Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Czyste Wody w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
Wystawa / CZYSTE WODY | 13.05 – 18.09.2016 | artyści: Mehtap Baydu, Nezaket Ekici, Ayşe Erkmen, Murat Germen, Ali Kazma, Volkan Kızıltunç, Servet Koçyiğit, belit sağ, Nasan Tur | kuratorka: Lora Sarıaslan

CSW „Znaki Czasu”

Czyste Wody w Toruniu

Wystawa / CZYSTE WODY | 13.05 – 18.09.2016 | artyści: Mehtap Baydu, Nezaket Ekici, Ayşe Erkmen, Murat Germen, Ali Kazma, Volkan Kızıltunç, Servet Koçyiğit, belit sağ, Nasan Tur | kuratorka: Lora Sarıaslan
Nasan Tur, Time for Revollusion, c-print, 150x200cm, woodframe,  plexiglas, 2008; Courtesy of the artist and Blain/Southern Gallery
Nasan Tur, Time for Revollusion, c-print, 150x200cm, woodframe, plexiglas, 2008; Courtesy of the artist and Blain/Southern Gallery
Wystawa „This yearning is ours! / Czyste wody” składa się z prac artystów pochodzących z Turcji i jest pierwszą tego rodzaju prezentacją w Polsce. Twórcy części prezentowanych dzieł obecnie mieszkają i pracują w Europie, co sprawia, że wielopoziomowe tożsamości są nieodłączną cechą tej wystawy.
Jej tytuł jest zaczerpnięty z poezji tureckiego pisarza Nâzıma Hikmeta (1902–1963), pierwszego poety nowoczesnej Turcji, który w (literackim) świecie uchodzi za jednego z najwybitniejszych poetów dwudziestego wieku. Był on zaangażowanym członkiem tureckiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego. Zainspirowany triumfem rewolucji październikowej wyjechał do Gruzińskiej Republiki Radzieckiej, skąd później wyruszył do Moskwy, by studiować ekonomię i socjologię. Po powrocie do Turcji wiele lat spędził w więzieniu. W latach 50. opuścił ojczyznę i do końca życia mieszkał w Moskwie jako uchodźca polityczny. Ten niezwykły artysta miał częściowo polskie korzenie – jego pradziadkiem był polski oficer Konstanty Borzęcki, który w młodości brał udział w powstaniach – wielkopolskim i węgierskim – w 1848 roku. W swoim wierszu pod tytułem List z Polski (1954) Nâzım pisał: „Pewnie dlatego tak bardzo porusza mnie polska pieśń / i pobudza czyste wody, które we mnie się kryją”.
Punktem wyjścia koncepcji wystawy jest pojęcie heterotopii, które sformułował francuski filozof Michel Foucault. Heterotopie (ogrody, pokoje hotelowe, więzienia, szpitale psychiatryczne i inne miejsca) są w jego ujęciu przestrzeniami, w których można w szczególny sposób komentować, odzwierciedlać i kwestionować rzeczywistość. Heterotopie to przestrzenie inności, które nie mają określonego usytuowania, a ich charakter jest jednocześnie fizyczny i mentalny. Prezentowana wystawa ukazuje wielopłaszczyznowe heterotopie złożone z obserwacji, wizji, dociekań, manifestacji i eksperymentów artystycznych. Składające się na nią prace są nie tylko wyrazem refleksji artystów na temat obecnej sytuacji społecznej i geopolitycznej, stanu gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego, czy też kondycji współczesnych miast – dzieła te nierzadko pobudzają „czyste wody”, które kryją się w każdym z nas.
Kuratorką ekspozycji jest Lora Sariaslan, historyczka sztuki. Wystawa porusza istotne kwestie i wyzwania, z którymi obecnie (jeśli nie od zawsze) zmaga się Europa: tożsamość społeczna i artystyczna, (non)konformizm, sprzeciw, partycypacja społeczna, granice, pamięć, przemoc oraz przekształcenia urbanistyczne. W tym wspólnym europejskim kontekście, pomimo geograficznego rozproszenia i estetycznego zróżnicowania, artyści reprezentujący różne pokolenia ukazują szeroki wachlarz dynamicznych i różnorakich tendencji, posługując się różnymi środkami wyrazu od fotografii po sztukę performans – odkrywają to, co ukryte, zajmują się tym, co mniej widoczne, udzielają głosu temu, co niewypowiadalne, rozbudzając poprzez sztukę ducha krytycznego utopizmu.
koniec
21 maja 2016
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”
87-100 Toruń, Wały gen. Sikorskiego 13
tel. +56 657 62 00
fax +56 621 07 24

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2016-05-13
Do: 2016-09-18
CSW „Znaki Czasu”, Toruń, Wały gen. Sikorskiego 13

Najnowsze

Anna z Bronowic w Krakowie
Muzeum Krakowa: Rydlówka

26 VI 2024

„Anna z Bronowic”
Wystawa czasowa w Rydlówce
25.06.2024-15.09.2024

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Nic nie robię nic we Wrocławiu
Galeria Entropia

21 VI 2024

Nic nie robię nic – Tomasz Opania
Z cyklu SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
18.06–9.07.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

CSW „Znaki Czasu”
— Moda i design w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— David Lynch. Silence And Dynamism w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Sum ergo sum ‌w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Tu jesteśmy w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Evolution w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Obnażeni i okaleczeni Bryana Adamsa w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Zatracić się w bezgłosie w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Gdy rozum śni/Skarby kolekcji Sandretto Re Rebaudengo w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Take 5 w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Państwo wojny w Toruniu

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.