Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Jamie Doran, Piers Bizony
‹Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułGwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie
Tytuł oryginalnyStarman: Truth Behind the Legend of Yuri Gagarin
Data wydania18 lipca 2006
Autorzy
PrzekładPiotr Amsterdamski
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN83-7469-349-5
Format200s. 151×231mm
Cena39,90
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Prawdziwa historia podboju kosmosu
[Jamie Doran, Piers Bizony „Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie”, James Harford „Siergiej Korolow. O krok do zwycięstwa w wyścigu na księżyc” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Jakub Gałka

Prawdziwa historia podboju kosmosu
[Jamie Doran, Piers Bizony „Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie”, James Harford „Siergiej Korolow. O krok do zwycięstwa w wyścigu na księżyc” - recenzja]

James Harford
‹Siergiej Korolow. O krok do zwycięstwa w wyścigu na księżyc›

EKSTRAKT:100%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSiergiej Korolow. O krok do zwycięstwa w wyścigu na księżyc
Tytuł oryginalnyKorolev: How One Man Masterminded the Soviet Drive to Beat America to the Moon
Data wydania23 marca 2006
Autor
PrzekładWaldemar Pietraszek
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN83-7469-165-4
Format163×235mm
Cena49,—
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Jednocześnie, mimo że autor jest jednym z dawnych przeciwników Korolowa w wyścigu, nie ma tu miejsca na podkreślanie wyższości amerykańskiej – przeciwnie: jest szacunek dla ludzi, którzy mimo tak wielu przeciwności osiągnęli niesamowite efekty. Dobry jest też podział książki – achronologiczna, tematyczna konstrukcja skupiona wokół kluczowych tematów w rodzaju „Korolow a partia” czy „Korolow a konkurenci”. Jedyne drobne mankamenty to niepoprawienie błędów, które popełnił albo autor, albo tłumacz – powszechne nazywanie ZSRR Rosją, co jest szczególnie dziwne w biografii… Ukraińca, albo zamienne używanie raz imion oryginalnych (Grigorij), a raz ich polskich odpowiedników (Mikołaj zamiast Nikołaj). Spojrzenie na „czerwoną” stronę wyścigu uzupełnia też biografia Jurija Gagarina „Gwiezdny bohater”, autorstwa Jamie Dorana i Piersa Bizony’ego. Co prawda jest to książka poświęcona głównie pierwszemu człowiekowi w kosmosie, który jakąś specjalnie wyjątkową jednostką nie był. Warto bowiem pamiętać, że pierwsi radzieccy kosmonauci byli bardziej pasażerami niż pilotami swoich statków, ich średnia wieku była 10 lat niższa niż u Amerykanów (później, w miarę gdy okazało się, że do pewnych nieprzewidzianych działań, zwłaszcza przy opóźnionym kontakcie radiowym, potrzebna jest odpowiednia wiedza i zdolność samodzielnego reagowania, Rosjanie doszlusowali do kolegów zza oceanu), ale nie brak tu informacji ogólnych dotyczących radzieckiego programu. Ciekawa jest choćby konstatacja, że przy wyborze kosmonautów kierowano się raczej potrzebą kształtowania odpowiedniego wizerunku bohatera (a więc proletariackiego, najlepiej z chłopskiej rodziny) niż zasługami lub umiejętnościami. Nie brak tu jednak informacji na temat samego programu kosmicznego – największą wartością dodaną książki są z pewnością smaczki zza kulis szkolenia kosmonautów, dotyczące ich selekcji czy treningu. Na przykład nieważkość ćwiczono w spadającej bezwładnie windzie 28-piętrowego gmachu Uniwersytetu w Moskwie, osiągając zaledwie 2-3 sekundy nieważkości – Amerykanie uzyskiwali kilkadziesiąt sekund na pokładzie pikującego samolotu. W ZSRR istniała też specjalna wyselekcjonowana grupa, na której testowano granice ludzkiej wytrzymałości (przeciążeń, niedotlenienia, a nawet upadków z wysokości), a właściwych kosmonautów poddawano już tylko próbom nieprzekraczającym tych granic. Kandydatów do lotu w kosmos poddawano starannej selekcji, bo obawiano się ukrytych chorób psychicznych, szoku wywołanego lotem, a nawet wykorzystania statku kosmicznego do próby ucieczki z ZSRR na Zachód.
• • •
Nie brak też pozycji anglojęzycznych poświęconych historii lotów w kosmos. Cadbury Deborah podpisała ładnie wydaną książkę o pompatycznym tytule „Space Race. The Epic Battle Between America and the Soviet Union for Dominion of Space”. Niestety, “epicka” nazwa to właściwie jedyne, co ciekawego może zaoferować ta pozycja – autorka popełnia właściwie wszystkie grzechy wymienione przeze mnie na początku, wykazując się niesamowitym wręcz amerykanocentryzmem. Poza tym opowieść o historycznych faktach uzupełnia wątpliwej jakości i nieszczególnie interesującą otoczką fabularną, stara się pisać nie książkę historyczną, ale reportaż przedstawiający żywe postacie – i niespecjalnie jej to wychodzi. Zdaje się, że tytuł powinien brzmieć „Jak dobre i mądre Stany Zjednoczone pokonały głupi i zły Związek Radziecki w wyścigu na Księżyc”.
