Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Niechcący w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
Zapraszamy na otwartą w czwartek 19 lutego wystawę „Niechcący. Kolekcja vlepvnetu.”. Wystawa będzie czynna do 15.03.2015.

BWA Zielona Góra

Niechcący w Zielonej Górze

Zapraszamy na otwartą w czwartek 19 lutego wystawę „Niechcący. Kolekcja vlepvnetu.”. Wystawa będzie czynna do 15.03.2015.
Nie jest tajemnicą, że zbieramy prace polskich artystów street art, a również dokumentację i przeróżne zabytki związane z naszą sceną. Nasza kolekcja – tak jak żywa istota posiada sztywny rdzeń i szereg miękkich organów.
Twardy rdzeń budują obrazy najciekawszych i najbardziej uznanych twórców polskiej sztuki ulicy, unikalne archiwalia, jak szkice, projekty, narzędzia pracy, oraz wiele innych rzeczy na pewno bardzo cennych dla wielbicieli i badaczy sztuki ulicznej, a zapewne również posiadających wymierną wartość rynkową. Rdzeń ten ukształtował się dlatego, że wiele zjawisk wywodzących się z offowego nurtu zdobyło szersze uznanie, a nawet nabrało już charakteru historycznego i aura obiektywnej wartości gęstnieje wokół nich w sposób coraz bardziej wyczuwalny. Nie pozostajemy obojętni na te zewnętrzne procesy i otaczamy najczulszą opieką to co historyczne, rzadkie, lub co wyszło spod ręki uznanych autorów.
Ale nigdy nie zapominamy, że zanim ten rdzeń stwardniał, to znaczy zanim prace Krika, M-City, czy Czarnobyla stały się cennymi rarytasami, byliśmy gospodarzami kupy papierów, dykt, banerów i tektur z pracami szeregu zaprzyjaźnionych twórców. Kupa ta narodziła się z radosnej streetartowej nadprodukcji, umiłowania tanich technik multiplikacji i koleżeńskiej hojności, czyli po prostu z faktu, że spośród artystów dostarczających prace na nasze pierwsze wystawy (Laktacje Nieholenderskie) mało kto upominał się o ich zwrot (zwłaszcza, że praktyka instalowania prac „na stałe” nie należała do rzadkości). Kolekcja powstała niechcący, jako produkt artystycznego metabolizmu: co nie zostało wyklejone na ulicy, przemalowane dla hecy, porośnięte grzybem, lub zadeptane podczas tanecznej zabawy – to odkładało się jak tłuszcz w pęczniejącym ciele Vlepvnetu.
Elementem misji profesjonalnej kolekcji jest konserwacja obiektów i w końcu przyswoiliśmy sobie tą zasadę, ale pamiętamy też, że ukryta w głębi procesu kolekcjonowania jego autentyczna istota jest inna, jest nią pragnienie wchłonięcia tego co atrakcyjne i bezcenne w głąb własnego ciała (lub inaczej pojętego pola swojego oddziaływania), to zaś oznacza nieuchronnie uwikłanie owego obiektu pożądania w swój metabolizm, oraz przetrawienie – nawet jeśli tylko częściowe i tylko symboliczne. To co kolekcjonerzy zwykle robią z obiektami artystycznymi w ramach swoich typowych kolekcjonerskich aktywności to tylko wycinek tego co można i co chciałoby się robić kiedy nikt nie patrzy. Ten pierwotny, bardziej łapczywy wymiar kolekcjonowania pozostaje dla nas jak najbardziej aktualny, dlatego oprócz twardego jądra zaprezentujemy miękkie kolekcjonerskie podbrzusze, czyli wycinek naszych zbiorów w ramach którego wolno więcej, a gesty kuratorskie, artystyczne i niszczycielskie chodzą ze sobą za rękę.
Kolekcja Vlepvnetu to zbiór obiektów gromadzonych przez ponad 13 lat aktywności grupy. Przez ten czas Vlepvnet animował, organizował i popularyzował sztukę uliczną w Polsce, współpracując z najciekawszymi jej reprezentantami. Od 3 lat kolekcja funkcjonuje jako uporządkowany, ciągle profesjonalizujący się projekt, który stara się opowiadać fragment historii polskiego streetartu.
Grupa Vlepvnet to nie tylko dokumentaliści i badacze streetartu, ale również, a może przede wszystkim aktywni na ulicznej scenie artyści, dlatego kolekcja budowana jest ze szczególnej perspektywy, z wnętrza środowiskowego tygla. Stąd szczególne upodobanie kuratorskiego zespołu aby obok prac „autoryzowanych” i galeryjnych, włączać w skład kolekcji obiekty z pogranicza: narzędzia artystyczne, jak na przykład matryce szablonów, czy naświetlone siatki do sitodruku, ale też szkice, pozostałości nieformalnych sesji rysowniczych, przeróżne odrzuty twórczego procesu, i inne śmieci i pamiątki.
Na wystawie „Niechcący” nie zabraknie najbardziej rozpoznawanych imion polskiego streetartu, jak M-City, Zbiok, Krik, Czarnobyl, czy Egon Fietke. Ci bardziej rozpoznawalni zostaną oświetleni od mniej znanej strony, ale wystawa rzuci jednocześnie trochę światła na ciemniejsze i mniej spopularyzowane obszary sztuki ulicznej.
koniec
20 lutego 2015
BWA Zielona Góra
65-048 Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
tel. 68 325-37-26
fax 68 325-37-26
Czynne: wt-so 12-19; ni 11-17
Wstęp: 1,50 / 1,00 zł; we wtorki wstęp wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2015-02-19
Do: 2015-03-15
BWA Zielona Góra, Zielona Góra, Al. Niepodległości 19

Najnowsze

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »
Rysunek piórkiem „Plakatowanie wyroków Śmierci”, Mieczysław Wątorski (1903-1979), Kraków 1965, wł. Muzeum Krakowa

Spirala zbrodni w Krakowie
Fabryka Schindlera

28 V 2024

Wystawa czasowa „Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci”
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Czas trwania wystawy: 25.05.2024 - 01.06.2025

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Zielona Góra
— Zwierzę Ci się, kochanie, w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Dorodango w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Stan nieważności w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rachunek z miłości platonicznej w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Świetlica w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Odludzkie w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rok Rzeźby w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Błogobzbzbzstan w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Pluralador w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Małe obrazy w Zielonej Górze

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.