Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Kwiecień 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tarjei Vesaas
‹Dom w ciemności›
Tarjei Vesaas uchodzi za jednego z najwybitniejszych pisarzy norweskich wszech czasów. Jak przystało na skandynawskiego twórcę, główne tematy jego dzieł to śmierć, wina, gniew i inne ponure ludzkie emocje. „Dom w ciemności”, po raz pierwszy wydany w Polsce zapowiada się jednak w dużej mierze na alegorię społeczną bądź polityczną, mówiąc o ludziach zniewalających i zniewolonych. Książka wydana premierowo tuż po II wojnie światowej, zapewne odnosi się do doświadczeń z nią związanych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Peter Watts
‹Rozgwiazda›
Debiutancka powieść Petera Wattsa. Samo to zdanie powinno wystarczyć za rekomendację i ostrzeżenie zarazem. Rekomendację, bo „Ślepowidzenie” było bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Ostrzeżenie, gdyż – jak to u Wattsa – bohaterowie będą obcy czytelnikowi, a całość przygnębiająca. Nie zmienia to faktu że „Rozgwiazda” jest kawałem rasowego SF, co potwierdzają nominacje do nagród Locusa i Aurory.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Scott Westerfeld
‹Lewiatan›
Steampunk w natarciu. Tym razem uderzenie przyszło z Australii, gdzie pierwszy tom trylogii Scotta Westerfelda zdobył Nagrodę Aurealis jako najlepsza ksiażka dla młodzieży 2010 roku. Tak samo uznali czytelnicy Locusa w corocznym plebiscycie. Dodajmy jeszcze że powieść była nominowana do Nagrody Andre Norton (przyznawanej razem z Nebulą) oraz australijskiej nagrody Ditmar. Jeśli ta wyliczanka to za mało, dodajmy jeszcze alternatywną Europę, w której I wojna światowa toczona jest przy użyciu machin kroczących i genetycznie modyfikowanych zwierząt. Czego chcieć więcej?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Chris Wooding
‹Przebudzeni›
Natarcia steampunku ciąg dalszy, uderzenie brytyjskie. Tym razem steampunk maskuje się wprawdzie jako „retrofuturystyczny świat podniebnych piratów”, ale wszyscy wiemy, o co chodzi. Wydawca obiecuje pełen przygód rejs pirackim sterowcem, podczas którego razem z bohaterami odkryjemy złowrogi spisek. A zeszłoroczna nominacja do Nagrody Arthura C. Clarke’a sugeruje, że powieść Woodinga może być czyms więcej niż świetna rozrywką.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Carlos Ruíz Zafón
‹Pałac Północy›
Czego oczekiwać po twórczości Carlosa Ruíza Zafóna – mnie więcej wiadomo. Tym razem mamy do czynienia z kolejną z jego książek dla młodzieży, pewnym niepokojem napawa fakt, że jest to dzieło z tego samego okresu co dość średnio oceniany niedawny „Książę Mgły”, mowa więc o czasach pierwszych powieści, odkurzanych obecnie przez wydawcę po późniejszych sukcesach. Ale fani i tak kupią, a my czujemy się zobowiązani do poinformowania.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Colette
‹Klaudyna w szkole›
Nie jest tajemnicą, że pamiętnik piętnastoletniej Klaudyny jest w dużej mierze oparty na wspomnieniach autorki. Na początku XX wieku „Klaudyna” uznawana była za literaturę nieodpowiednią dla młodych panienek ze względu na pikantne sceny. Dziś taka klasyfikacja wzbudza w czytelnikach lekkie rozbawienie. Co więc z powieści Colette pozostaje, jeśli odejmiemy atmosferę skandalu? Bez wątpienia główna bohaterka, borykająca się z nieobecnym duchowo ojcem, jej szkolne perypetie i pierwsze miłości. Brzmi znajomo? Nic dziwnego – Colette stworzyła tu pierwszy literacki portret nastolatki, powielany później mniej lub bardziej świadomie przez rzesze autorów. A my zachęcamy do przypomnienia sobie pierwowzoru.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Sándor Márai
‹Księga ziół›
„Czytać trzeba elegancko, wielkodusznie. Czytać należy tak, jakbyś w celi śmierci czytał ostatnią książkę, którą ci przyniósł strażnik więzienny. Czytać trzeba na śmierć i życie, bo to największy ludzki dar. Pomyśl: tylko człowiek umie czytać.” Książka Máraiego to zbiór tego typu myśli, które przeznaczone są do przetrawienia przez czytelnika, a nie jedynie przeczytania. „Księga ziół” stała się jednym z najpopularniejszych na Węgrzech dzieł tego pisarza. Autor pragnął nawiązać do „Rozmyślań” Marka Aureliusza, nam jednak jego książka kojarzy się przede wszystkim z „Pieskiem przydrożnym” Czesława Miłosza – również zbiorem krótkich form zostawionych czytelnikowi pod rozwagę.
WASZ EKSTRAKT:
100,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
George R.R. Martin
‹Gra o tron›
Jeśli ktoś nie zna jeszcze „Pieśni lodu i ognia”, to jest okazja nadrobić braki. Na kilka dni przed światową i polską premierą serialu nakręconego na podstawie prozy George’a R.R. Martina wydawnictwo Zysk wznawia pierwszy tom cyklu w twardej oprawie. Wielowątkowa historia walki o władzę w Zachodnich Krainach zdobyła miliony fanów na całym świecie – zdaniem piszącej te słowa całkiem zasłużenie, choć ostatni wydany tom nieco rozczarował. Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadana na lipiec kolejna odsłona „Pieśni…” zatrze przykre wrażenie, a czas oczekiwania umilić sobie lekturą wcześniejszych tomów i oglądaniem serialu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Sławomir Rawicz
‹Długi marsz›
Przy okazji premiery filmu Petera Weira (o którym pisaliśmy w „Do kina marsz”) powraca na półki księgarskie opowieść Sławomira Rawicza, która była inspiracją dla powstania tego filmu. Jakkolwiek ustalono, że sam Rawicz nie wziął udziału w relacjonowanej historii, to wszystko wskazuje na to, że fascynujące dzieje pieszej ucieczki z Syberii do Indii są prawdziwe, tylko z nieco innymi uczestnikami. Nadal więc pozostaje autentyczna historia o niebywałym harcie ducha i, jak pisał Marcin T. P. Łuczyński przy okazji zapowiedzi filmu – prawdziwym twardzielstwie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mario Vargas Llosa
‹Historia Alejandra Mayty›
Nieco zapomniana powieść Llosy, którą Wojtek Orliński na swym blogu uznał za swoją ulubioną w dorobku peruwiańskiego noblisty. Historia śledztwa dziennikarskiego, kawałek historii, przesłanie polityczne i rozważania nad tym, czym właściwie jest prawda – czego chcieć więcej?
SPADKOWICZE:
Na kwiecień przesunęła się premiera polecanej w lipcu 2010 roku powiesci Larry’ego Nivena i Edwarda M. Lernera „Flota światów”.
koniec
« 1 2
1 kwietnia 2011

