Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 12 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

„Kino Mówi: Kocham” w „Ale kino!”

Esensja.pl
Esensja.pl
Ale kino!
W lutym kanał „Ale kino!” zaprasza na cykl „Kino Mówi: Kocham” – a w nim na filmy, pokazujące miłość w całej jej złożoności, wolną od klisz i stereotypów, mówiące o tym, jak wiele znaczeń ma słowo, które popkultura skutecznie zamieniła w banał.

Ale kino!

„Kino Mówi: Kocham” w „Ale kino!”

W lutym kanał „Ale kino!” zaprasza na cykl „Kino Mówi: Kocham” – a w nim na filmy, pokazujące miłość w całej jej złożoności, wolną od klisz i stereotypów, mówiące o tym, jak wiele znaczeń ma słowo, które popkultura skutecznie zamieniła w banał.
Jeżeli istnieje idealny wzorzec opowieści miłosnej, to jest nim z pewnością „Romeo i Julia”. Po tragedię Szekspira kino sięgało wielokrotnie, ale w rękach Baza Luhrmanna nawet klasyka nie jest bezpieczna. Reżyser słynnego „Moulin Rouge!” adaptując dramat osadził go w realiach wojny gangów, odważnie posługując się językiem nowoczesnego kina. Współczesny rys wniosły do filmu także gwiazdy, które wcieliły się w role legendarnych kochanków – Claire Danes i Leonardo DiCaprio (nagrodzony za tę rolę na festiwalu w Berlinie). Aktorzy mówią tu jednak oryginalnym XVI-wiecznym tekstem.
Premiera w czwartek, 3 lutego, o 20:10.
Miłości, o której opowiada reżyser „Oczu szeroko otwartych” – Haim Tabakman – daleko jest do wzoru miłości idealnej. W samym sercu ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy Jerozolimy rodzi się uczucie niespodziewane i niemożliwe. Połączy ono dwóch religijnych mężczyzn – rzeźnika i jego pomocnika. To związek zakazany i wstydliwy, skazujący kochanków na potępienie, wrogość i wykluczenie. Równie ważna, jak presja społeczna, jest tu wewnętrzna walka, jaką każdy z nich musi ze sobą stoczyć.
Premiera w czwartek, 10 lutego, o 20:10.
Akcja „Roku przestępnego” toczy się w Mexico City, ale kontekst społeczny nie ma tu znaczenia, bo historia mogłaby zdarzyć się pod każdą szerokością geograficzną. Niemal cała opowieść zamknięta jest w czterech ścianach. Laura jest niezależną dziennikarką, jej życie składa się z pracy, a kontakty towarzyskie ograniczają do rozmów telefonicznych z rodziną. Monotonię tej codzienności urozmaicają spotkania z przypadkowymi partnerami. „Rok przestępny” to jeden z najodważniejszych obyczajowo filmów ostatnich lat. Obraz doceniło jury festiwalu w Cannes 2010, przyznając reżyserowi nagrodę za debiut.
Premiera w czwartek, 17 lutego, o 22:45.
Zakazana miłość jest także tematem nagrodzonego w Berlinie (nagroda za scenariusz filmu) „Razem i osobno”, ale tu kontekst społeczny ma znaczenie pierwszorzędne. Quanan Wang opowiada o miłości kochanków rozdzielonych przez historię. Po 50 latach nieobecności Liu wraca do Szanghaju, by odzyskać ukochaną. Kiedy opuszczał miasto, nie miał szansy się z nią pożegnać, ani przekazać najdrobniejszej informacji o swoim losie. Z dnia na dzień – po prostu zniknął z jej życia. Teraz staje na przeciwko siedemdziesięcioletniej mężatki, która ma własną rodzinę i nie wie, jak powinna się zachować. Tak późna miłość erotyczna, w kulturze jest tematem tabu. Społeczeństwo oczekuje od dojrzałych osób, że wyzbędą się pragnień i namiętności, niechętnie dostrzega w nich romantycznych kochanków.
Premiera w czwartek, 24 lutego, o 20:10.
• • •
Idealna wizja miłości nie jest wynalazkiem XX wieku, ale kino dołożyło niejedną cegiełkę do jej rozpowszechnienia. Wzorowi kochankowie powinni być piękni, młodzi i heteroseksualni. Ich uczucie – czyste i romantyczne, a historia musi kończyć się happy endem albo chociaż tragicznym spełnieniem. „Kino Mówi: Kocham” to cykl, który pokazuje, że współczesne kino na szczęście potrafi wyjść poza banał, odsłaniając także te mniej oczywiste aspekty miłości.
• • •
Kino Mówi: Kocham
  • 3 lutego, czwartek, 20:10
    „Romeo i Julia” („Romeo + Juliet”)
    romans, USA, 1996, reż. Baz Luhrmann, wyk. Leonardo DiCaprio, Claire Danes, Pete Postlethwaite, Brian Dennehy, 120′
  • 10 lutego, czwartek, 20:10
    Oczy szeroko otwarte” („Einayim Petukhoth”)
    dramat, Izrael, 2009, reż. Haim Tabakman, wyk. Zohar Shtrauss, Ran Danker, Tinkerbell, 91′
  • 17 lutego, czwartek, 22:45
    „Rok przestępny” („Ano bisiesto”)
    dramat erotyczny, Meksyk, 2010, reż. Michael Rowe, wyk. Monica del Carmen, Gustavo Sánchez Parra, Armando Hernández, 94′
  • 24 lutego, czwartek, 20:10
    „Razem i osobno” („Tuan yuan”)
    dramat, Chiny, 2010, reż. Quan’an Wang, wyk. Lisa Lu, Feng Ling, Cai-gen Xu, 97′
koniec
28 stycznia 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Ostatnie spotkanie z cyklu „Wykluczeni?”
— ACK „Alternator”, DKF UG „Miłość Blondynki”

Styczeń w Iluzjonie
— Filmoteka Narodowa

Tegoż twórcy

Błyskotka
— Małgorzata Steciak

Oddech przestrzeni
— Ewa Drab

Here we are now, entertain us!
— Michał Chaciński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.