Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Seminarium Literackie 2018: Skafander i melonik. Relacje międzygatunkowe›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Organizator ŚKF
CyklSeminarium Literackie ŚKF-u
MiejsceChorzów
Od15 czerwca 2018
Do17 czerwca 2018

O elfach i inteligentnych prezerwatywach

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Agnieszka ‘Achika’ Szady

O elfach i inteligentnych prezerwatywach

Część artystyczna<br/>fot. Szymon Sokół
Część artystyczna
fot. Szymon Sokół
Jacek „Kiwaczek” Falejczyk w dowcipny sposób opowiedział historię swojej internetowej inicjatywy „Zew Zajdla”, polegającej na informowaniu społeczności, ile z tegorocznych nominacji powieściowych już się przeczytało. Pokazał wykres swojego czytelnictwa przed i po pojawieniu się kolejnych dzieci. Spadło tak drastycznie, że stwierdził, że musi coś zrobić i rozpoczął akcję, do której w pierwszym roku zgłosiło się 13 osób, a w drugim już ponad 40. Na pomysł wpadł w trakcie biegania po lesie – pokazał filmik z rekonstrukcją tego zdarzenia. Opowiedział też o próbach zwiększenia klikalności: najbardziej sprawdzone są małe kotki, szczucie cycem (tu pokazał zdjęcie torsów trzech grubych facetów topless) oraz kontrowersje. Największą kontrowersją był jego projekt przypinek w kolorach tegorocznego Polconu (różowy z niebieskim), to liczba komentarzy pod postem osiągnęła 34 zamiast zwykłych 2-3. Fakt, przypinki są raczej nieczytelne w takim zestawieniu barw.
Jako ostatni wystąpił Pewuc z prelekcją „W zasadzie niegroźne”, o różnych filmowych potworach. Niestety, dużą wadą był problem z odtwarzaniem fragmentów filmów, które wybrał jako ilustracje – a naprawdę nie wszyscy znają np. „Obcego” na pamięć.
Pewuc oznajmił, że producenci filmowi straszą nas niegroźnymi potworami, żebyśmy nie byli przygotowani na inwazję prawdziwych. Groźność rozumiemy jako sprawność w wykonywaniu swojej roboty wobec naturalnego przeciwnika. Alien – jest inteligentny, sprawny, trudny do zabicia (krwawi kwasem), ma inwazyjny sposób rozmnażania. Z kolei Predator jest doskonale dostosowany do walki w dżungli, ale ma niezdrową skłonność do uczciwej walki, poza tym nie radzi sobie z Arnoldami S. Władcy marionetek – po odkryciu stwory są dość bezbronne, łatwo też odróżnić uzależnione osoby. Przejmują ludzi, co utrudnia podejmowanie bardziej radykalnych środków zaradczych. Innymi przykładani były robale z Klendathu („Żołnierze kosmosu”), T-800 („Terminator”) oraz kaiju. Tryfidy: ich groźność polega na tym, że są roślinami – broń palna nie działa – ale atakowały w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach, kiedy to 90% ludzkości straciło wzrok na skutek kosmicznej katastrofy. Godzilla jest praktycznie niezniszczalna, ale można ją obłaskawić i skierować na inne zagrożenie. W filmie „Megaszczęki contra megamacki” gigantyczny rekin pożera samolot na pułapie przelotowym, a gdzieś indziej mrówki wielkości konia psikają na ludzi feromonami i zmieniają ich w swoich poddanych, uprawiających dla nich trzcinę cukrową.
Bardzo groźny jest E.T.! Mały, niewinnie wygląda, a potrafi przejąć kontrolę nad dzieckiem i to zdalnie. A to nawet nie żołnierz, tylko botanik!
Fan Roku odbiera Śląkfę<br/>fot. Szymon Sokół
Fan Roku odbiera Śląkfę
fot. Szymon Sokół
Wieczorem tradycyjnie nastąpiła biesiada z programem artystycznym w postaci gry na lutni oraz wręczeniem Śląkf – jak zwykle w kategoriach fan roku, twórca roku i wydawca roku. Potem poszłyśmy z Olą na spacer po Parku Chorzowskim, gdzie mieści się hotel Skaut, od lat goszczący imprezę. Było bardzo pięknie, lipy pachniały, młodzież zachowywała się grzecznie, przejechał patrol straży miejskiej. Stadion Śląski rozświetlał się kolejno na czerwono i niebiesko, co zdaniem Oli wyglądało jak krew wypełniająca żyły (coś w tym jest). Za Stadionem zachodził bajkowo piękny rożek księżyca, cieniutki i złoty.
