Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Program artystyczny i opieka kuratorska

Esensja.pl
Esensja.pl
CSW „Znaki Czasu”
1 2 3 »
Narodowa Instytucja Kultury Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu ogłasza konkurs na program artystyczny i Kuratora.

CSW „Znaki Czasu”

Program artystyczny i opieka kuratorska

Narodowa Instytucja Kultury Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu ogłasza konkurs na program artystyczny i Kuratora.
Opis instytucji i założenia programowe organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu konkursu na program merytoryczny i opiekę kuratorską
Informacje ogólne
Toruńskie Centrum powstaje dzięki porozumieniu trzech Organizatorów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Toruń, Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz toruńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu”.
Zgodnie ze statutem Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu jest Narodową Instytucją Kultury.
Bazę programową niezbędną do określenia obszaru zainteresowania autorów prac konkursowych stanowi Statut, nadany przez Organizatorów i odnoszący się do założeń wynikających z prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Operacyjnego „Znaki Czasu”. Zgodnie z jego brzmieniem nadrzędnym celem działalności CSW jest rozwój sztuki współczesnej, a w szczególności:
  • budowa i zarządzanie regionalną kolekcją sztuki,
  • działalność wystawiennicza i wydawnicza,
  • działalność edukacyjna i promocyjna,
  • zaangażowanie wielu grup społecznych w działania na rzecz kultury i sztuki (szczególnie instytucji o charakterze obywatelskim),
  • ożywienie tradycji mecenatu artystycznego (biznes promujący sztukę i siebie przez sztukę),
  • dialog społeczny (wykorzystujący potencjał funkcjonujących w regionie środowisk akademickich),
  • rozwój rynku sztuki (budowa bazy danych dzieł sztuki i twórców, promocja polskiej sztuki współczesnej),
  • skupianie młodych środowisk twórczych.
Centrum Sztuki Współczesnej realizując swoją misję w ramach nowoczesnej intermedialnej i interdyscyplinarnej formuły działania, ma stać się miejscem otwartego dialogu i dyskusji nad najważniejszymi zjawiskami obecnej sztuki, jej przesłaniem oraz artystyczną, duchową i społeczną wartością.
W zamyśle inicjatorów, projektantów i Organizatorów Centrum zakres działania ma być bardzo szeroki i będzie obejmował:
  • malarstwo, rzeźbę i grafikę,
  • fotografię, plakat,
  • instalacje, performance, prezentacje interdyscyplinarne,
  • kino artystyczne, eksperymentalne i dokumentalne, video-art., wideoklipy,
  • nowe media, net-art, grafikę komputerową,
  • wirtualne centrum sztuki współczesnej,
  • projekty i wizualizacje architektoniczne i urbanistyczne,
  • design, artystyczne kreacje w sztuce użytkowej i wystroju wnętrz.
Działalność merytoryczna realizowana będzie w ramach projektów ekspozycyjnych i artystycznych, z wykorzystaniem dużych, dobrze wyposażonych pomieszczeń ekspozycyjnych, sali audiowizualno-kinowej, oraz niecki performance i przestrzeni plenerowej, co pozwoli na konstruowanie przedsięwzięć interdyscyplinarnych.
Budynek CSW
Wybrana dla Centrum lokalizacja – w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki wpisanej przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego – zdecydowała o jego rozwiązaniu przestrzennym i architektonicznym. Autor koncepcji architektonicznej, Edward Lach z Wrocławia, zaproponował współczesny charakter architektury, manifestującej czas swojego planowania i realizacji, tak jak znaczące monumentalne historyczne obiekty Torunia, definiujące jego skalę i charakter.
Bryła obiektu jest prosta i modularna, o podstawie kwadratu o wymiarach 49,30 m na 49,30 m. Kwadrat ten podzielony jest na 9 modułów. Jeden z tych modułów to przeszklony walec mieszczący reprezentacyjną, okrągłą klatkę schodową.
Architektoniczny program budynku Centrum jest rozłożony na trzech podstawowych poziomach i dodatkowo na poziomie dachu i kondygnacji podziemnej. Wysokość pomieszczeń ekspozycyjnych to 3,70 m, za wyjątkiem sali dwupoziomowej, której wysokość to 7,26 m.
Powierzchnia całkowita budynku to 12 505 m.kw., w tym powierzchnia użytkowa wynosi 8 283 m.kw.
Powierzchnia wystawiennicza to ponad 4 tysiące metrów kwadratowych.
Projekt architektoniczny Centrum wykonała wrocławska pracownia R2 Leszka Rubika, natomiast generalnym wykonawcą jest toruńska firma Erbud.
Kondygnacja podziemna przeznaczona została na parking oraz magazyny. Na parterze znajduje się m.in.: przestrzeń amfiteatralna dla plastyczno – teatralno – muzycznych realizacji, audytorium dla spotkań autorskich i wykładów z możliwością projekcji multimedialnych i kinowych, księgarnia, biblioteka z czytelnią, i sala ekspozycyjna.
Na pierwszym piętrze znajduje się sala ekspozycyjna składająca się z ośmiu modułów. Cztery moduły o wysokości dwóch kondygnacji tworzą dużą salę ekspozycyjną, natomiast cztery pozostałe moduły – aneksy ekspozycyjne. Antresola drugiego piętra tworzy salę ekspozycyjną składającą się z czterech modułów.
We wszystkich pomieszczeniach ekspozycyjnych możliwe będą prezentacje wykorzystujące zaawansowane technologie multimedialne. Na dachu Centrum, oprócz pomieszczeń biurowych, znajdować się będzie m.in. kawiarnia oraz taras widokowy.
Struktura przestrzeni ekspozycyjnej Centrum pozwala na realizację kilku równolegle trwających wystaw i działań multimedialnych. Największa, wysoka sala ekspozycyjna stwarza możliwość eksponowania dzieł i projekcji wielkoformatowych.
Opis regionu i miasta
Województwo kujawsko-pomorskie zamieszkiwane jest przez ponad 2 miliony ludzi. Główne ośrodki miejskie województwa to Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Inowrocław, Grudziądz i Świecie.
Oferta kulturalna regionu jest stosunkowo rozbudowana, wyraźnie brakuje w niej jednak znaczących elementów związanych ze sztuka współczesną.
Toruń zamieszkuje ponad 200 tysięcy mieszkańców. Jest miastem o dużej tradycji kulturalnej, o czym świadczy architektura oraz wiele wybitnych dzieł sztuki i rzemiosła. W zamyśle władz regionu i miasta powstanie Centrum ma wyraźnie przyczynić się do podniesienia rangi i znaczenia toruńsko-bydgoskiej aglomeracji na kulturalnej mapie kraju i Europy.
Wyraźnym elementem potencjału kulturalnego regionu jest sieć muzeów. Dysponują one ciekawymi zbiorami o charakterze historycznym i artystycznym, w tym niemałym zbiorem polskiej sztuki nowoczesnej (XIX i XX wiek). Szczególnie ciekawe pod tym względem są zbiory Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu, Galerii BWA i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz kilku Muzeów Regionalnych (Włocławek, Chełmno, Grudziądz).
W Toruniu funkcjonuje kilka galerii wystawienniczych: „Wozownia”, „Galeria na Piętrze”, galeria w „Domu Muz”. Jest też kilka kolekcji prywatnych.
W Toruniu i Bydgoszczy działa kilka szkół wyższych, w których studiuje łącznie ponad 80 tysięcy studentów. Mniejsze środowisko akademickie funkcjonuje również we Włocławku.
Bardzo silnym elementem potencjału intelektualnego Torunia jest środowisko akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z Wydziałem Sztuk Pięknych (z Zakładami Sztuki Nowoczesnej, Muzealnictwa i Edukacji Artystycznej), oraz Katedrą Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historycznym. Środowisko to wzmocnione jest gronem osób związanych z regionalnymi związkami twórczymi, z toruńskim Muzeum Okręgowym i galerią „Wozownia”.
Kulturotwórczą rolę szkół wyższych wspierają również liczne stowarzyszenia i towarzystwa naukowe oraz szereg instytucji zajmujących się edukacją artystyczną i kulturalną.
W Toruniu odbywa się wiele imprez o charakterze międzynarodowym, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”, Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „PROBALTICA”, Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Song of Songs”.
Organizuje się ponadto szereg imprez o charakterze ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, np. „Toruński Festiwal Nauki i Sztuki”.
Do tej pory nie przeprowadzono badań socjologicznych w kwestii kultury wizualnej mieszkańców miasta i regionu. Ocenia się jednak, że jest dość słabo rozwinięta i raczej zachowawcza. Znajomość sztuki współczesnej wśród ogółu mieszkańców regionu z pewnością jest znikoma.
Publiczność
Adresatem działalności Centrum są mieszkańcy miasta i regionu, a także turyści. Szacuje się, że Toruń odwiedza rocznie prawie dwa miliony turystów, w sporej części z zagranicy.
Budowana w CSW regionalna kolekcja sztuki współczesnej zawierać ma dzieła sztuk plastycznych (malarstwo, rzeźba, instalacje, grafika) oraz dzieła sztuki wykorzystującej nowe technologie.
Działalność wystawiennicza mieć będzie na celu prezentację, promocję, rozwój i popularyzację sztuki współczesnej. CSW zabiegać będzie o możliwość prezentowania dzieł wybitnych artystów polskich (w tym twórców regionalnych) i zagranicznych – przedstawicieli szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej.
Działalność edukacyjna ma w zamyśle Organizatorów i osób zarządzających Centrum ogromne znaczenie. Ma być ciągłym procesem edukacji artystycznej, historycznej i estetycznej. Nowatorskie rozwiązania przestrzenne i multimedialne pozwolą na prowadzenie edukacji wyrastającej poza szkolne tradycje przekazywania informacji i dialogu z odbiorcą.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Naturalne metody pielęgnacji cery. Sekrety piękna z całego świata