O wiele ciekawiej na tym tle prezentuje się stareńka książeczka sir Philipa Jouberta de la Ferte – wydana ponad pół wieku temu, w czasach, gdy człowiek dopiero zaczynał przekuwać marzenia o kosmosie w rzeczywistość. Siłą rzeczy w „Rocket” nie ma nic o podróżach w kosmos, ale za to – zgodnie z tytułem – jest całkiem sporo o rakietach. Autor prezentuje niezły rys historyczny, ale większość miejsca poświęca badaniom nad rakietami jakie prowadzili w czasie II wojny światowej Niemcy. Przy czym pobieżnie traktuje technikę, skupiając się na stronie polityczno-historycznej. Spojrzenie to jest o tyle ciekawe, że prowadzone z punktu widzenia aliantów – w 1957 roku wiedza o tym, co działo się w tym zakresie w III Rzeszy wciąż była ograniczona i opierano się w dużej mierze na spekulacjach.
Doskonałym uzupełnieniem dla „Rocket” jest praca Stevena J. Zalogi „V-2 Ballistic Missile 1942-45” wydana w słynnej serii zeszytów militarnych wydawnictwa Osprey. Choć niespecjalnie obszerna, książeczka jest prawdziwym kompendium faktów na temat V-2 zarówno od strony technicznej, jak i z historycznego punktu widzenia – Zaloga nie szczędzi na przykład szczegółów co do rywalizacji rakiet V-2 z samolotami V-1. Oczywiście dla chcących zyskać szerszy obraz pozycja ta nie będzie szczególnie przydatna, ale jako mini-monografia trzyma – podobnie jak wszystkie zeszyty Osprey – wysoki poziom.
• • •
Najłatwiej dostępnym i podstawowym źródłem dla wszystkich miłośników historii podboju kosmosu powinien być internet. Co ciekawe, wbrew pozorom oficjalne strony NASA nie są tutaj monopolistą i niekwestionowanym królem. Nie sposób odmówić im bogactwa materiałów multimedialnych czy różnego rodzaju ciekawostek, ale jednak przedstawiona na ich stronach historia jest historią organizacji, a nie całościowym spojrzeniem na podbój kosmosu. Nie chodzi tu nawet o ubogość materiałów dotyczących Związku Radzieckiego, ale o fakt, że strona skupia się na czasach, gdy NASA już się „rozkręciło” – wszystko, co działo się wcześniej, w latach 40. i 50., jest tu potraktowane cokolwiek po macoszemu.
Odrobinę uboższa, choć równie multimedialna jest strona russianspaceweb.com poświęcona, jak sama nazwa wskazuje, tylko kosmonautyce radzieckiej i rosyjskiej. Zarys historyczny, opisy pojazdów, mapy poligonów, zdjęcia i filmiki – doskonale uzupełnia spojrzenie od strony amerykańskiej, jakie prezentuje witryna NASA. Jeśli będzie rozwijana i uzupełniana, a artykuły poszerzone, będzie prawdziwą kopalnią wiedzy (właściwie nawet w rosyjskojęzycznym internecie ciężko znaleźć porządne opracowania).
Prawdziwą perełką jest jednak Encyclopedia Astronautica, czyli strona astronautix.com. Choć na pierwszy rzut oka odstręcza bardzo ubogim interfejsem to jednak zapewniam, że warto wejść głębiej – kilkanaście minut surfowania po kolejnych, bardzo bogato linkujących do siebie stronach pokazuje całe bogactwo serwisu. Jest tu naprawdę dosłownie WSZYSTKO! Niszowe tematy przekrojowe w rodzaju fikcyjnych astronautów czy okien startowych rakiety L1, opisy poszczególnych projektów i programów, biogramy astronautów i inżynierów, pełne, naprawdę bardzo obszerne, specyfikacje rakiet. Ogromne mnóstwo danych przetworzonych w najróżniejszy sposób: wymiary, wielkości, prędkości, koszta, wymienione kolejne loty (czasem idące w setki), pełna chronologia danego pojazdu, osoby, lub wydarzenia – prawdziwa encyklopedia. Stopniowo i powoli uzupełniana o zdjęcia, ryciny i diagramy, wciąż nieco „sucha” i nie do końca przyjazna do okazjonalnego czytania, ale jeśli kogoś zainteresuje temat i chciałby o eksploracji kosmosu wiedzieć więcej, właśnie tutaj skierować powinien swe kroki. Jeśli ktoś potrzebuje twardych danych – do różnego rodzaju prac czy artykułów – tym bardziej powinien bez żadnego zastanowienia odwiedzić tę stronę.
www.nasa.gov – 80%
www.russianspaceweb.com – 80%
www.astronautix.com – 100%
koniec
« 1 2
29 lipca 2009
1) Wcześniej używano czasem terminologii „pierwszy” i „drugi” wyścig kosmiczny, dla określenia wyścigu na orbitę i na Księżyc, ale obecnie traktuje się to raczej jako jeden okres wyścigu kosmicznego, a nazwę „drugi” lub „nowy” wyścig rezerwuje się dla planów eksploracji kosmosu w XXI wieku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

