Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Z Archiwum X: Kto jest kim w globalnej konspiracji

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Michał Kubalski

Z Archiwum X: Kto jest kim w globalnej konspiracji

Samantha Mulder
Pierwotna przyczyna krucjaty Muldera w poszukiwaniu Prawdy. Młodsza siostra Foxa, porwana przez Obcych 27 listopada 1973 r., pojawiała się w serialu w kilku „wersjach”: w retrospekcjach, jako małoletnie klony, jako dorosły klon przyprowadzony przez Palacza oraz jako duch. Na widok tego ostatniego Fox ostatecznie pogodził się ze śmiercią siostry.
Zanim jednak Samantha umarła, była przedmiotem „wymiany”, jakiej dokonał Syndykat i obcy koloniści. Za pozaziemski płód na cele badań każdy z członków Syndykatu był obowiązany przekazać Obcym jednego członka swej rodziny. Samantha została porwana z domu Mulderów w obecności bezsilnego brata. To spowodowało łańcuch wypadków, którego efektem był przydział Foxa do archiwum X.
Samantha po pewnym czasie została zwrócona przez Obcych i wychowywana przez Palacza wraz z jego synem, Jeffreyem, w bazie April. Przez wiele lat była poddawana kolejnym testom i próbom, mającym na celu hybrydyzację. Jej udręka zakończyła się w 1987 r., gdy ostatecznie organizm Samanthy nie podołał dalszym eksperymentom.
• • •
Jeffrey Spender
Syn Palacza, a co za tym idzie, najprawdopodobniej przyrodni brat Foxa Muldera. Początkowo niechętny metodom i celom Muldera, a zwłaszcza jego wpływowi na Cassandrę Spender, swoją matkę, przechodzi na stronę Palacza, lecz ostatecznie widzi sens działań Foxa i staje po jego stronie w sporze z ich wspólnym ojcem. Wskutek tego Palacz strzela mu w twarz.
• • •
Cassandra Spender
Była żona Palacza, matka Jeffreya, ale przede wszystkim – pierwsza udana hybryda człowieka i Obcego. Wielokrotnie uprowadzana przez Obcych i poddawana różnorakim testom tak przez Obcych, jak i przez ludzkich naukowców. Po uzyskaniu dowodów na udaną hybrydyzację Cassandry Syndykat chciał oddać ją Obcym, co spowodowałoby początek inwazji na Ziemię. Jednak na miejscu spotkania pojawiła się inna frakcja Obcych – rebelianci bez twarzy spalili Cassandrę wraz z członkami Syndykatu i ich rodzinami.
• • •
Knowle Rohrer
Oryginalny Rohrer był przyjacielem i informatorem Doggetta, jednak szybko okazuje się, że został on zastąpiony przez idealną kopię – superżołnierza. Kopia sprowadza Doggetta na fałszywe tropy, a także próbuje go zabić. A że superżołnierze są prawie niezniszczalni, to i kłopoty z pozbyciem się ich są spore.
• • •
Gibson Praise
Chłopiec-geniusz, poznajemy go jako małoletniego mistrza szachowego, ale to nie wszystkie jego zalety. Gibson potrafi także czytać w myślach, co pozwala mu uniknąć zamachu, ale i sprowadza na niego zainteresowanie Syndykatu oraz FBI. Okazuje się, że z nieznanych przyczyn genom Praise’a zawiera obce DNA, co daje mu nadzwyczajne zdolności. Niestety, z tej racji jest poddawany nieludzkim testom.
• • •
Senator Richard Matheson
Kolejny pomagający Mulderowi człowiek na szczytach władzy. Jednak ich współpraca trwała krótko – Matheson obawiał się zrujnowania swej politycznej kariery przez związki z Mulderem, był także zaangażowany w opracowywanie tajnej nanotechnologicznej broni, użytej potem przez Kryceka na Skinnerze. Jego postać to oczywisty hołd dla pisarza Richarda Mathesona, autora m.in. „Jestem legendą”.
• • •
Michael Kritschgau
Pracownik Departamentu Obrony, który szczerze wierzy, że „wzięcia” oraz „Obcy” to tylko przykrywka dla wojskowych eksperymentów na nieświadomych cywilach. Przekonuje do tej tezy Muldera, co sprawia, że ten traci wiarę w sens swej pracy w Archiwum X. Zanim zostanie zamordowany przez Kryceka, uda mu się uratować życie Muldera poprzez rozpoznanie symptomów choroby i zastosowanie właściwego leku.
• • •
Obcy
Geneza, pochodzenie i natura Obcych jest w „iksfajlach” sprawą bardzo pogmatwaną i niepewną. Można domniemywać, że wiele ras zostało zarażonych czarnym olejem, w tym zmiennokształtni łowcy oraz ich władcy „szaraki”. Prawdopodobnie wylęgający się w ludzkich wnętrznościach „szaraki” przechodzą przez formę bardzo agresywną i drapieżną, co widać m.in. w filmie „Z Archiwum X – Pokonać przyszłość”.