Komentarze

01 IV 2011   19:50:17

Powiedzcie, że to nie prima aprilis i naprawdę wydadzą Vesaasa. Bardzo lubię tego autora, ale jedyne wydania jakie są, pochodzą z lat 70. Szkoda, że tak wybitny prozaik nie jest w naszym kraju wydawany, może wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy i zrobi wznowienia.

01 IV 2011   20:18:29

Polecanki są jak najbardziej poważne. Żadnych dowcip(as)ów.

04 IV 2011   14:42:48

W tekście o nowej książce Zafona jest błąd: poprzednia część to Książę mgły, a nie Książę wiatru.
Poprawcie szybko, bo głupio tak...
Pozdrawiam!

04 IV 2011   16:56:22

Abo nas zmylił „Cieniem wiatru”. Zafón coś lubi te zjawiska atmosferyczne ;-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Innego końca świata nie będzie
— Miłosz Cybowski

Brune, gdzie jesteś?
— Marcin Mroziuk

Gdy tropikalny raj staje się piekłem na ziemi
— Marcin Mroziuk

Ten okrutny XX wiek: Wielka Historia przy kawiarnianym stoliku
— Sebastian Chosiński

Suwerenność istoty rozumnej
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: W ciemnych barwach
— Miłosz Cybowski

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Sumienie
— Joanna Kapica-Curzytek

Przed lodem i ogniem
— Dawid Kantor

Groza na rajskich wyspach
— Anna Nieznaj

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.