Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Visitor w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
Od 25 stycznia do 17 lutego w BWA w Zielonej Górze odbędzie się wystawa autorstwa Wojciecha Gilewicza pt. „Visitor”.

BWA Zielona Góra

Visitor w Zielonej Górze

Od 25 stycznia do 17 lutego w BWA w Zielonej Górze odbędzie się wystawa autorstwa Wojciecha Gilewicza pt. „Visitor”.
Bardzo interesuje mnie koncepcja globalnej turystyki wraz ze wszystkimi jej ograniczeniami i sposobem uprawiania. Dość łatwo sobie wyobrazić agencję turystyczną, oferującą oprócz regularnego zwiedzania, jednodniowe doświadczenie bezdomności na ulicach takich miast, jak Warszawa, Paryż, Seul, Londyn, Tokio czy Nowy Jork. Turyści są coraz częściej zainteresowani niekonwencjonalnymi doświadczeniami, umożliwiającymi im odgrywanie różnych ról. Interesujące może być także odegranie roli „Innego” przez ograniczony okres, w zabezpieczonym środowisku. Tylko po to, żeby sprawdzić, jak to jest. Tutaj przenoszę moją uwagę na kwestie społeczne i eksperymentuję z działaniami performatywnymi, jako że właściwie nigdy malarstwo i wideo nie mogą w pełni oddać rzeczywistości. Podejście to w żaden sposób nie służy ośmieszeniu osób bezdomnych, ani krytyki relacji społecznych w danym kraju. Moją intencją jest raczej pokazanie niezmienności ludzkiej kondycji, bez względu na to gdzie się mieszka i jakie relacje funkcjonują w danym miejscu.
Wojciech Gilewicz studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza, gdzie w 1999 uzyskał dyplom z malarstwa (aneks z fotografii). Artysta mieszka i pracuje w Warszawie i Nowym Jorku. Gilewicz jest malarzem, fotografem, autorem instalacji i filmów wideo. W swoich pracach, które sytuują się zazwyczaj na styku wszystkich tych dyscyplin, artysta podejmuje problem zacierania się granic między rzeczywistością a jej przedstawieniem w sztuce. Za motyw przewodni całej twórczości Wojciecha Gilewicza uznać można chęć pokazania, jak względny i zmienny jest nasz odbiór otaczającego świata oraz jak płynne mogą być granice między rzeczywistością a jej odbiciem w sztuce. Gilewicz prowokuje do refleksji nad mechanizmami rządzącymi naszą percepcją i nad kulturowymi uwarunkowaniami naszego widzenia. Wojciech Gilewicz jest także autorem fotograficznego cyklu autobiograficznego Oni / Them powstającego od 2002 roku. Gilewicz wystawiał w kraju i za granicą m. in. w instytucjach takich jak: SculptureCenter, Nowy Jork; Warszawa; Contemporary Art Museum St. Louis; Muzeum Sztuki w Łodzi; Museum of Contemporary Art, Belgrad; Muzeum Narodowe / Królikarnia w Warszawie; Fondation Deutsch de la Meurthe, Paryż; Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa; Pianissimo Gallery, Mediolan; Zendai Museum of Modern Art, Szanghaj; castillo/corrales, Paryż; CSW Zamek Ujazdowski / Galeria Laboratorium, Warszawa; Museums of Bat Yam; ISCP Gallery, Nowy Jork; Museum of Fine Arts, Iwano-Frankiwsk; FRAC Limousin, Limoges; Real Art Ways, Hartford; National Museum of Contemporary Art / Changdong Art Studio, Seul i Aspen Art Museum. Filmy wideo artysty można było oglądać m. in. w instytucjach takich jak: Centre Pompidou, Paryż; Galeria Foksal, Warszawa; HKW, Berlin; Palais de Tokyo, Paryż i Reina Sophia National Museum, Madryt.
koniec
26 stycznia 2013
BWA Zielona Góra
65-048 Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
tel. 68 325-37-26
fax 68 325-37-26
Czynne: wt-so 12-19; ni 11-17
Wstęp: 1,50 / 1,00 zł; we wtorki wstęp wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2013-01-25 18:00
Do: 2013-02-17
BWA Zielona Góra, Zielona Góra, Al. Niepodległości 19

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »
Rysunek piórkiem „Plakatowanie wyroków Śmierci”, Mieczysław Wątorski (1903-1979), Kraków 1965, wł. Muzeum Krakowa

Spirala zbrodni w Krakowie
Fabryka Schindlera

28 V 2024

Wystawa czasowa „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci”
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Czas trwania wystawy: 25.05.2024 - 01.06.2025

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Zielona Góra
— Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Dorodango w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Stan nieważności w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rachunek z miłości platonicznej w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Świetlica w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Odludzkie w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rok Rzeźby w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Błogobzbzbzstan w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Pluralador w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Małe obrazy w Zielonej Górze

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.