krajowe drapieżniki wystarczą zwykłe kurze.
Jajko magiczne (Peyo – „Smerfy”)
W wielu kulturach jajko to symbol dobrobytu, obfitości i innych takich. Często było postrzegane jako rzecz magiczna. Smerfna cywilizacja Smerfów podeszła do sprawy smerfnie – przepraszam, dosłownie – i wykombinowała sobie jajko magiczne. Podchodzisz, stukasz, wypowiadasz życzenie i voilà. Bez limitu, abonamentu – takie rzeczy tylko w Smerfie. A że jajo żadnego firewalla na głupoty nie miało, to się biedny Papa Smerf musiał namęczyć, żeby durne życzenia odkręcić.
Jajko czy kura? (Dupanloup – „Cubitus”)
Uczeni od czasów starożytnych próbują rozwikłać ten arcytrudny dylemat, co było pierwsze – jajko czy kura. Wygląda na to, że tę odwieczną zagadkę rozwiązał sympatyczny piesek z żółtym ogonkiem. Najpierw jajko, a potem to już dowolnie: pies, kot, krowa. I tak na koniec każdy zaczyna gdakać. Niezłe jaja!
Smocze jajo (Janusz Christa – „Zamach na Milusia”)
Co wspólnego mają smoki z kukułkami? Wygląda na to, że przyjęły od nich zwyczaj podrzucania jajek innym. I jest im wszystko jedno, kto to jajko wysiedzi. Może to być kokoszka, może też być Kokosz. Na szczęście okazało się, że wykluty smok (a raczej smocze) miał też z ptactwem domowym wspólną cechę – był jaroszem.
Jajo mroku (Loisel, Le Tendre – „Jajo mroku”)
Dzieło Loisela i Le Tendre’a zahacza trochę o pastisz, ale przede to historia fantasy, więc wymyślnych artefaktów zabraknąć tam nie może. Znajdujemy tu ptaka czasu, księgę bogów, Muszlę Ramora oraz oczywiście jajo, w tym wypadku Jajo Mroków. I wygląda na to, że – last but not least – w całej tej historii o Pelissie, Bragonie i innych jajo okazało się najważniejsze. To z niego narodził się ptak czasu, przynoszący Akbarowi noc i dzień, księżyc i gwiazdy, a na koniec słońce. Innymi słowy: na początku było jajo. Z tą głeboką myślą pozostawiamy Was na święta.
• • •
A na koniec… pisanka!
Horpyna z „Ogniem i mieczem”
Dlaczego? Bo jej rolę odgrywa niejaka Rusłana Pysanka. Nie znamy innego aktora, którego nazwisko aż tak bardzo kojarzyłoby się z malowanymi jajami. Nie mamy pojęcia, co to nazwisko oznacza po ukraińsku, ale tak bardzo nam pasuje do świątecznego rankingu, że nie mamy zamiaru się dowiadywać.
koniec
11 kwietnia 2009

Komentarze

30 III 2013   13:10:28

Spieszę poinformować, że "pysanka" to ozdabiane na Wielkanoc jajko ;) http://en.wikipedia.org/wiki/Pysanka

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
Marcin Osuch

28 IV 2024

Każdy smok ma swój słaby punkt ukryty pod którąś z łusek. Tak było ze Smaugiem z „Hobbita”, tak było też ze smokiem z przygód Jonki, Jonka i Kleksa. A że w przypadku tego drugiego chodziło o wentyl do pompki? Na tym polegał urok komiksów Szarloty Pawel.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Kraina bez gwiazd
— Marcin Osuch

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
— Marcin Osuch

Uczmy się języków!
— Marcin Osuch

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

„Szalony Kojot” przez dwie chmury?
— Marcin Osuch

Aparat, góry, człowiek
— Marcin Osuch

Niech prezydent się tym zajmie
— Marcin Osuch

Po komiks marsz: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Po komiks marsz: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ratunek czy porwanie?
— Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.