Jednak kosmici są podzieleni nie tylko według ras, ale także wedle planów na przyszłość Ziemi i ludzkości. Oprócz kolonizatorów-szaraków istnieje także ruch oporu, którego członkowie – również Obcy – pozaszywali sobie usta i uszy, aby nie zostać zainfekowanymi czarnym rakiem. Ci rebelianci starają się torpedować plany inwazji i likwidować uprowadzonych ludzi, będących ważnymi dla Syndykatu oraz kolonizatorów obiektami eksperymentów.
• • •
Alvin Kersh
Koszmar Muldera i Scully: najpierw ich bezpośredni przełożony po pierwszym zamknięciu Archiwum X, następnie – po awansie – przełożony Skinnera. Powiązany z Palaczem, dąży do ograniczenia lub rozwiązania Archiwum X. Przy okazji, chcąc usunąć rywala do dyrektorskich stołków, powołuje agenta Johna Doggetta do Archiwum X.
• • •
Samotni Strzelcy
Trójka paranoicznych, lecz wysoce skutecznych nerdów, którzy nazwę swej grupki wzięli z oficjalnej wersji zamachu na Kennedy’ego (wedle władz Lee Oswald był „samotnym strzelcem”, nie zaś częścią szerszej konspiracji). Strzelcy (Byers, Langly i Frohike) współpracują z Mulderem, podsuwając mu tropy i pomagając w niektórych przedsięwzięciach na granicy prawa, wydają także własne pisemko, popularyzujące spiskowe teorie.
• • •
Dana Scully
Doktor medycyny, agentka FBI, twardo stojąca na ziemi, jednak w towarzystwie Muldera niezdolna do zachowania swego scjentystycznego światopoglądu. Początkowo umieszczona w Archiwum X, aby szpiegować i donosić na Muldera, ale w tym aspekcie zwierzchnicy pomylili się co do niej. Scully szybko stała się podporą Archiwum, studząc zapędy „Nawiedzonego” Muldera do wymyślania niestworzonych teorii i wprowadzając naukowy porządek i dyscyplinę w dziedzinę zjawisk paranormalnych. Dzięki temu Mulder uniknął wielu wpadek i w kryzysowych momentach przyznawał, że jego praca nad sprawami X bez Scully nie miałaby sensu.
Porwana przez Obcych, którzy dokonywali na niej rozmaitych testów, zachorowała na raka oraz stała się bezpłodna po usunięciu z jej ciała wszystkich jajeczek. Dzięki niechętnej pomocy Palacza Scully odzyskała zdrowie, zaś Mulder odnalazł jej jajeczka w tajnym magazynie. Dana dokonuje sztucznego zapłodnienia (ojcem jest Mulder) i zachodzi w ciążę. Po wielu perturbacjach, w asyście superżołnierzy Scully rodzi Williama Scully II. No i dopiero wtedy, po narodzinach ich wspólnego syna, dochodzi do pierwszego prawdziwego pocałunku Dany i Foxa.
• • •
Fox Mulder
Sól ziemi, opoka ludzkości, Zbigniew Ziobro FBI, jedyny człowiek, którego boją się kosmici i ludzcy kolaboranci.
Całe jego życie ukształtowało wydarzenie z przeszłości, czyli uprowadzenie siostry, Samanthy, w obecności Foxa. Wskutek seansu hipnozy Mulder zaczął wierzyć, że jego siostra została uprowadzona przez Obcych. Ta wiara ukierunkowała jego ambicje i sprawiła, że zamiast błyskotliwej kariery w FBI wybrał małe biuro w piwnicy, w którym mógł jednak poszukiwać Prawdy.
Mulder uzyskał dyplom z psychologii na Oxfordzie, a następnie wsławił się bardzo trafnymi portretami psychologicznymi zbrodniarzy, co pomogło schwytać niektórych z nich. Podczas pracy w Biurze odnajduje Archiwum X i jest zafascynowany jego zawartością. Czyta je wszystkie, łącznie z pierwszymi aktami X z 1946 roku. Jego świeżo nabyta fascynacja zjawiskami paranormalnymi oraz niekonwencjonalne metody dały mu w Biurze przydomek „Nawiedzony” („Spooky”). Kilka spraw spod znaku X Fox rozpracowywał z partnerką, Dianą Fowley, jednak ta niedługo potem wyjechała do Europy i aż do pojawienia się Dany Scully Mulder pracował samotnie, w dosłownym i przenośnym odseparowaniu od reszty FBI.
Po wielu wspólnie rozwiązanych sprawach, po walkach z Obcymi oraz potworami Mulder także został porwany przez UFO i poddany testom, a ostatecznie został zmuszony do ucieczki i ukrywania się nie tylko przed superżołnierzami oraz rządem USA, ale także – dla celów bezpieczeństwa – przed Scully, Skinnerem i Doggettem.
Mulder stworzył ze Scully świetny zespół, w którym jego porywczość i wyobraźnia uzupełniały się z jej naukowym podejściem i chłodną rozwagą. Te zalety pozwoliły im wybrnąć cało z wielu zagrażających życiu i zdrowiu sytuacji i pomimo nacisków administracji Biura kontynuować krucjatę Muldera.
koniec
« 1 2
24 lipca 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Z Archiwum X: Extremalnie długi odcinek
— Michał Kubalski

