Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2017 (2)

Esensja.pl
Esensja.pl
Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (2)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.
Świat przyspiesza, znane niegdyś twarze gwiazd popkultury i osób, które w ten czy inny sposób wdarły się na czołówki gazet bądź nawet dostały się na karty podręczników historii, roztapiają się powoli w rosnącym tłumie nowszych celebrytów, produkowanych coraz szybciej i w coraz większej ilości. W efekcie wiele osób umyka nam z pola widzenia i wyjątkowo łatwo obecnie przeoczyć odejście tych, którzy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stali w blasku reflektorów, będąc niedościgłymi mistrzami w swojej dziedzinie. Teraz odchodzą cicho, dogorywając w zapomnieniu, z rzadka żegnani większym artykułem, często w ogóle przemilczani, dla młodszych pokoleń kompletnie nieznani. A pula odchodzących, zgasłych już sław, będzie z roku na rok rosła, zbliża się bowiem kres tych, których pełnia sił twórczych przypadała na lata 1960-te i 1970-te, kiedy popkultura rozkwitała w wyjątkowo szybkim tempie, sięgając mackami do nowych kanałów dystrybucji (telewizja) i nowych gatunków (sitcom, rock&roll), bez skrępowania przekraczając państwowe granice i trafiając w końcu nawet pod te najbiedniejsze ze strzech.
Niniejszy tekst jest wspominkowym rzutem oka na listę strat, jaką szeroko pojęta popkultura poniosła w roku 2017. O pożegnaniu części z wymienionych tu osób z pewnością większość z Was słyszała w mediach, jestem jednak przekonany, że obecność niektórych nazwisk może okazać się smutnym zaskoczeniem…
Ze względu na objętość listy i dążenie do pokazania choć kawałeczka twórczości w przypadku aktorów oraz osób ze świata muzyki, tekst został pocięty na cztery części, odpowiadające kwartałom minionego roku.
W kwietniu odeszli:
8. – rosyjski kosmonauta Gieorgij Grieczko, uczestnik misji Sojuz 17, Sojuz 26 i Sojuz T-14.
18. – Frank Dostal, współautor tekstów dla Baccary, m.in. „Yes Sir, I Can Boogie”, „Sorry, I’m a Lady” i „Parlez-vous français?”
20. – Magdalena Abakanowicz, słynna na całym świecie polska rzeźbiarka, w młodości święcąca triumfy jako… lekkoatletka.
21. – Enrico Medioli, scenarzysta współpracujący m.in. z Luchino Viscontim („Lampart”, „Zmierzch bogów”) i Sergio Leone („Dawno temu w Ameryce”).
22. – Witold Pyrkosz, pamiętny Duńczyk z „Vabanku”, ale i Franciszek Wichura z „Czterech pancernych i psa”, Kwiczoł z „Janosika”, redaktor naczelna pisma „Pasikonik” Zenona Bombalina z „Kingsajzu” oraz Lucjan Mostowiak z „M jak miłość”.
26. – Jonathan Demme, reżyser „Milczenia owiec” (za którego otrzymał zresztą Oscara), „Filadelfii” czy „Kandydata”.
29. – Wiktor Osiatyński, prawnik, pisarz, publicysta i działacz społeczny, autor serii książek „Zrozumieć świat”, gromadzących przeprowadzone przez niego wywiady z czołowymi naukowcami polskimi, amerykańskimi i radzieckimi.
W maju:
7. – Yoshimitsu Banno, reżyser m.in. filmu „Godzilla kontra Hedora”.
18. – Chris Cornell, wokalista Soundgarden i Audioslave, założyciel i frontman Temple of the Dog.
22. – Zbigniew Wodecki, piosenkarz, który trafił do serc przebojami „Chałupy Welcome to”, „Z Tobą chcę oglądać świat” czy „Zacznij od Bacha”.
23. – Roger Moore czyli Simon Templar z serialu „Święty” oraz siedmiokrotny Bond.
26. – Zbigniew Brzeziński, polsko-amerykański politolog, doradca prezydentów USA.
27. – Gregg Allman z The Allman Brothers Band. Notabene drugi z braci, Duane, zginął w wypadku motocyklowym w 1971 roku, mając wówczas 24 lata. Nie przerwało to jednak działalności zespołu.
29. – Manuel Noriega, panamski dyktator.
W czerwcu:
4. – Juan Goytisolo, hiszpański pisarz, którego trzy powieści mieliśmy szansę przeczytać po polsku: „Popołudnia trędowatych”, „Znaki tożsamości” i „Makabra”.
5. – Anna Jókai, węgierska pisarka, autorka m.in. „Anioła z Reims” i „Drabiny Jakubowej”.
5. – Peter Sallis, głos Wallace’a z „Wallace’a i Gromita” (do roku 2010) i Szczura z „O czym szumią wierzby” z połowy lat 1980-tych.
9. – Adam West czyli Batman z serialu z lat 1960-tych oraz jego pełnometrażowej wersji „Batman zbawia świat”, tej ze sprayem na rekiny.
13. – Anita Pallenberg, Wielki Tyran (lub Czarna Królowa) z „Barbarelli”, jednocześnie ulubienica prasy bulwarowej ze względu na romanse z członkami zespołu The Rolling Stones – najpierw z Brianem Jonesem, potem z Keithem Richardsem.
15. – Aleksiej Batałow, znany dzięki głównej roli w „Lecą żurawie” i drugoplanowej w „Moskwa nie wierzy łzom”.
16. – John G. Avildsen, zdobywca Oscara za reżyserię „Rocky’ego”, a potem nominowany do Złotych Malin za „Rocky’ego V” i „Karate Kid III” (dwie pierwsze części tego ostatniego też zresztą były jego reżyserii).
27. – Piotr Bikont, krytyk kulinarny i reżyser teatralny, dziennikarz „Gazety Wyborczej” w latach 1989-2001.
koniec
19 stycznia 2018

Komentarze

21 I 2018   14:25:17

Pyrkosz nie grał przypadkiem w Janosiku Pyzdry a nie Kwiczoła?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.