UWAGA, MILICJA!: Śledztwo w samolocie
Sebastian Chosiński

13 V 2024

Julian Siemionow był jednym z najpopularniejszych twórców literatury wojennej i sensacyjno-szpiegowskiej w Związku Radzieckim. To w jego głowie narodziła się postać legendarnego Stirlitza. Chętnie jednak sięgał on również po kostium „powieści milicyjnej”, tworząc niezwykle ciekawą postać pułkownika Władysława Kostienki. W książce „Przy Ogariowa 6” rozwiązuje on niezwykle skomplikowaną sprawę trzech tajemniczych morderstw.

więcej »

Odtrutka na szkolną traumę
Joanna Kapica-Curzytek

12 V 2024

Czy matematyka i zabawa mogą iść ze sobą w parze? „Lilavati”, zbiór klasycznych anegdot, ciekawostek i zadań, przekonuje, że tak. Warto dzięki tej publikacji odkryć, jak bardzo fascynująca jest królowa nauk.

więcej »

PRL w kryminale: Mechanizm „afery skórzanej”
Sebastian Chosiński

10 V 2024

W gazetowych „Malwersantach” kapitan Szczęsny jest jedynie postacią drugoplanową. Przed szereg wybijają się inni stróże porządku i prawa: porucznik Kręglewski i inspektor Kowalski z kontroli państwowej. Ale i tak wszystko, co w tej powieści najważniejsze, kręci się wokół postaci Jana Wilczyńskiego – urzędnika w Centrali Garbarskiej, który ma tylko jedno marzenie: by nie zabrakło mu przed kolejną wypłatą pieniędzy na życie.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.