25 VI 2024

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji skóry, oparte na tradycji, lokalnych zasobach i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Obecnie możemy czerpać z mądrości różnych narodów, aby lepiej zadbać o swoją skórę. W tym artykule przedstawiamy kilka naturalnych metod pielęgnacji cery, które sprawdziły się w różnych zakątkach świata.

więcej »

Promocja: Bogata oferta antyków w Warszawie — zobacz, co możesz znaleźć dla siebie

31 V 2024

Lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami? A może zbierasz znaczki lub kolekcjonujesz monety? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź targi staroci, które cyklicznie odbywają się w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Znajdziesz tam stare meble oraz przedmioty stanowiące gratkę dla kolekcjonerów. Sprawdź, co jeszcze możesz tam kupić.

więcej »

Zachowaj młodość cery na dłużej - praktyczne wskazówki

27 V 2024

Co możesz zrobić dla skóry swojej twarzy, by spowolnić procesy starzenia?

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

CSW „Znaki Czasu”
— Moda i design w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— David Lynch. Silence And Dynamism w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Sum ergo sum ‌w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Tu jesteśmy w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Evolution w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Czyste Wody w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Obnażeni i okaleczeni Bryana Adamsa w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Zatracić się w bezgłosie w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Gdy rozum śni/Skarby kolekcji Sandretto Re Rebaudengo w Toruniu

CSW „Znaki Czasu”
— Take 5 w Toruniu

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.