Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pełno dźwięków, pełno barw

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzeum Sztuki w Łodzi
Wykład pt. „Motywy starotestamentowe w dawnym malarstwie”, opowieść o zawrotnej karierze artysty Alfreda Wierusza-Kowalskiego w ramach cyklu „Niedziela u fabrykanta”, a dla najmłodszych muzyczno-plastyczne warsztaty w ramach „Małego Salonu Muzycznego” – to najnowsze propozycje Muzeum Sztuki w Łodzi.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Pełno dźwięków, pełno barw

Wykład pt. „Motywy starotestamentowe w dawnym malarstwie”, opowieść o zawrotnej karierze artysty Alfreda Wierusza-Kowalskiego w ramach cyklu „Niedziela u fabrykanta”, a dla najmłodszych muzyczno-plastyczne warsztaty w ramach „Małego Salonu Muzycznego” – to najnowsze propozycje Muzeum Sztuki w Łodzi.
Motywy starotestamentowe w dawnym malarstwie
Jacek Malczewski, „Wizja Ezechiela”</br>Fot. www.msl.org.pl
Jacek Malczewski, „Wizja Ezechiela”
Fot. www.msl.org.pl
Najnowsza wystawa w Pałacu Herbsta „Piękni zawsze, żyjemy dzisiaj” to opowieść o wielu wątkach. Zorganizowany w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wykład dr Irminy Michalak odwołuje się do jednego z nich.
„Piękni zawsze, żyjemy dzisiaj” to wystawa traktująca o świecie ludzkich emocji i uniwersalnych idei. Zderzenie malarstwa dawnych mistrzów z pracami współczesnych twórców rodzi możliwość dostrzeżenia ponadczasowości tematyki, poszukując wspólnoty ponad podziałami. To zestawienie stwarza też okazję do prześledzenia motywów, które wykorzystują artyści, aby opowiedzieć o bliskich im sprawach.
Zorganizowany w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie wykład dr Irminy Michalak odwołuje się do jednego z nich. Tematy religijne w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku reprezentowane są w głównej mierze przez obrazy inspirowane Nowym Testamentem. Artyści wykształceni w Petersburgu, Monachium, Rzymie i Wiedniu wybierali przede wszystkim wątki związane z życiem i osobą Chrystusa, traktując go jako symbol prześladowanego polskiego narodu.
Czwartkowe spotkanie pozwoli przyjrzeć się z bliska dorobkowi tych polskich twórców, którzy, na wzór swoich zachodnioeuropejskich kolegów, sięgali obficie do motywów zaczerpniętych ze Starego Testamentu. Ich echa znajdujemy w twórczości: Wilhelma Kotarbińskiego, Pantaleona Szyndlera czy Tadeusza Popiela, a także w twórczości artystów żydowskich, w tym Maurycego Gottlieba, Maurycego Trębacza, Samuela Hirszenberga, dla których Stary Testament stanowił przede wszystkim źródło historyczne. Na wykładzie nie zabraknie także omówienia prac Jacka Malczewskiego, który w wyjątkowy sposób odwołuje się do motywów tematyki religijnej.
Wykład dr Irminy Michalak odbędzie się 16 października 2008 roku o godz. 18.00 w Pałacu Herbsta. Wstęp wolny.
Polski monachijczyk u Herbsta
Alfred Wierusz-Kowalski, „Na polowanie”</br>Fot. www.msl.org.pl
Alfred Wierusz-Kowalski, „Na polowanie”
Fot. www.msl.org.pl
„Niedziela u fabrykanta” to cykl comiesięcznych spotkań w Pałacu Herbsta, które łączą zwiedzanie zabytkowych wnętrz z możliwością wysłuchania wykładu na tematy związane z ekspozycją. Najbliższe będzie okazją do odbycia kolejnej podróży w głąb XIX wieku. Wspólna przechadzka po pałacowych pokojach przybliży losy pierwszych mieszkańców tego miejsca, a znajdujący się w kolekcji obraz „Na polowanie” stanie się pretekstem do wysłuchania opowieści o zawrotnej karierze Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Ten XIX wieczny, pochodzący z Suwałk artysta zyskał popularność jeszcze za życia. Jego obrazy kupowane były przez największe galerie i muzea europejskie, nagradzane medalami w Monachium, Wiedniu, Paryżu czy Berlinie. Zwieńczeniem jego artystycznej drogi stało się odznaczenie go w 1890 roku tytułem profesora honorowego Akademii Monachijskiej.
Co przyczyniło się do jego spektakularnego sukcesu? Dlaczego związał swoje losy właśnie z Monachium? W jaki sposób obrazy jego autorstwa trafiły do kolekcji muzeum? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas niedzielnego spotkania, które poprowadzi Cezary Pawlak.
Spotkanie z cyklu „Niedziela u fabrykanta” odbędzie się 19 października 2008 roku o godz. 12.00 w Pałacu Herbsta.
Pełno dźwięków, pełno barw
Zajęcia z cyklu „Mały Salon Muzyczny”</br>Fot. www.msl.org.pl
Zajęcia z cyklu „Mały Salon Muzyczny”
Fot. www.msl.org.pl
Z myślą o najmłodszych sympatykach Pałac Herbsta także w tym roku przygotował cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Mały Salon Muzyczny”. Pierwsza po wakacyjnej przerwie odsłona będzie okazją do zaprezentowania ich nieco odmienionej formuły. Spotkania przybiorą formę muzyczno-plastycznych warsztatów, a główny nacisk jeszcze wyraźniej położony będzie na aktywny i twórczy udział biorących w nich dzieci. W czasie najbliższych zajęć będą miały one możliwość tworzenia autoportretów i portretów, wysłuchania minikoncertu młodych artystów, a także wzięcia udziału we wspólnych tańcach i zabawach słowno-muzycznych. Warsztaty skierowane są do dzieci pomiędzy 6. a 10. rokiem życia.
Najbliższe spotkanie z cyklu „Mały Salon Muzyczny” odbędzie się 19 października 2008 roku o godz. 17.00. Muzeum prosi o telefoniczną rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 042 674 96 98 wew. 31 w godzinach otwarcia muzeum.
koniec
16 października 2008
Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1, ms2)
Łodź; ms: ul. Więckowskiego 36; ms2: ul. Ogrodowa 19; Pałac Herbsta: ul. Przędzalniana 72
tel. +48 42 633 97 90
fax +48 42 632 99 41
Czynne: Gmach główny: wt-ni 10-17; ms2: wt 10-18, śr-ni 12-20; Pałac Herbsta: wt 10-17, śr i pi 12-17, cz 12-19, so-ni 11-16
Wstęp: Szczegółowe informacje na stronach MS

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Wielka Wojna w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Peer-to-Peer w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Czerwona materia w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Atak na Pałac Zimowy w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Boże dzieci, poematy w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Asamblaże w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Organizatorzy życia w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Montaże w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Sanyofikacja w Łodzi

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.