W niedzielę zamiast prelekcji wybrałam zbiorowe zwiedzanie kopalni Guido. Ale to już temat na zupełnie odrębną relację.
Z kapowniczka Achiki
Prelekcja Krysi Chodorowskiej. Organizatorzy nie przewidzieli, że ktoś może mieć laptop bez wejścia HDMI i trzeba było szukać przejściówki.
Achika: Problemy ze sprzętem! Nareszcie czuję się jak na porządnym konwencie.
Ola: Mogę ci zrobić Pyrkon: staniesz pod salą, a ja powiem, że nie ma już miejsc.
Krysia: Po przygotowaniu prelekcji przyszło mi do głowy, że być może w temacie o relacjach międzygatunkowych chodziło o gatunki literackie, ale zadzwoniłam do organizatora, który powiedział, że piękno takich tematów polega na tym, iż można je rozmaicie interpretować.
Krysia: Miejsca o wysokim stopniu ryzyka to w szczególności kamieniste pola, nierówne wzniesienia, rozdroża, pagórki, kilka gatunków drzew, w tym szczególnie samotne akacje.
Achika: To tak z 98% Irlandii…
Krysia: Jeżeli mieszkasz w Irlandii, to dla bezpieczeństwa najlepiej nie wychodź z domu.
Yola (o ludach podbijających Irlandię): Jak wylądowali, to mieli dwie możliwości: albo dostawali manto, albo spuszczali manto. O tych, co dostawali manto, nie słyszymy.
Krysia (pokazuje swoją książkę): Prelekcja zawiera lokowanie produktu.
Krysia: Jak się pierwsi Celtowie pofatygowali do Irlandii to Newgrange już było starożytne.
Achika: To dlaczego nie nazywa się Oldgrange?
Katarzyna: To są setki czujników, które są w stanie przewidzieć awarię w Afryce… przepraszam, w fabryce.
Kiwaczek: Nikt nie przyznaje Zajdla za książeczki dla niemowlaków. To jest…
Achika: …nisza do zagospodarowania.
Kiwaczek (pokazuje wykres z kółkiem oznaczającym czytelników, którzy czytają i zachęcają znajomych): Rośnie krąg zarażonych…
Achika: Mnie się to kojarzy z apokalipsą zombie.
Kiwaczek: Trzy lata temu cała moja umiejętność ogarniania sieci społecznościowych wyglądała tak: [pokazuje pusty slajd].
Wszyscy: ?
Kiwaczek: Wyglądała tak. Tu już nic więcej nie będzie.
Kiwaczek: Zorientowałem się, że akcja dociera tylko do ofiar Facebooka.
Kiwaczek: Południe się dla mnie zaczyna od Bydgoszczy. Kiedyś myślałem, że tam przebiega granica z Czechami, ale mi powiedzieli, że nie.
Szymon: Wydawca napisał, że „ta powieść bywa porównywana do Tolkiena”.
Krysia: „W porównaniu do Tolkiena ta powieść to straszny chłam.”
Tad Williams: To nie będzie trylogia. To w żadnym wypadku nie będzie trylogia.
Wydawca: Tad, sam twój konspekt ma sto stron…
Achika: Karolina, będzie Tadeusz?
Karolina: Nie.
Achika: Szkoda. Chciałam go zapytać o rosyjskie przekleństwa, bo koleżanka potrzebuje do opowiadania, a ja znam tylko „bladź” i „job twoju mat’”, co jak na przedstawicielkę ściany wschodniej jest żałośnie mało.
Ola: Zadzwoń do niego o północy, to usłyszysz takie przekleństwa, o jakich ci się nie śniło.
koniec
« 1 2
13 lipca 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

I gwiazdka z nieba nie pomoże, kiedy brak natchnienia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Tajemnica beczki z solą
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Serializacja MCU
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Półelfi łotrzyk w kanale burzowym
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Zwariowane studentki znów atakują
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Transformersy w krainie kucyków?
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Płomykówki i gadzinówki
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Jedyna nadzieja w lisiczce?
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ken odkrywa patriarchat, czyli bunt postaci drugoplanowych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.