Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Kres podróży śladami Żydów otwockich

Esensja.pl
Esensja.pl
Kto nie widział jeszcze wystawy „Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów…”, objętej patronatem „Esensji”, ma ostatnią szansę. Do 17 grudnia fotografie Tomasza Brzostka i Sebastiana Rakowskiego można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach. To ostatni przystanek wędrówki śladami otwockich Żydów.

Ryszard Marciniak

Kres podróży śladami Żydów otwockich

Kto nie widział jeszcze wystawy „Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów…”, objętej patronatem „Esensji”, ma ostatnią szansę. Do 17 grudnia fotografie Tomasza Brzostka i Sebastiana Rakowskiego można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach. To ostatni przystanek wędrówki śladami otwockich Żydów.
Wernisaż w Muzeum w Raciborzu</br>Fot. www.zydzi-otwoccy.info
Wernisaż w Muzeum w Raciborzu
Fot. www.zydzi-otwoccy.info
Tysiące widzów, setki publikacji w prasie i internecie oraz międzynarodowe uznanie – to efekt ponad dwóch lat prezentacji wystawy poświęconej otwockim Żydom. Autorami projektu są Sebastian Rakowski (kustosz otwockiego muzeum) oraz Tomasz Brzostek (fotograf, animator kultury).
Wystawa „Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów…” została powołana do życia 19 sierpnia 2007 roku podczas obchodów 65-rocznicy likwidacji otwockiego getta. Od tamtej pory pokazywana była praktycznie w całej Polsce, dwukrotnie odwiedziła także Izrael.
Patronem honorowym wystawy był Żydowski Instytut Historyczny. Wernisaże gościły znamienite postaci życia politycznego i religijnego, również zaangażowane w dialog międzykulturowy.
Uznanie dla projektu zostało poparte dwiema nagrodami. W 2007 roku część historyczna ekspozycji zdobyła drugą nagrodę w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. W roku 2009 Sebastian Rakowski uhonorowany został za swoje zasługi dla ratowania dziedzictwa otwockich Żydów. Nagrodę odebrał z rąk ambasadora Izraela Zvi Rav-Nera podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Muzeum Narodowe w Kielcach jest ostatnią pozycją na drodze wspólnego projektu Rakowskiego i Brzostka. Projekty takie jak ten dają nadzieję na przyszłość. Nadzieję na lepsze jutro…
• • •
Więcej o wystawie można przeczytać w tekstach Pawła Saski i Doroty Święconek.
koniec
29 września 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.