Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Kadr, który…: Nazywam się Karl!

Esensja.pl
Esensja.pl
Dawno, dawno temu, w czasach, gdy na naszym rynku nie ukazywało się kilkadziesiąt komiksów miesięcznie, w pewnej harcerskiej gazecie można było przeczytać mrożącą krew w dziecięcych żyłach postapokaliptyczną opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy… stali się wrogami.

Paweł Ciołkiewicz

Kadr, który…: Nazywam się Karl!

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy na naszym rynku nie ukazywało się kilkadziesiąt komiksów miesięcznie, w pewnej harcerskiej gazecie można było przeczytać mrożącą krew w dziecięcych żyłach postapokaliptyczną opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy… stali się wrogami.
W roku 1986 na łamach „Świata Młodych” publikowany był komiks Tajemnica Kamiennego Lasu. Ta postapokaliptyczna opowieść została napisana przez Piotra Ponaczewnego a zilustrował ją Tadeusz Raczkiewicz. Dwadzieścia sześć plansz ukazało się w numerach od 12 do 37.
Kiedy czytałem ten komiks po raz pierwszy, miałem dziewięć lat. Lektura kolejnych plansz co dwa dni była przeżyciem, które trudno dziś opisać i wytłumaczyć. Wyprawa do kiosku, zakup kolejnego wydania gazety, łapczywa lektura jeszcze w drodze do domu, a następnie długie oczekiwanie na kolejne odcinki wypełnione szczegółowym studiowaniem i przerysowywaniem posiadanych już plansz, wyznaczały specyficzny sposób obcowania z komiksami i sprawiły, że niektóre kadry na trwałe wryły się w pamięć. Tak było z ostatnim panelem trzynastego odcinka, przedstawiającym konfrontację dwóch mężczyzn. Jak do niej doszło?
Oto dwaj młodzi ludzie – Loni i Robi – zostali za nieposłuszeństwo wyrzuceni ze swojej wioski i postanowili udać się do niebezpiecznego Kamiennego Lasu. Chcieli zdobyć tam jakieś artefakty, które pozwoliłyby im ponownie wkupić się w łaski czarownika sprawującego władzę we wiosce. Kamienny Las okazał się… tajemniczą bazą, w której naszych bohaterów szybko schwytano, a jednego z nich poddano praniu mózgu. Kiedy przyjaciele mijają się później na korytarzu, Loni – już w uniformie strażnika – nie poznaje swojego przyjaciela Robiego i patrząc na niego spode łba, zdecydowanym głosem mówi: „Nazywam się Karl”.
Nie ma co ukrywać, ten kadr zrobił na mnie wstrząsające wrażenie. Wyraz twarzy Loniego…, to znaczy Karla, mówi sam za siebie. To już nie jest ten sam człowiek, na swojego przyjaciela patrzy niemal z odrazą. A zatem Loni faktycznie stał się kimś innym? Został „przerobiony” na strażnika i już nie ma szans na ich wspólny powrót do wioski? Czy teraz to samo czeka Robiego? Czyżby rzeczywiście tak miała skończyć się ich przygoda? Czekanie na kolejny odcinek tym razem dłużyło się jak nigdy, a dalsze losy bohaterów były nie mniej dramatyczne. Kiedy po latach wróciłem do tego komiksu, czytając go w wydanym przez Ongrysa tomie zawierającym różne utwory Raczkiewicza, ten kadr nadal robił na mnie ogromne wrażenie. Choć nie można wykluczyć, że był to rezultat gwałtownie wracających wspomnień z dawnej lektury.
koniec
29 marca 2018

Komentarze

29 III 2018   16:20:13

Kurde, pamiętam ten komiks, a jakże. Niesamowicie intrygujący, tyle że już dawno mi wyleciało z pamięci, czym była ta baza i czy w końcu Loniemu wróciła poprzednia osobowość...

29 III 2018   20:04:46

Dla mnie komiks kultowy. Tak samo jak "Zagadka układu C-2", "Afera Bradleya" oraz piracko przedrukowane przez Świat Młodych fragmenty Yansa, Valeriana i Luca Orienta. To dzięki tym komiksom jako dziecko stałem się fanem SF i jestem nim do dzisiaj.

