Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 lipca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Wiele atrakcji w łódzkim Muzeum Sztuki

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzeum Sztuki w Łodzi
W maju na odwiedzających łódzkie Muzeum Sztuki czeka wiele ciekawych wystaw poświęconych malarstwu i książce. Ich obszerne omówienie prezentujemy poniżej.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Wiele atrakcji w łódzkim Muzeum Sztuki

W maju na odwiedzających łódzkie Muzeum Sztuki czeka wiele ciekawych wystaw poświęconych malarstwu i książce. Ich obszerne omówienie prezentujemy poniżej.
Ausstellung Laibach Kunst – Rekapitulacja 2009
Wystawa stanowić będzie próbę rzucenia nowego światła na zapomniane aspekty działalności Laibach Kunst, zlekceważone przez krytykę artystyczną i przyćmione sukcesami grupy na scenie muzycznej. Artyści, którzy przez trzy ostatnie dekady niszczyli wszelkie możliwe tabu, zmieniając raz na zawsze oblicze sztuki zza „żelaznej kurtyny”, zmierzą się w Łodzi ze swoją przeszłością. W latach osiemdziesiątych, w centrum zainteresowania grupy, znalazły się totalitaryzmy XX wieku, a zwłaszcza ich specyficzna ikonosfera. Laibach Kunst dostarczył w ten sposób motywów dla całego ruchu Neue Slowenische Kunst. Grupy wchodzące w skład NSK stworzyły w ówczesnej Słowenii platformę twórczości i ideologii, która znalazła się w aktywnym sporze ze światopoglądem obowiązującym wówczas zarówno w Jugosławii, jak i całym bloku wschodnim.
W Łodzi koncept Laibach Kunst zostanie zaprezentowany w swojej pierwotnej formie. Łódzka wystawa przedstawi najstarsze obiekty Laibach Kunst wraz z towarzyszącymi dokumentami. Obejmie także pamiątki i parafernalia związane z barwną historią grupy. Ekspozycja używać będzie wielu mediów i tworzyw, nie będzie miała jednak typowo retrospektywnego charakteru. Część eksponatów powstanie specjalnie na potrzeby ekspozycji i zostanie zaprezentowana w Łodzi po raz pierwszy.
Otwarcie uświetni obecność członków grupy oraz krótki, muzyczny performance w ich wykonaniu. Wystawa będzie także inspiracją dla szeregu inicjatyw towarzyszących: projekcji, prelekcji i dyskusji, poświęconych związkom sztuki i polityki oraz spuściźnie sztuki i ikonosfery totalitarnej.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 26 maja do 23 sierpnia. Wernisaż odbędzie się 26 maja o godzinie 18.00.
Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.
Będzie to spotkanie wokół nowej książki Andy Rottenberg z udziałem autorki. Lata osiemdziesiąte były okresem bojkotu oficjalnego obiegu i poszukiwania miejsc alternatywnych, gorących dyskusji ideologicznych i artystycznych przewartościowań. Był to czas z jednej strony patriotyczno-kościelnego patosu, z drugiej – nieposkromionej i wywrotowej ekspresji. Anda Rottenberg w swej najnowszej książce kreśli obraz tej dekady. „Przeciąg” , wybór jej tekstów z epoki, jest spojrzeniem na sztukę i życie artystyczne z perspektywy uczestniczki wydarzeń, zaprzyjaźnionej i blisko współpracującej z wówczas debiutującymi, a dziś cenionymi twórcami. Bohaterami książki są m.in. Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Mikołaj Smoczyński, Leon Tarasewicz oraz malarze Gruppy.
Spotkanie odbędzie się 12 maja o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej (ul. Ogrodowa 19). Wstęp wolny.
Stan wyjątkowy
„Stan wyjątkowy” to dyskusja z udziałem Pawła Mościckiego, Jana Sowy i Andrzeja Leśniaka wokół książki Giorgio Agambena. Została ona opublikowana przez wydawnictwo Ha!art w 2009 roku, a powstawała w czasie wojny z terroryzmem, która była odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na ataki z 11 września 2001 roku. Ten fakt ma ogromne znaczenie, ponieważ projekt Agambena został pomyślany nie tylko jako studium filozoficzne, ale także jako odpowiedź na współczesne konflikty prawno-polityczne. Według Agambena w zachodnim systemie politycznym działają mechanizmy, które likwidują różnicę między nomos i anomos – prawem i czystą przemocą. Celem włoskiego filozofa jest zerwanie węzła łączącego prawo i przemoc.
Spotkanie odbędzie się w kawiarni (ul. Więckowskiego 36). Wstęp wolny
koniec
17 kwietnia 2009
Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1, ms2)
Łodź; ms: ul. Więckowskiego 36; ms2: ul. Ogrodowa 19; Pałac Herbsta: ul. Przędzalniana 72
tel. +48 42 633 97 90
fax +48 42 632 99 41
Czynne: Gmach główny: wt-ni 10-17; ms2: wt 10-18, śr-ni 12-20; Pałac Herbsta: wt 10-17, śr i pi 12-17, cz 12-19, so-ni 11-16
Wstęp: Szczegółowe informacje na stronach MS

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Jak nosić golfy męskie? Stylowy poradnik

27 VI 2024

Golfy męskie to klasyka garderoby panów, która powraca co sezon, zachwycając swoją wszechstronnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golfy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wkomponować ten element garderoby w swoje stylizacje.

więcej »

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Wielka Wojna w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Peer-to-Peer w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Czerwona materia w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Atak na Pałac Zimowy w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Boże dzieci, poematy w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Asamblaże w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Organizatorzy życia w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Montaże w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi
— Sanyofikacja w Łodzi

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.