Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Czyste niebo cały dzień w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
Od 11 październia do 2 listopada w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach odbędzie się wystawa prac Mariana Osliso pt. „Czyste niebo cały dzień”.

Galeria Rondo Sztuki

Czyste niebo cały dzień w Katowicach

Od 11 październia do 2 listopada w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach odbędzie się wystawa prac Mariana Osliso pt. „Czyste niebo cały dzień”.
Wystawa „Czyste niebo cały dzień…” stanowi podsumowanie 30 lat pracy twórczej prof. Mariana Oslislo, pedagoga katowickiej ASP, od początku swej kariery zawodowej związanego z macierzystą uczelnią, a także jej rektora w latach 2005-2012. Retrospektywnego charakteru wystawy, prezentującej plakaty, kaligrafie oraz projekty z obszaru szeroko rozumianych form wydawniczych, dopełnią nowe realizacje pozostające na styku rozmaitych konwencji i form artystycznej ekspresji.
Koncepcja wystawy zakłada wzajemne przenikanie się trzech przestrzeni –tej wyznaczonej zasięgiem określonych wzajemnych relacji i sytuacji artystycznych, drugiej – prywatnej, w której obserwujemy swoistą grę z miejscem i przestrzenią, wreszcie – będącej próbą uchwycenia ulotności czasu i zmieniającego się świata.
Poniżej kilka słów od kuratora wystawy, Marka Zielińskiego:
Szanowni Państwo, zaproszenie które w tej chwili otrzymaliście informuje Was, że stajemy przed na pozór prostym faktem uczestnictwa w wystawie podsumowującej 30 lat działalności artystycznej oraz projektowej Mariana Oslislo, obejmującej swym obszarem prace twórcy z różnych okresów jego aktywności, w tym grafiki, plakaty, fotografie, filmy, projekty książek, projekty typograficzne, prace multimedialne. Dla każdego czytającego słowa zaproszenia, jak i później dla większości oglądających wystawę, może to wywołać pełną zaintrygowania lub też niepokoju reakcję wzniosłości. Głównym elementem tej reakcji jest matematyczna wzniosłość, która wychodzi od pojęcia liczby, w tym przypadku – magiczne 30. Jednakże kategoria wzniosłości, do której chciałbym się odwołać nie dotyczy tylko i wyłącznie tak pojmowanej wielkości, odwołującej się do umownej jednostki miary i będącej tylko i wyłącznie relatywnym pojęciem. Odwołuję się tutaj do estetycznej kategorii wzniosłości, wzniosłości dynamicznej, którą swym „czystym rozumem” wypracowuje Kant w „Krytyce władzy sądzenia”.
Wzniosłość, jak zaznacza Kant, jest zawsze połączona z przyjemnością oraz bólem, oraz nade wszystko z tym, iż władzę nad oceną rzeczywistości, poza rozumem oraz intelektem, sprawuje wyobraźnia. Przyjemność z posługiwania się wyobraźnią staje się konstytutywnym elementem twórczości Mariana Oslislo. Układ wystawy zdaje się potwierdzić wprowadzenie kategorii wzniosłości w przestrzeń galerii za pomocą kategorii „ujmowania” oraz „scalania”. Dzięki kategorii ujmowania wprowadzeni zostajemy w układ następujących po sobie elementów wystawy, podążamy wzdłuż osi, stajemy się wędrowcem rozpoczynającym wędrówkę ad infinitum. Z drugiej strony odczytanie i scalanie wystawy wymaga odwołania się do modelu książki, a w konsekwencji do modelu czytania. Próbując zrozumieć oraz połączyć poszczególne elementy prezentacji nasze oko będzie poruszać się horyzontalnie, jednakże nasz umysł musi wertykalnie połączyć nawarstwiające się rozumienie tego, co zostało przedstawione. „Czyste niebo cały dzień…” nie posiada tutaj znaczenia i wymiaru wyłącznie symbolicznego, lecz również wymiar pewnego konstruktu architektonicznego. Niebo uzyskuje wymiaru sklepienia, kopuły lub po prostu dachu, pod którym mieszkamy, egzystujemy, jest przestrzenią, w której czujemy się wolni lub skrępowani, gdzie żyjemy bezpieczni lub w ciągłym niepokoju. To jest po prostu nasz dom, o którym w tych kategoriach pisał m.in. Arystoteles czy też Kant, to jest również miejsce, o którym mówi artysta: „Urodziłem się w domu”.
koniec
12 października 2012
Galeria Rondo Sztuki
40-121 Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
tel. 32 720 11 32
Czynne: wt-pi 11.00-19.00; so-ni 10.00-18.00

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2012-10-11 18:00
Do: 2012-11-02
Galeria Rondo Sztuki, Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

Najnowsze

Czuły obserwator w Krakowie
Muzeum Krakowa

28 VI 2024

„Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator (1866-1940)”
Otwarcie wystawy: 27 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wystawa czynna 28.06.2024 – 3.11.2024

więcej »

Promocja: Jak nosić golfy męskie? Stylowy poradnik

27 VI 2024

Golfy męskie to klasyka garderoby panów, która powraca co sezon, zachwycając swoją wszechstronnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golfy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wkomponować ten element garderoby w swoje stylizacje.

więcej »

Roman Żołyniak. Retrospekcje w Słupsku
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

27 VI 2024

Roman Żołyniak / RETROSPEKCJE
15.06 – 28.07.2024
Baszta Czarownic w Słupsku

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria Rondo Sztuki
— Kiedy matematyk spotyka artystę w Katowicach

BWA Katowice, Galeria Rondo Sztuki
— Prześwity i (nie)pamięci w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Design it w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Miszung w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Ryby, ptaki, ssaki i inne wilkołaki w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Szczere kłamstwa w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Mapy Światła w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Pano-rama 2013 w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— Wszystko poza tym w Katowicach

Galeria Rondo Sztuki
— SilesiaTopia we Wrocławiu

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.