Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Węgierski design w Warszawie

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Shaping Hungary –Design in the 21st Century | od 16 lutego do 10 marca 2017 | na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (ul. Myśliwiecka 8) | Kurator: Judit Osvárt – Węgierska Rada Wzornictwa

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Węgierski design w Warszawie

Shaping Hungary –Design in the 21st Century | od 16 lutego do 10 marca 2017 | na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (ul. Myśliwiecka 8) | Kurator: Judit Osvárt – Węgierska Rada Wzornictwa
Węgrzy słyną ze swojej pomysłowości i kreatywności, głównie dzięki wynalazkom oraz wpływowi na architekturę. Każdy z nas posługuje się długopisem (Bíró László, 1938), zna z dzieciństwa kostkę Rubika (Rubik Ernő, 1975), czy nawet teraz używa komputera, żeby przeczytać ten tekst (Neumann János, 1945). XXI wiek także obfituje w węgierskie patenty oraz dzieła wzornictwa, które zdobywają uznanie na całym świecie. Doskonałą okazją by je docenić jest zorganizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 wystawa „Shaping Hungary – Design in the 21st Century”.
Znaczenie designu i całej sztuki projektowania jest coraz częściej zauważane przez przedsiębiorstwa i firmy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym Węgry. Współpraca z grafikami, projektantami czy innymi fachowcami kreującymi design, daje możliwość dotarcia do nawet najbardziej wymagających pod kątem wizualnym odbiorców. Nagrodzone nagrodą Red dot lampy Inarchi są ukłonem w stronę właśnie takich klientów. Architekci starają się wykazać coraz większą innowacyjnością w swoich projektach, co za tym idzie potrzebują to tego dobrych środków. Znaczącą rolę pełnią w tym programy t.j. ArchiCAD (developer: Graphisoft), który odniósł niezwykły sukces wśród grona projektantów.
Wiedza i innowacja są mostem łączącym przeszłość i teraźniejszość z przyszłością. Wystawa „Shaping Hungary –Design in the 21st Century” przedstawia kilkadziesiąt właśnie takich węgierskich projektów. Są to dzieła współczesnej generacji projektantów, wynalazców oraz inżynierów, którzy udowadniają, że idealnie wpasowywują się w klimat dwudziestowiecznych Węgier. Wśród prac, które zostały przedstawione na warszawskiej ekspozycji są m.in.: Paprikum (młynek do przypraw zaprojektowany przez Pétera Toronyia), Logifaces/Logiplaces (logiczne zabawki; projekt Dániel Lakos, Zsanett Benedek), Luminari Glass – zestaw designerskich produktów szklanych wyróżniających się innowacyjnym użyciem materiałów oraz wizualizacjami (projektant S39 Hybrid Design Manufacture) czy Semmelweis Scanner – urządzeniem do użytku w lecznictwie, które umożliwia sprawdzenie stanu czystości rąk bezdotykowo (projektant: Ákos Lehotsky, Dr Tamás Haidegger, Péter Róna, Melinda Nagy, László Szilágyi). Na zwiedzających od 16 lutego do 10 marca 2017 czeka jeszcze wiele innych innowacyjnych atrakcji.
Wystawę można zobaczyć na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (ul. Myśliwiecka 8), a otworzyli ją dr János Tischler – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz prof. Ksawery Piwocki – Dziekan Wydziału Wzornictwa ASP. Ekspozycja została zorganizowana w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Organizator: Główny Departament Dyplomacji Naukowej, Sekretariat Stanu ds. Kultury i Dyplomacji Kulturalnej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu
koniec
26 lutego 2017
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2017-02-16
Do: 2017-03-10
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawa, Myśliwiecka 8

Najnowsze

Anna z Bronowic w Krakowie
Muzeum Krakowa: Rydlówka

26 VI 2024

„Anna z Bronowic”
Wystawa czasowa w Rydlówce
25.06.2024-15.09.2024

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Nic nie robię nic we Wrocławiu
Galeria Entropia

21 VI 2024

Nic nie robię nic – Tomasz Opania
Z cyklu SYTUACJA JEST DOSKONAŁA
18.06–9.07.2024
kurator: Marcin Mierzicki

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.