03 IV 2018   19:36:45

Może się mylę, ale wydaje mi się, że Hans jednak był publikowany za zgodą Rosińskiego. Tylko imię zmieniono mu z Hansa na Jana. Poza tym w "Świecie Młodych" z Orchidei zrobiono Annę...
Hans został Yansem dopiero, gdy został wydany w wersji albumowej przez "Komiks Fantastykę". A wszystko po to, żeby nie kojarzył się z Klossem i Niemcami.

Z kolei w owym czasie rysunki Raczkiewicza wydawały mi się nieporadne, a fabuły mocno naciągane (np. samuraj z mieczem na obcej planecie, w dodatku imieniem Sato ściągniętym z komiksu "Najdłuższa podróż"). Ale i tak czytałem i czekałem na następny odcinek.
Teraz oceniam te komiksy mniej surowo - miały swojski klimat. Akurat scenarzystą "Tajemnicy kamiennego lasu" wyjątkowo nie był Raczkiewicz. SPOILER: na końcu szaman okazuje się agentem bazy, a ten z jasnymi włosami zabija go laserem i sam zostaje szamanem, po czym oddaje mu hołd. Ten czarnowłosy chyba też zginął... Jak na peerelowską, harcerską gazetkę to była niezła postapokaliptyczna rzeźnia.

03 IV 2018   20:02:04

Jeśli mnie pamięć nie myli to Hans był Yansem już gdy "Fantastyka' drukowała w odcinkach czarno-białego "Więźnia wieczności", chyba w 1986 roku.

Pewnie, że przy takim Polchu Raczkiewicz wypada nieporadnie, ale ja wtedy Polcha nie znałem. Poza tym, jak masz 5-8 lat to na takie drobiazgi nie zwracasz uwagi - samuraj na obcej planecie? - suuuuper!, chcę więcej. Albo przecinanie planety na pół, żeby rozdzielić dwóch zwaśnionych kolesi. Niby głupota, ale dla dzieciaka coś fantastycznego, dosłownie i w przenośni.

03 IV 2018   20:18:29

Tak jasne, zapomniałem, że Yans wychodził w "Fantastyce" w odcinkach.
Akurat Polcha już wtedy znałem z serii wg Danikena, z "Relaxu", pierwszego Funky'ego w "Fantastyce", a nawet (nie wiedząc kto jest ich autorem) z niektórych Żbików.

Przecinanie planety... zapomniałem o tym. No to było niezłe :)

03 IV 2018   22:28:13

O ile pamiętam to w Świecie Młodych Yans był Janem. A odnośnie Żbików to sam się mocno zdziwiłem gdy się dowiedziałem, że rysowali je Rosiński i Polch. Ja się załapałem już na Żbiki Wróblewskiego i kilka Polcha, ale do głowy mi nie przyszło, że to ten sam Polch od Lądowania w Andach.

03 IV 2018   22:34:18

@El Lagarto
Widzę, że o Hansie-Janie już było. Natomiast tutaj Rosiński wspomina (na samym końcu) Rosiński wspomina, że przedruk Yansa odbył się bez jego zgody - https://esensja.pl/komiks/wywiady/tekst.html?id=8343&strona=2#strony

26 IX 2020   20:03:28

Czy to było ostatnio wznawiane?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

11 IV 2024

Wiosna w pełni także na rynku komiksowym. Jest z czego wybierać i aż strach pomyśleć, co będzie się działo w maju.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Głowa astronauty czy ufoludka?
— Wojciech Gołąbowski

W świetle i bez niego
— Wojciech Gołąbowski

Właściwy człowiek na właściwym grzbiecie
— Konrad Wągrowski

Trójwymiarowość
— Wojciech Gołąbowski

Sakai i Andreas
— Wojciech Gołąbowski

Pośród cieni
— Wojciech Gołąbowski

Co to to, kto to tak pcha
— Marcin Mroziuk

Ho, ho… kurde bele… ho!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

No wiesz ty co…?
— Wojciech Gołąbowski

Kto wrobił G.H. Fretwella?
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Dyskretny urok showbiznesu
— Paweł Ciołkiewicz

Piękny umysł
— Paweł Ciołkiewicz

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Mieć chaos w sobie
— Paweł Ciołkiewicz

Blask z innej przestrzeni
— Paweł Ciołkiewicz

Między prawdą a kłamstwem
— Paweł Ciołkiewicz

Nosferatu ponad wszystko
— Paweł Ciołkiewicz

Obrzęd przejścia
— Paweł Ciołkiewicz

Szklane domy
— Paweł Ciołkiewicz

Miejska pułapka
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.