Z Archiwum X: Droga ważniejsza od celu
— Jakub Gałka

Z Archiwum X: 10 najsłynniejszych teorii spiskowych
— Konrad Wągrowski

Z Archiwum X: Spisek, mumbo-jumbo i potwory tygodnia
— Urszula Baluta, Michał Chaciński, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Konrad Wągrowski

10 filmów, które w końcu macie szansę zobaczyć
— Jakub Gałka

Z tego cyklu

Czary mary, spisek stary
— Borys Jagielski, Marcin Segit

Extremalnie długi odcinek
— Michał Kubalski

Droga ważniejsza od celu
— Jakub Gałka

Implant znaleziony w wannie, czyli co każdy spiskowiec wiedzieć powinien
— Michał Kubalski

10 najsłynniejszych teorii spiskowych
— Konrad Wągrowski

Spisek, mumbo-jumbo i potwory tygodnia
— Urszula Baluta, Michał Chaciński, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Krótko o serialach: Z archiwum X (sezon 11)
— Konrad Wągrowski

Smoki nad Londynem
— Grzech

Tegoż autora

To nie jest straszne
— Michał Kubalski

W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje Pająka
— Michał Kubalski

Film, który poszedł naprzód
— Michał Kubalski

Good comic gone bad, czyli space opera rom-com
— Michał Kubalski

Gwiezdne wojny: Nowa układanka ze starych klocków
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Mroziuk, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nie taki dobry dinozaur
— Michał Kubalski

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po rozum do głowy
— Michał Kubalski

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.